Vagy azok, akik kitalálták, hogy a háborúért Európának kell állnia a cechet. A Politico terjedelmes cikkben kesereg azon, hogy Európának egyre nagyobb terhet jelent Ukrajna finanszírozása, főleg, miután az amerikai alsóház republikánus többsége feltartóztatta az USA 60 milliárdos támogatási csomagját. A helyzet tehát úgy néz ki, hogy Amerika már nem kívánja finanszírozni a háborút (legfeljebb annak hasznát szedi), Európa pedig vagy bukja az eddig Ukrajnába tolt milliárdokat, vagy az eddigi hitelek után továbbiakat vesz fel Zelenszkij finanszírozására. Mindeközben Oroszország köszöni szépen, kiválóan elvan „a szankcióktól térdre kényszeredett” állapotában, miközben egyedül képes finanszírozni az ukrajnai inváziót. Újabb brüsszeli sikersztori in the making.
Mivel az ország pénzügyi szükségletei napról napra nőnek, miközben az Oroszországgal vívott megoldhatatlan háború harmadik éve húzódik, a Nyugat – és különösen Európa – szembesül azzal a kellemetlen igazsággal, hogy Ukrajna még nagyobb pénznyelő lehet – írja brüsszeli laptól szokatlan józansággal a Politico. A háború harmadik évében tehát úgy tűnik, a mainstream sajtó is eljutott a tényszerű megállapításig, miszerint Ukrajna mind katonailag, mind gazdaságilag gyengébb, mint Oroszország; ebből következően csak külföldi segítséggel képes ellenállni.
A lap szerint az EU úgy gondolta, hogy legalább az Egyesült Államokra támaszkodhat, hogy jelentős mértékben hozzájáruljon Ukrajna fenntartásához. Hozzá kell tennünk: két év háborús pszichózis kellett annak megállapításához, hogy ez tévedés. Az, hogy Joe Biden elnök képtelen egy 60 milliárd dolláros katonai segélycsomagot a Kongresszuson keresztül átvinni, nemcsak, hogy anyagi kényszerhelyzetbe hozza Ukrajnát, de talán azt is jelzi, hogy mit hozhat Donald Trump elnöksége. Ez csak fokozza az uniós körökben azt a félelmet, hogy a blokknak kell vállalnia Kijev költségeinek nagy részét. Ez pedig az uniós gazdaság végét jelenthetné.
Míg az EU 50 milliárd euróját a 2027-ig tartó időszakra szánták, Ukrajna finanszírozási hiányát a Nemzetközi Valutaalap csak idén több mint 40 milliárd dollárra teszi. Kijev számára az egyik legnagyobb kockázat az, hogy a segélyhiány valószínűleg az inflációs pályára kényszerítené, és jelentős mennyiségű új pénzt kellene, hogy nyomtasson. Igaz, ennek kiküszöbölésére megoldás lenne az is, ha kevesebb uniós és amerikai pénz szivárogna el a különböző tárcák gyanús beszerzésein. De ugye tudjuk: Ukrajnában nincs korrupció, Zelenszkij rokonsága pedig csak a háború alatt dübörgő gazdaságot meglovagolva szerzett egyiptomi villát.
Az EU 50 milliárd eurója a központi költségvetésből származik, és bár ez az összeg alacsonynak tűnik a hét éves uniós költségvetés 1074 milliárd eurós főösszegéhez képest, valójában ezek a pénzek gyakorlatilag mind célhoz rendelt források – vagyis ezeket valahonnan elveszi az EU, nemcsak egy farzsebben talált összegről van szó.
Mindenki tisztában van azzal, hogy 50 milliárd euró nem elég
– mondta Johan Van Overtveldt, az Európai Parlament költségvetési bizottságának elnöke rögtön az 50 milliárd eurós támogatás megszavazását követően, mintegy jelezve, hogy később további pénzek kerülhetnek terítékre.
Európa felismeri, hogy fokoznia kell erőfeszítéseit
– fogalmazott, ami alatt vélhetően azt érti, hogy máshonnan keres pénzt. Erre szükség is lesz, hiszen a Világbank becslései szerint Ukrajna hosszú távú újjáépítési szükséglete 411 milliárd dollár.
Innen nézve még komolyabb eredmény, hogy Magyarország garanciát kapott arra, hogy a „máshonnan” nem a hazánknak járó uniós forrásokat jelenti. Szijjártó Péter Jan Balliauw-nak a belgiumi VRT TV Terzake című műsorában válaszolt arra a kérdésre, hogyan forgatta át a magyar kormány győzelemmé az uniós csúcson elszenvedett vereséget, tekintettel arra, hogy Magyarország anélkül hátrált meg, hogy engedményeket kapott volna. A külgazdasági és külügyminiszter szerint számunkra két dolog volt nagyon fontos: az első, hogy a Magyarországnak járó uniós pénzeket nem küldik Ukrajnába. A riporter közbevetésére – miszerint ilyen uniós javaslat nem is létezett – Szijjártó azt mondta:
ha tagállamként nem kapod meg a neked járó forrásokat, akkor felmerül a gyanú, hogy ha egy külső partnert kellene anyagilag támogatni, akkor az a pénz, amit neked kellene megkapnod, de nem kapod meg, esetleg a harmadik partnerhez kerül. De garanciát kaptunk arra, hogy ez nem fog megtörténni.
Az EU már túlfeszített, Trump nem valószínű, hogy fizetne
Johannes Hahn, az EU költségvetési biztosa decemberben azt mondta újságíróknak: a tagállamok többsége a különböző megbeszéléseken is kristálytisztán világossá tette, hogy az Ukrajna finanszírozásáról szóló megállapodások, amelyek kizárják a tagállamokkal való megállapodások végrehajtását, számukra sem lennének elfogadhatóak.
A decemberi tárgyalások során több kormány- és államfő, köztük Emmanuel Macron és Giorgia Meloni francia és olasz vezetők ragaszkodtak ahhoz, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatást nem lehet elválasztani a belföldi prioritások, például a migráció többletfinanszírozásától. Ez azonban lehetetlenné válik, amennyiben további forrásokat különít el az EU Ukrajna számára.
A gordiuszi csomó megoldása esetlegesen Donald Trump elnökké választása lehet. Amennyiben ígéretéhez híven képes „napok alatt” békét, de legalábbis fegyverszünetet teremteni, az megoldást jelenthet a túlfeszített európai költségvetés problémáira is.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS