Talán még Gyurcsány Ferenc is félretette az üveget és izgatottan nyalta meg a szája szélét a hír hallatán: Románia IMF hitelért folyamodik. A román pénzügyminiszter a Bloombergnek adott interjúban tárta a közvélemény elé, hogy ellenzékünk mintaállama feltétel nélküli hitelmegállapodásokat akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD), mivel már most majdnem a duplája az államháztartás becsült hiánya, mint amivel a költségvetés elfogadásakor számolt a román kormány. Kíváncsian várjuk, hogy az elképzeléseikkel egybevágó intézkedés hallatán, mikor teszi át működésének székhelyét Orbán válságkezelésétől élhetetlenné vált hazánkból az ellenzéknek nevezett neomarxista ernyőszervezet, az általuk bálványozott, gyurcsányista dísztópiába süllyedő Bezzegromániába.
Mint arról korábban beszámoltunk, Gyurcsány a Facebookon tett közzé egy egészen elképesztő videót, amelyben a bukott miniszterelnök válságügyi tanácsokat oszt Orbán Viktornak a koronavírus-járvány kapcsán. Az a Gyurcsány Ferenc, aki a gazdasági világválság alatt olyan rosszul kezelte a kialakult helyzetet, hogy kénytelen volt lemondani és évekre kiesett a magyar közéletből. A DK elnökének válságkezelési kisokosa végső soron egy dologra futott ki: Orbán vegyen fel hiteleket, hogy abból honosítsa meg újra a 2010 előtti kudarcos segélyezési politikát, ami évtizedes visszaesést hozott az országnak. Azóta Gyurcsány kilóra megvette az LMP-t és a Jobbikot is az ötletnek, akik azóta szintén azt követelik, hogy a kormány fizesse ki mindenki bérét (is). Ezt tehát a haladó álláspont. Szerencséjükre nem kell messzire menniük ilyen felvilágosult és haladó országért, épp csak a szomszédba: Románia ugyanis bejelentette, minden fórumon megpróbálnak hitelt szerezni, hogy életben tartsák a gazdaságot. Erről a román pénzügyminiszter beszélt a Bloombergnek. A románok a pénzügyminiszter szavai alapján óriási bajban vannak, a tárcavezető arról beszélt, minden finanszírozási lehetőséget fontolóra vesznek.
Elemezzük az összes finanszírozási lehetőséget, azt tervezzük, hogy az Európai Bizottság által nyújtott valamennyi pénzalapot felhasználjuk, feltételek nélküli szerződéseket, és amennyiben a nemzetközi piacokon is találunk ilyen lehetőségeket, ezeket is igénybe vesszük”
– mondta a pénzügyminiszter, aki hozzátette: először a helyi pénzpiacokhoz fordulnak, utána nemzetközi intézetekhez, majd a külföldi pénzpiacokhoz, ebben a sorrendben, ha szükségessé válik. Vagyis a román gazdaság akkora bajban van, hogy nemcsak saját, hazai hitelezőitől, de más külföldi pénzpiacokról is vonnának be akár piaci szereplőket is a finanszírozás biztosítására, a nemzetközi alapok mellett. Ennél is egyszerűbben, az ellenzék pátoszos Bezzegromániája megkezdte az ország külföldi bankoknak való kiárusítását mérlegelni az államcsőd elkerülése érdekében. Citu azt is elmondta, a román kormánynak szándékában áll felhasználni a Világbankkal kötött és folyamatban levő 500 millió euró értékű hitelmegállapodást is a finanszírozás biztosítására. A tárcavezető leszögezte, ezeknek a megállapodásoknak nem lennének feltételeik, mint a szokványos hitelmegállapodásoknak, amelyek keretében a nemzetközi pénzintézetek strukturális reformokat is követelnek a hitelért cserében. Ugyanakkor szinte biztos, hogy amennyiben további forrásokat igényel az IMF-től ország, az hasonló megszorításokat fog magával hozni, mint Görögországban, vagy a Gyurcsány kormány alatt hazánkban. Márpedig nem elképzelhetetlen, hogy Romániának további forrásokra lesz szüksége: a pénzügyminiszter szerint, az idei államháztartási hiány több, mint 6 százalék lesz a bruttó hazai termékhez mérten az eredetileg tervezett 3,6 százalékhoz képest. Ezt a körülményt csak tovább súlyosbítja Violeta Alexandru munkaügyi miniszter hétfői bejelentése, amely szerint, már félmillió munkaszerződést függesztettek fel Romániában a vállalatok a koronavírus-járvány miatt, és arra számítanak, hogy ezek száma megkétszereződik a következő időszakban, így körülbelül egymillió személy válik ideiglenesen munkanélkülivé. Íme, egy ellenzéki vízió működésben.
Forrás: MTI/Bloomberg; Fotó:MTI/Veres Nándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS