Az internet lekapcsolásától, a posta betiltásától, házkutatásoktól és letartóztatásoktól tart a Modern Magyarországért Mozgalom a terrorfenyegetés miatt tervezett alaptörvény-módosítás kapcsán. Bokros Lajos pártja szerint olyan átlátható rendszerre lenne szükség, ahol vannak fékek és ellensúlyok, vagy pártatlan szervek, amelyek megakadályozhatják a visszaélést.
Szükségállapot – Most rád is szükség van! elnevezéssel tűntetést tart a Modern Magyarországért Mozgalom (MoMa). A rendezvényen beszédet mond Pusztai Erzsébet, a MoMa elnöke, Magyar György ügyvéd, Glázer Attila fotóművész, Katona Andrea a KARD egyesület elnöke, valamint Bokros Lajos.
A tűntetés felhívásában arról írnak, Magyarországon nyílt diktatúra készül. A kormány egyetlen mozdulattal lekapcsolhatja az internetet, email-t és Facebook-ot. Betilthatják a postát, kikapcsolhatják a telefont és a sajtó csak kormányközleményeket közölhet. Ezen felül bárkit letartóztathatnak, vagy átkutathatják az otthonát.
Ne higgyetek az olyan falmelléki dumáknak, hogy „ez más országokban is így van”! Hazugság. Nincs így. Más országokban az ilyen intézkedésekhez a parlament előzetes hozzájárulása szükséges, vagy/és a rendszer átlátható, vannak fékek és ellensúlyok, pártatlan szervek, amelyek megakadályozhatják a visszaélést.
– fogalmaznak.
A közlemény szerint más országokban egy ilyen terv százezreket vinne az utcára, ezért felszólítanak minden civil szervezetet, társaságot, klubot és kört, minden szabadságát szerető és tisztelő állampolgárt, és minden demokratikus pártot, hogy haladéktalanul kezdjen egyeztetéseket egy nagy átfogó tiltakozó mozgalom szervezéséhez.
Az eseményhez fűzött előzetes kommentárokban többen jelzik, máris úgy érzik, hogy diktatúrában élnek. „Már most úgy élünk mint CEAUSESCU diktátor idejében a románok,csak ezt most ORBÁN diktatúrának hívják. Tegyünk ellene addig míg nem késő!” – írja egy hozzászóló. Egy magát idősnek nevező úr arról ír, még jól emlékszik arra, „amikor éjjel elvittek embereket, jó esetben hetek vagy hónapok múlva haza kerültek testileg lelkileg meggyötörve, félve, csak azért mert esetleg “rosszul” szólt valahol.”
Fölmerül, hogy Bokros Lajos vezetésével árnyékkormányt kellene létrehozni a kormány ellensúlyozására. Többen megfogalmazzák, hogy a jelenlegi politikai viszonyok között nem érdemes tűntetni, a fiatalokat például „csak a telefon és az internet elvételével” lehetne felrázni. Egy másik hozzászóló szerint most nem szabad polgárháborút csinálni, mert akkor „elborít majd minket a menekültáradat és évtizedekig nem tudjuk majd kiseprűzni őket. Különben sem polgárháború kell ide, akkora támogatottsága, hitele ezeknek már nincs. Egyszerű féregirtásra van szükség, mindenféle felhajtás nélkül.”
Bokros Lajos a tűntetésen úgy fogalmazott, a magyar nemzet becsületéért emelik fel a szavukat. Az ügy, amiért harcolnak – a szabadság helyreállítása – nemzeti ügy, és ez mindenkinek egyaránt fontos.
“A mi öntudatunk, jövőnk nem lehet a diktátor áldozata. Minden körülmények között küzdeni fogunk a szabadságért”
– mondta.
A pártelnök többször is hangsúlyozta, hogy az alaptörvény-módosítás arról tanúskodik, a hatalom retteg.
Magyar György ügyvéd kijelentette, “felhatalmazási törvényt” kívánnak elfogadni, ennek a “jogi abszurdnak” pedig borzasztó következményei lehetnek. A kormány bármikor feljogosíthatja magát arra, hogy az állampolgárok jogait korlátozza – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy a jelenleg hatályos alaptörvény is nevesít öt különleges jogrendet, amelyet az általánostól eltérő helyzetben lehet bevezetni. Ezért nincsen szükség egy hatodikra is, ráadásul felmerül a kérdés, hogy ki mondja majd meg, mikor van terrorveszélyhelyzet. Magyar György azt mondta, hogy 60 napra elvehetik a polgárok jogait, amelyekért évszázadokig küzdöttek. Korlátozhatják egyebek mellett az internet, a média és a közlekedés szabadságát, ezt pedig nem szabad engedni – hangsúlyozta az összegyűltek előtt, akik azt skandálták: “Nem hagyjuk, nem hagyjuk!” A rendezvényen Pusztai Erzsébet arról beszélt, a kormány megalázott, megfélemlített embereket akar látni.
A tüntetés résztvevőinél uniós, magyar nemzeti vagy a MoMa lobogója volt, de az Együtt és a Szolidaritás zászlóit is látni lehetett. Néhányan transzparensekkel érkeztek, amelyeken azt lehetett olvasni: “A terroristák a Parlamentben vannak“, “Magyarország jobban aljasít” és “A net-en szervezz, az utcán tüntess. Demokráciát!“.
A Fidesz szerint a baloldal veszélyezteti a magyar emberek biztonságát
A Fidesz szerint a baloldalt az sem érdekli, hogy a hozzáállásával terrorfenyegetettségnek tenné ki az országot és veszélyeztetné a magyar emberek biztonságát. A nagyobbik kormánypárt közleményében azt írta, ugyanazok, akik vasárnap a kormány terrorizmus ellenes javaslata ellen tüntettek, be akarják engedni a bevándorlókat. Ezért nem támogatták sem a határzár építését, sem a bevándorlás szabályainak szigorítását, és azt sem, hogy katonákkal és rendőrökkel védjék a határokat – olvasható a közleményben.
A kormány január közepén alkotmánymódosítást javasolt, hogy önálló tényállás legyen az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet. Ha a parlament elfogadja a módosítást, a kormány terrorfenyegetettség, vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethet. Ekkor a kabinet átmenetileg felfüggesztheti egyes törvények alkalmazását.
No gallery template found!Forrás: PestiSrácok.hu/Origo.hu
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS