Már két éve nem találják a hatóságok Sápi Attilát, az MSZP zuglói politikusát. Az eltűnése napján zavartan viselkedő képviselő egy több mint százmillió forintos adóssággal rendelkező céget hagyott maga után. Noha a rendőrség továbbra is eltűntként keresi a férfit, ismerősei azt valószínűsítik, a honatya már nem él. A BRFK korábban meghallgatta az MSZP zuglói országgyűlési képviselőjét, Tóth Csabát és az önkormányzat több dolgozóját is, ám ők sem tudtak érdemleges információval szolgálni. Tóthnak egyébként meglehetősen sok zűrös ügye volt már az MSZP-ben, de a képviselőről még Juhász Péter is azt állította, vele kapcsolatban “a maffiózó szó nyugodtan kijelenthető”.
Pontosan két éve, 2016. január 5-én tűnt el az akkor 43 éves Sápi Attila, zuglói MSZP-s önkormányzati képviselő. A politikus úgy került be a zuglói közéletbe, hogy a 2014-es választás előtt aktívan részt vett a helyi politikai rendezvényeken, az MSZP helyi szervezete ezután kérte fel, hogy induljon önkormányzati képviselőjelöltként. A választáson Sápi végül hét szavazattal előzte meg riválisát. Sápit utoljára újpalotai lakhelyén látták: a lakásból a boltba indult, még az iratait sem vitte magával. A zavart férfi egy sört és egy kávét rendelt magának. Úgy tűnt, be van drogozva, ennyire zavartan nem tud viselkedni senki a sörtől – mondta korábban annak a vendéglátóhelynek a pultosa, ahol utoljára látták a szocialista képviselőt, akinek testét állítólag sérülések is borították. A Privát Kopónak nyilatkozó hölgyismerőse szerint a honatya neki is csak annyit árult el, hogy verekedett. Ezután a nő lakásán aludt, aki depresszióra hajlamos, labilis idegrendszerű embernek ismerte meg a férfit.
Adósságokat hagyott maga után
Több bulvárlap arról is beszámolt, hogy Sápi Attilára korábbi eltűnése után az utcán találtak rá ismerősei, miközben nagyon zavartan viselkedett. Ezután napokig kezelték a bizonytalan elmeállapotú férfit nyugtatókkal a pszichiátrián. Sápi bizonytalan elmeállapotára utalhat egy tavaly áprilisi Facebook-bejegyzése is. Elütésekkel, rossz helyesírással, néhol érthetetlen szavakkal arról írt, hogy két barátja halt meg Ukrajnában. A két barát nagyon közel állhatott hozzá, egyiküket testvérének nevezte, nagybetűkkel kiemelve. Arról is írt, hogy nem érdekli már a politika, illetve hogy pusztító haragot érez. Azt az origo.hu írta meg elsőként, hogy Sápi 100 százalékban tulajdonosa a felszámolás alatt álló Toro Security System Vagyonvédelmi Kft.-nek, a felszámolási eljárás 2015 októberében indult. A cég 2011-ben érte el a legnagyobb adózott eredményét. Akkor 3,7 millió forintos nyereségre tettek szert. 2014-ben a cégről egyébként semmilyen pénzügyi adat nem áll rendelkezésre az Opten adatai szerint. A céget 100 millió forintot, illetve 180 napot meghaladó adótartozás miatt számolták fel. Sápi Attila 2015-ös vagyonnyilatkozata szerint 40 százalékban tulajdonosa a Wayland Kft.-nek is. A politikusnak a tavalyi év elején összesen 1,85 millió forintnyi adóssága volt. Az Origo derítette ki azt is, hogy nem létezik az a cég, ahol Sápi Attila a vagyonnyilatkozata szerint be volt jelentve.
Még nincs nyomozás
Figyelemre méltó, hogy az eltűnés mellett egy rendőrségi körözésben is szerepel a képviselő. Ittas vezetés miatt adott ki ellene körözést a XV. Kerületi Rendőrkapitányság két héttel azután, hogy eltűnt. Az eltűnés miatt pedig a Monori Rendőrkapitányság kereste az önkormányzati képviselőt, míg a BRFK Életvédelmi Osztálya át nem vette tőlük az ügyet. A férfit a BRFK tájékoztatása szerint továbbra is eltűntként keresik, igaz, ismerősei közül többen úgy gondolják, a politikus már nem él. A hatóság ugyanakkor egyelőre nem indított nyomozást sem emberölés, sem pedig más bűncselekmény gyanúja kapcsán. A Magyar Idők információi szerint a politikus cégének ügyfélkörét azonban többször is végigvizsgálták, csakúgy, mint politikusi és magánkapcsolatait. A rendőrség korábban meghallgatta az MSZP zuglói országgyűlési képviselőjét, Tóth Csabát és az önkormányzat több dolgozóját is, ám ők sem tudtak érdemleges információval szolgálni az eltűnéssel kapcsolatban.
Zűrös ügyek
Tóthnak egyébként az origo.hu korábbi összeállítása szerint meglehetősen sok zűrös ügye volt már az MSZP-ben: 2002-ben lett a Vas megyei MSZP tagja, majd érkezését követően a helyi pártszervezetekbe és az utánpótláscsapatba, a Fiatal Baloldal Ifjú Szocialisták (Fibisz) közé özönleni kezdtek az új tagok. 2003 tavaszán Tóth már megyei elnökhelyettes volt. A cikk szerzője hangsúlyozta, 2003 végén a megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke azt állította, hogy Tóthék megvásárolták az új belépőket. Az ügy kivizsgálását követően Tóthot kizárta a pártból az MSZP megyei etikai bizottsága, de az országos testület fél évvel később felülbírálta a döntést. Mindeközben megyei elnökké is megválasztották Tóth Csabát. Hiller István akkori pártelnök végül teljes körű tagrevíziót és tisztújítást rendelt el. A portál kiemelte, a döntésében szerepet játszhatott az is, hogy Tóth és barátainak a neve felmerült fiktív Fibisz-szervezetek alapításáról készült jegyzőkönyvek hamisításában, sőt nyomozás is indult magánokirat-hamisítás miatt: végül gyanúsításokra igen, vádemelésre azonban nem került sor, mivel az eljárást megszüntették.
Még Juhász is maffiózónak nevezte Tóth Csabát
A tisztújítás során Tóth nem került be a megyei vezetésbe, majd távozott is Vasból, hogy pár hónap múlva Zuglóban bukkanjon fel. Feltűnését követően rohamosan emelkedni kezdett a taglétszám, és a belépők nem elhanyagolható része a hírek szerint nem zuglói lakos volt. A belépésekre válaszul ellenbelépések indultak, majd a helyi MSZP elnöke tagfelvételi moratóriumot rendelt el. Ezt a párt magasabb szintjein felülbírálták, és a harc Tóth Csaba elnökké választásával ért véget – írta az origo.hu. Tóth Csabával kapcsolatban egyébként Juhász Péter, az Együtt elnöke is azt mondta néhány hete, hogy „róla a maffiózó szó nyugodtan kijelenthető” és ő olyan személy, „akit nagyon sokan nem engednénk be a lakásunkba”.
Vezető kép: zuglo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS