Egyre nagyobb befolyásnak örvend világszerte a Trump-kampány idején megismert Alt-Right mozgalom, melynek jelentős személyisége a részben Budapesten élő Daniel Friberg, az altright.com alapítója. A svéd származású publicista szerint Magyarország biztonságosabb, barátságosabb, mint hazája és a politikai közeg miatt a magyar főváros sokkal élhetőbb, így a legszívesebben itt tölti idejét. Úgy véli, a magyar kormány kitűnően végzi a munkáját, így hazánknak nincs szüksége alternatív jobboldali mozgalmakra, ezért munkássága főleg Svédországra és a nyugati demokráciákra fókuszál, ahol mára a túlzott politikai korrektség miatt teljesen kifordult magából a közélet. Bár Friberget a baloldali újságírók gyakran neofasisztának, illetve fasisztának nevezik (akik egyébként a magyar kormányról is hasonlókat gondolnak), ám ez egyáltalán nem tántorítja el attól, hogy a lehető legőszintébben, a politikai korrektséget messze elkerülve fejtse ki véleményét. Új projektjével legfőbb célja, hogy az meghatározó jobboldali szereplővé váljon és a túlságosan mainstreammé váló Breitbart helyébe lépjen.
Sokan találkoztak már az Alt-Right-tal Magyarországon is, ennek pedig az altright.com már megkerülhetetlen képviselője nemzetközi szinten is. Hogyan jött a politizálás?
Svédországban születtem és nőttem fel. Tizenhat évesen folytam bele a politikába különböző migrációellenes megmozdulásokon keresztül. Már fiatalon rájöttem, hogy a multikulti nem működőképes és elpusztíthatja a nemzetünket, ha pedig én nem teszek ellene semmit, akkor más se helyettem. Ekkor csatlakoztam a svéd demokratákhoz és azóta is aktív vagyok politikailag.
Mit tehet egy 16 éves gyerek a politikában?
Az első két évben csak aktivista voltam, főleg politikai megmozdulásokon vettem részt. Amikor 18 éves lettem, otthagytam a pártot, mert rájöttem, hogy sokkal hasznosabb, ha a „metapolitikával” foglalkozom (vagyis nem vesz részt a napi politikai harcokban, „egy lépéssel hátrább” levő kérdésekkel foglalkozik – a szerk.) úgyhogy magazint indítottam. Ez leginkább migrációs kérdésekkel foglalkozott, ezen belül bűnügyi-, demográfiai statisztikákkal. Egészen 21 éves koromig szerkesztettem ezt a lapot, amire egyébként majdnem minden spórolt pénzemet ráköltöttem. Természetesen nem volt anyagilag megtérülő vállalkozás, már csak a migrációellenes tematika miatt sem, ami Svédországban ugyebár nem túl népszerű. A magazin utolsó számát már 21 ezer példányban nyomták ki és ingyen osztották minden gimnazistának az ország két legnagyobb városában. Ennek a célja az volt, hogy inspiráljuk a fogékonyabb fiatalokat.
Visszatérnék még egy kicsit arra, hogy mi inspirált egy 16 éves gyereket, hogy belebonyolódjon a politikába a videojátékozás helyett? Mitől kezd el valaki így gondolkodni?
Egy tipikus svéd középosztálybeli családból származom, egy nagyon csendes környékről. A szüleim baloldaliak voltak, így baloldali neveltetést kaptam, amire rátett még egy lapáttal a svéd média is. Én magam is baloldalinak tartottam maga egészen 14-15 éves koromig, utána viszont iskolát váltottam és konfrontálódnom kellett a multikulturalizmus valóságával. Személyes konfliktusaim is voltak – természetesen a bevándorlókkal, mint minden svéd gyereknek –, de nem ez volt az elsődleges oka a változásnak. Az igazat megvallva elég jól kijöttem a migránsokkal, egy darabig és nyitott is voltam a „változatosságra”, de miután eltöltöttem némi időt ezekkel az emberekkel, megértettem a gondolkodásukat, vagyis azt, ahogy a svédekről vélekednek: szerintük Svédország előbb-utóbb iszlám országgá válik majd. Ez nem egy olyan dolog volt, amivel egyet tudtam érteni. Ekkor megszakítottam velük a kapcsolatot, és elkezdtem a sajátjaim körében mozogni inkább. Mivel eléggé analitikus típus vagyok, ezért hamar felismertem, hogy a svéd média mennyit hazudik minderről, vagyis a bűnügyi statisztikákról és arról, hogy Svédországban minden nap 20 nőt erőszakolnak meg, ez a szám pedig az ország népességéhez képest nagyon magas. A szexuális erőszakot elkövetők a legfrissebb statisztikák szerint 70 százalékban bevándorlók.
Németországban is hasonló a helyzet, ott is jellemző, hogy elhallgatnak eseteket, hogy azok ne szerepeljenek a statisztikákban.
Így van. A svéd rendőrség át van itatva politikai korrektséggel, bár tény, hogy az emberek már kezdenek rájönni, hogy a migráció egy létező probléma. Ez persze nem vonatkozik a városokban lakó burzsoáziára, akik még mindig ragaszkodnak ahhoz a nézethez, hogy a bevándorlás egy jó dolog. A legfrissebb felmérések szerint az egyetlen svéd bevándorlásellenes párt a szavazatok 20-27 százalékát is megkapná, a választásokon az egyik legnagyobb párt lehetne.
Hogyan jött az Alt-Right a képbe?
Az Alt-Right egy egészen új jelenség, amely Donald Trump kampánya kapcsán lett népszerű, annak ellenére, hogy már legalább 8 éve létezik. Az Alt-Right nagy szerepet játszott abban, hogy Trumpot megválasszák 2016-ban. Sokat dolgoztunk ezért. Ez volt az első olyan amerikai elnökválasztás, ami tényleg érdekelt, mert érdekes jelöltek voltak, nem a szokásos neokonzervatív liberálisok, ahogy az lenni szokott. Sajnos Trump győzelme ellenére a neokonok még mindig sok apró csatát tudnak megnyerni, de a háborúnak még közel sincsen vége. Nem adtam még fel a reményt.
Ha jól értem, akkor sokszor a leegyszerűsítve háttérhatalomnak nevezett establishment legyőzhető?
Nagyon befolyásosak, mindenhova elér a kezük, és a média is az ő kezükben van, csakúgy, mint a titkosszolgálatok. De le lehet győzni őket, főleg most, amikor a közhangulat a mi oldalunkon áll. Egy friss amerikai felmérés szerint például az USA-ban az emberek 10 százaléka az Alt-Righttal szimpatizál. Ez 35.4 millió embert jelent.
Svédországban mi a helyzet a médiával? A médiumok hány százaléka jobboldali?
Nulla. Nálunk az összes napilap baloldali. A mainstream médiumok 100 százalékát három család birtokolja, kivéve talán néhány nagyon kicsi helyi lapot. A három családnak az egyike sem svéd egyébként.
Ha nem svéd, akkor…?
A lényeg, hogy egyikük sem svéd! És szerintem ez a demokráciára leselkedő legnagyobb veszély, hiszen a demokráciának az egyik alapja, hogy legyen egy fair, kiegyensúlyozott média, ahol miden véleménynek jut hely, és ahol mindenről lehet beszélni, vitatkozni.
Erre reagálva nem kellene inkább egy jobboldali médiumot létrehozni Svédországban?
Persze. Ezen dolgozom 20 éve. Éppen emiatt a szélsőségesen baloldali médiapiac miatt, van egy csomó kialakulóban lévő jobboldali médiumunk, a legkomolyabb ezek közül a „Szabad Idők”, amelynek nagyobb a napi látogatottsága, mint a legnagyobb mainstream médiumoknak. Ezeket a lapokat is aktivisták üzemeltetik, hiszen a baloldal meg sem próbál úgy csinálni, mintha demokratikus lenne. Ez azért is van, mert nálunk nincsen médiatörvény, a médiumok gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak. Ha akarják, akár a címlapon is lenácizhatnak következmények nélkül. Ezek az emberek mások életét teszik tönkre és kergetnek embereket az öngyilkosságba a rengeteg zaklatással. Üzleti csőd, válás, karaktergyilkosság: ezek mind a tevékenységük eredményei, ezek elől pedig még idős nők sem menekülnek, akik esetleg felemelik szavukat a migráció ellen. Azt gondolom, hogy mi sokkal demokratikusabbak vagyunk náluk, mégis ők neveznek minket nácinak, fasisztának, meg minden egyébnek.
És ezért van szükség az Alt-Rightra?
Az Alt-Righ Nyugaton releváns, ahol olyan jobboldali pártok vannak, akik valójában liberális és baloldali nézeteket vallanak. Ezek csak nevükben nemzetiek, a magyar politikai közegben ultraliberálisnak számítanának. Angela Merkel CDU-ja is ilyen például. Éppen ezért ezekben az országokban szükség van az alternatív jobboldalra, mert nincs szükségünk a jobboldali álruhába bújt baloldali pártokra, akik konzervatívnak adják ki magukat. A svéd keresztény demokrata párt például támogatja az abortusz-turizmust. Svédországban 24. hétig nyugodtan meg lehet ölni a magzatot, és ezt a keresztény demokraták támogatják. Na, ezért van szükség az alternatív jobboldalra.
Magyarországon ezért nincs jelen az Alt-Right?
Az itteni kormány nemzeti konzervatív, hagyományos értékek mentén működik, ezért nincs is szükség alternatív jobboldalra. A kormány itt valóban jobboldali, és érdekli őket az emberek sorsa. A magyar kormány meg akarja állítani a migránsokat, növelni akarja a születésszámot egy csomó adókedvezmény és program segítségével, ami csodálatos. Ez egy olyan dolog, amiből Svédországban én csak álmodhatok. Sokat tudok a magyar politikáról, ismerek embereket politikai körökben, de nem akarok soha belefolyni, mivel a magyarok jól csinálják a dolgaikat és nincsen szükségük segítségre. Külföldiként nekem amúgy sem ez a dolgom, a Fidesznél jó kezekben van az ország.
Mi lesz a magyarországi választások eredménye jövőre?
Nem vagyok a téma szakértője, de ahogy látom, a Jobbik elmegy a baloldalra, ami azért lehet, mert rájöttek, hogy nem tudják jobboldali pártként legyőzni a Fideszt, ezért inkább rámennek a balos szavazókra. Nem lesz nehéz dolguk, mert az MSZP meghalt tulajdonképpen. Szerintem a Fidesz mindenképpen nyer, de úgy érzem, a Jobbik is bejut a parlamentbe. Sok minden történhet még. Az is lehet, hogy a baloldal összefog és egységesen indulnak a Fidesz ellen. Meglátjuk.
Miért pont Magyarország?
Nem élek itt, de van itt egy lakásom és életem háromnegyedét itt töltöm. Ennek oka, hogy szeretem a konzervatív légkört, és hogy Budapest eléggé jobboldali a többi európai nagyvároshoz képest. Ez egy szuper hely, szinte nincsenek migránsok, a társadalom harmonikus, és mászkálhatsz az utcán anélkül, hogy felidegesítenéd magad percenként valamin. Svédországban lehetetlen elmenni sörözni anélkül, hogy verekedésbe ne keverednél a migráns bandákkal. Itt biztonságosabb, az emberek pedig kedvesek és vendégszeretők. De sok időt töltök otthon, a politikai aktivitásom legnagyobb része Svédországra fókuszál és Európára.
Milyen jövő vár Svédországra?
Nem tudom, de remélem az, hogy elérjük a politikai győzelmet és vissza tudjuk hozni a patriotizmust. Ez lehetséges és írtam is erről egy ötpontos programot, hogy szerintem hogyan lehetséges a kivitelezése. Azt hiszem ez a Magyar Hírlapban is megjelent.
Az Alt-Right sokak szerint neofasiszta. Hogyan lehet ez ellen védekezni?
Szerintem nem kell megvédenem magam, mert ez egyszerűen nem igaz. Ez kamuhír és hazugságpropaganda. Soha nem mondtam semmi olyat, ami ezt alátámasztaná, pedig tartottam már előadásokat és több száz interjút adtam a médiának. Ezeknek jelentős része ellenőrizhető online. A legtöbb baloldali neofasisztának szokott nevezni, ami tulajdonképpen nem jelent semmit, viszont alkalmas arra, hogy lejárassanak vele embereket. A válaszom általában az, hogy megkérdezem, „hogyan definiáljátok azt, hogy neofasiszta?” Erre általában nem szoktak tudni válaszolni. Nézz meg bármit, amit valaha írtam, és rá fogsz jönni, hogy mindez nem igaz. Nem vállalhatok persze felelősséget mindenért, ami az altright.com-on megjelenik, csak a saját anyagaimért. Nemrég például publikáltam egy programot az oldalon Az Alt-Right Ideológiai alapjai címmel, és valaki megvádolt miatta azzal, hogy neonáci vagyok. Megkértem, hogy mutasson bármilyen szélsőséges megnyilatkoztatást benne.
Versenyezni szeretne az altright.com a Rebel Médiával, vagy esetleg a CRTV-vel, akik (olyan híres nevek bevonásával, mint Gavin McInnes) egy nagy alt-right médiabirodalommá szeretnének válni?
Nem értünk egyet mindenben, de a dolgok 90 százalékában igen, és nagyon élvezem nézni például a Gavin McINnes show-t és a hasonlókat. Ezek a felületek és szereplők, lassan közelednek az Alt-Right felé. Ott van például Lauren Southern, aki szerintem sokkal „alt-rightabb”, mint a többiek, aztán ott van Faith Goldy, aki határozottan nem tartozott a Rebel Média kötelékébe, mert inkább velünk van egy hullámhosszon. Gondolkodtam is már rajta, hogy felveszek közülük embereket hozzánk. Konkrétumok persze nincsenek. Azt jósolom, hogy mi leszünk hamarosan az új Breitbart, de úgy, hogy a Breitbart is tovább növekszik majd.
A Breitbart konkurenciának számít?
Nem. Azt mondanám, hogy kiegészítjük egymást, és más szegmenst képviselünk. Néhány területen együttműködést is kötöttünk, és szerintem jót tett a lapnak, hogy Bannon visszament, mert így tudják erősíteni a médiabirodalmukat. Szerintem ők a FoxNews helyébe fognak lépni előbb-utóbb. Sok embert ismerek a Breitbartnál és néhányuk meg is látogatott engem itt Budapesten.
Igaz az, hogy az Alt-Right szimpatizánsait gyakran éri támadás a közösségi oldalakon?
Engem már négyszer letiltottak a Facebookról az elmúlt fél évben, előtte azonban soha nem volt ilyen. Azért érdemeltem ezt meg, mert vitatkoztam a svéd politikáról, de nem mondtam semmi olyat, ami bárkit is sérthet. Ez persze országonként változik, ami Svédországban van, az a lehető legrosszabb. Én sok mindent megúsztam már, de az elmúlt fél évben felkerültem egy fekete listára, és ezért nem is megyek bele már online politikai vitákba, mert azonnal letiltanak. De nem is érdemes a baloldallal vitába bocsátkozni, mert nem arról híresek, hogy bármiben meggyőzhetőek volnának. Egyszerűen reménytelenek.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS