A közeljövőben írja ki a laboratóriumi közbeszerzést a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) – értesült a PestiSrácok.hu. A tender előzménye és érdekessége az, amelyre éppen portálunk világított rá elsőként, hogy évek óta közbeszerzés nélkül, információnk szerint évi egymilliárd forintos értékben szerez be laborkellékeket a SOTE. Pedig ez a tender nélküli, szokásjogon alapuló eljárás aligha állja ki a törvényesség próbáját. Már a korábbi cikkünkben is felhívtuk erre a figyelmet, a nyáron megjelent tényfeltáró írásunk óta azonban nem történt érdemi előrelépés. Mostanáig.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Tavaly nyár óta tartjuk ujjunkat a SOTE pulzusán, miután kiderítettük, évek óta közbeszerzés nélkül, információnk szerint évi egymilliárd forintos értékben szerez be laborkellékeket és reagenseket az egyetem, márpedig szakemberek szerint ez törvénytelen. A korábban megjelent tényfeltáró írásunk óta nem történt előrelépés az ügyben, így a közbeszerzés hiányáról újra megkérdeztük a SOTE vezetőségét.
Elindult a korrekció
Fodor István, az egyetem rektori tanácsadója arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy ugyan a tendert még valóban nem írták ki, de már tavaly tavasszal, cikkünk előtt, több, forróbb szabálytalanság kezelése után a labortechnika területén is elkezdődött a korrekciós folyamat a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. „A 2012 nyarán hivatalába lépett rektor és az egyetem új vezetőségének az az egyértelmű álláspontja, hogy rendbe kell tenni a közintézmények működését. Éppen ezen dolgoznak a SOTE döntéshozói. Folyamatban van a közbeszerzés kiírása az egyetemen. Olyan tendert remélünk, amely példaértékű lehet más klinikák, kórházak vezetői számára” – jelentette ki portálunknak Fodor István. Kiemelte, sziszifuszi munkáról van szó, amelyet egyáltalán nem lehet elkapkodni.
Félmilliárd landolt a Roche bankszámláján
Előző cikkünk óta megtudtuk, hogy 2012-ben a Semmelweis Egyetem 573 millió forintot fizetett ki a Roche Magyarország Kft.-nek, a cég és az egyetem közötti szerződések keretében, de ezek mindegyike a korábbi egyetemi vezetés időszakában köttetett. A SOTE rektori tanácsadója szerint az egyetem jelenlegi vezetése már nem hagyja jóvá a szabálytalan megoldásokat. Fodor István ugyanakkor igazságtalannak tartja korábbi cikkünket, mert állítja, „a jelenlegi állapot létrehozói helyett az állapotok megszüntetésén munkálkodó új vezetést kértük számon”. Ugyanakkor Fodor Istvánt tájékoztattuk arról, hogy a nyári cikkünk megjelenése előtt számtalanszor kerestük a SOTE vezetőit, akik többszöri kérésünk ellenére sem tájékoztatták lapunkat a helyzetről, az egyetem és a Roche Magyarország Kft. kapcsolatáról, annak hátteréről. Persze a helyzet részletesebb megismerése sem változtat a PestiSrácok.hu által megírt tények igazságán.
Érdekkörök belső csatája
Érdeklődve várjuk, hogy január végén, február elején milyen tendert ír ki a SOTE, és azon ki nyer majd. A tájékoztatásnak és a várakozásoknak megfelelően talán nem is lesz annyira zsíros az üzlet? A tender részleteire azért is kíváncsiak vagyunk, mert úgy tudjuk, két szemben álló érdekkör belső csatája is színezte, színezi a SOTE laborharcait. Az egyik csoport szerint a legjobb és legolcsóbb beszállítókkal kell dolgozni, míg a másik szerint szükség van a tenderre, de a jól bevált beszállítókra és kapcsolatokra kell építeni. Előbbi ugye azt feltételezné, hogy a versenyben nem feltétlenül a magyar piac messze legdrágább beszállítója, a Roche nyerne, ha csak nem engedne jócskán az áraiból, míg utóbbi azt valószínűsíti, hogy alapjaiban nem változna meg a Roche részesedése az egyetemi laborköltésekből. (Emlékezetes, tavaly cikksorozatban világítottunk rá, hogy a Roche a vetélytársaknál sokszor kétszer drágább ajánlatai ellenére sorra nyeri a labortendereket a magyar, főleg egyetemi fenntartású kórházakban. Szegeden, Zalaegerszegen és Pécsett is kaszált a svájci multi. Hosszú hallgatás után Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár is megszólalt az ügyben, és a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, egyetlen magyarországi laboratórium sem engedheti meg magának, hogy felelőtlenül gazdálkodjon.)
Partikuláris szempontok kizárva?
A kérdések tehát még adottak, ugyanakkor információink szerint versenyt akar a SOTE, olyat, amelyben a minőség mellett az ár is sokat nyom majd a latban. 2012. március 25-én rektori utasításra Szatmári Miklóst, a 1. belklinika igazgatóját nevezték ki a laborfejlesztési koncepció kontrolljára. Fodor István igyekezett a PestiSrácok.hu-t megnyugtatni arról, hogy a tenderkiírások során az egyetem, a közpénz felhasználásának érdekein túl semmiféle partikuláris szempont nem érvényesülhet.
Harmincmilliós mínusz a laborban
Korábbi cikkünk óta egyébként további érdekességekre is bukkantunk a SOTE és a Roche kapcsolatában. Dr. Szél Ágoston rektor tavaly június 4-én döntött arról is, hogy a központi laboratóriumról leválasztják a Kútvölgyi Klinikai Tömböt, amelynek laboratóriumában többnyire Roche eszközök üzemelnek. Persze nem tudjuk, hogy a svájci székhelyű multi kútvölgyis jelenlétének köszönhető-e, de a klinikai tömb laboratóriuma harminc millió forintos mínusszal zárta az előző félévet. A veszteség megértéséhez Dr. Karádi Istvánhoz, a Kútvölgyi Klinikai Tömb Laboratóriumát felügyelő főigazgatóhoz fordultunk, aki kérdésünkre kijelentette, a mínusz azzal függ össze, hogy jelenleg függetlenül dolgoznak a központi laboratóriumtól. „Amíg egyben volt a labor, addig ez nem fordult elő. A veszteséget pedig másként kell értelmezni, bonyolult, belső elszámolási rendszeren alapul, és alapvetően finanszírozási gondok állnak a háttérben” – jelentette ki Dr. Karádi István. A közbeszerzés kapcsán pedig megjegyezte, a SOTE rektora olyan mederbe próbálja terelni a laborügyeket, ami megfelel a tisztességes versenynek, és az egyetem, valamint Dr. Szél Ágoston is a legjobb megoldást keresi. „Megváltoztak a SOTE laborügyei. A vezetőség új alapokra helyezte a rendszert, és az egyetem az ellátást teljesen új szempontok szerint fogja megpályáztatni. Minden közbeszerzésen keresztül zajlik majd” – mondta Dr. Karádi István.
Ki nyert a Városmajori tenderen? A Roche…
A másik érdekesség pedig az, hogy a SOTE lezárta az azóta kiírt Városmajori Klinika évi 72 millió forintos összegű labortenderét, a közbeszerzésen a Roche nyert.
A Roche-alfőnök lovagja állítólag nem szólt bele
A SOTE arra az általunk feltárt tényre is reagált, amely szerint az egyetem és a Roche összefonódásának a csemegéje, hogy a vezető képünkön látható Gál János, a SOTE klinikai rektorhelyettesének a párja az a Kiss Adrienn Júlia, aki a Roche Magyarország Kft. labordiagnosztikai üzletágvezetője. Az egyetem ezzel kapcsolatban arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy „Dr. Gál János 2012. július 1-je óta rektorhelyettes az egyetemen, míg a Roche céggel való szerződések több mint tíz éves múltra tekintenek vissza.” „A rektorhelyettes nem vesz részt az egyetemi közbeszerzések előkészítésében és lebonyolításában, ezt a feladatot a Semmelweis Egyetemen külön rektori biztos végzi. A Semmelweis Egyetem egyébként, mint eddig is, a jövőben is fokozottan figyel az összeférhetetlenség kizárására, minden beszerzése kapcsán” – áll a SOTE közleményében.
Portálunkhoz Kiss Adrienn Júlia is eljuttatta közleményét: „én Kiss Adrienn, a Roche Magyarország Kft. Kórházi Professzionális üzletágának vezetője, a Semmelweis Egyetemet érintő döntés-előkészítésben, kapcsolattartásban és döntéshozatalban semmilyen formában nem veszek részt” – írta.
A PestiSrácok.hu-t egyébként több informátorunk is megnyugtatta, hogy a mostani tender kiírásában, és az azt előkészítő háttérmunkában Gál János nem vett és vesz részt, mint ahogy a közbeszerzési döntőbizottságban sem kapott helyet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS