A PestiSrácok.hu információi szerint kedvezménnyel szabadult a börtönből az újbudai szocialisták korrupció miatt jogerősen elítélt volt frakcióvezetője, Wieszt János. Az MSZP egykori helyi politikusa ellen egy önkormányzati üzlethelyiség eladásával kapcsolatban többmilliós csúszópénz elfogadása miatt indult eljárás, miután nyilvánosságra került egy videofelvétel, amin Wieszt volt látható, hogy éppen valakitől pénzt vesz át.
Még február 10-én, feltételesen, kedvezménnyel szabadult a Nagy Ignác utcai börtönből Wieszt János, az újbudai MSZP vesztegetés miatt négy év szabadságvesztésre ítélt volt frakcióvezetője –értesült a PestiSrácok.hu. A Wieszt-ügy 2010 májusában, Molnár Gyula jelenlegi MSZP-elnök polgármestersége idején pattant ki, amikor az Index.hu internetes hírportálon megjelent videofelvétel tanúsága szerint a politikus több mint kétmillió forint csúszópénzt fogadott el. A pénz átvételekor egy önkormányzati üzlethelyiség eladásáról volt szó, a felvétel alapján pedig feljelentést tettek Wieszt ellen. Az ügyben a BRFK gazdaságvédelmi osztálya kezdett el nyomozni ismeretlen tettes ellen, majd az eljárást a Budapesti Nyomozó Ügyészség (BNYÜ) munkatársai vették át, akik 2010 június 15-én vezető beosztású személy által elkövetett hivatali vesztegetés gyanúja miatt őrizetbe vették a XI. kerület egykori szocialista frakcióvezetőjét. Wieszt a botrány miatt kénytelen volt lemondani a fővárosi mandátumáról, illetve az MSZP-ből is kilépett. A baloldali képviselő 2010 júniusától novemberig volt előzetes letartóztatásban, 2010 novemberétől 2011 augusztusig házi őrizetben volt, később szabadlábon védekezhetett.
Milliós kenőpénz Wieszt zsebébe
A vádiratot már a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) korrupció elleni osztálya készítette el, majd 2012 januárjában vádat emeltek Wieszt ellen. A vád és a már jogerős ítélet szerint egy rejtett kamerával készített felvételen látható, amint Wieszt János 2007. július közepén a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Krisztina körúti irodájában 2,2 millió forint összeget vesz át egy férfitól. A nyomozás során kiderült, hogy a vállalkozó az általa korábban bérelt XI. kerületi üzlethelyiségre 2005 októberében vételi kérelmet nyújtott be az önkormányzathoz. A kérelem benyújtását követően az ügyészség szerint felkereste őt Wieszt bűntársa, egy ügyvéd, B. Péter András – aki a XI. kerületi önkormányzat jogi bizottságának külsős tagjaként tevékenykedett – azzal, hogy az adásvétel csak úgy jöhet létre, ha a vállalkozó átad neki 8 millió 250 ezer forintot. A vádhatóság szerint a jogász azt a látszatot keltette, hogy azt az értékesítésről döntő személyeknek továbbítja. Miután a kapcsolatai felhasználásával a sértett ellenőrizte azt, hogy a tőle pénzt kérő ügyvéd önkormányzati kapcsolataira vonatkozó állításainak van alapjuk, az összeget 2005. november 3-án az ügyvédnek átadta. A pénz átadása után a vállalkozóval adásvételi szerződést kötött az önkormányzat.
Túlságosan mohó volt
A vállalkozó 2007 áprilisában egy általa bérelt másik önkormányzati ingatlanra is vételi kérelmet nyújtott be. Wieszt János – aki ekkor a XI. kerület önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának elnöke volt – egy, a vállalkozótól kért személyes találkozón előbb 1,5 millió, majd 2,2 millió forint megfizetését kérte azért, hogy az önkormányzat az üzlethelyiséget a vállalkozó tulajdonában lévő kft.-nek értékesítse. A vállalkozó 2007 júliusában – a rejtett kamerával rögzített felvétel tanúsága szerint is – átadta a kért összeget Wieszt Jánosnak. Az adásvételi szerződést 2007 októberében megkötötték. Wieszt János mohóságára jellemző, hogy további egymillió forintot követelt a vállalkozótól arra hivatkozva, hogy a korábbi címen található, harmadik ingatlanra, egy 24 négyzetméteres lakásra kizárólag az ő vételi szándéka miatt írtak ki nyilvános pályázatot, de a férfi ekkor már nem volt hajlandó fizetni. Egy másik vádpont szerint az önkormányzat 2007 novemberében pályázatot írt ki egy másik, Kosztolányi Dezső téri üzlethelyiség bérleti jogának értékesítésére. Egy másik üzletember közölte a korábban már egyéb ügyeiben eljáró B. Sándor ügyvéddel, hogy a bérleti jogot meg kívánja szerezni. A jogász közölte a vállalkozóval, hogy a pályázat megnyeréséhez ötmillió forintot kell fizetnie “kenőpénzként”, amelyet ő “a megfelelő helyre” továbbít, vagyis azt a döntésben illetékes személynek kell kifizetni a bérleti jog megszerzése érdekében. A vállalkozó a kért összegből félmillió forintot készpénzben átadott az ügyvédnek, a fennmaradó 4,5 millió forintot pedig átutalta az ügyvéd bankszámlájára. A bérleti szerződést 2008 februárjában a vállalkozó cégével megkötötte az önkormányzat.
Négy év, jogerősen
Wieszt Jánost és a két ügyvédet jogerősen is bűnösnek mondta ki 2014 novemberében a Fővárosi Ítélőtábla. Az egykori szocialista politikust négy évi szabadságvesztésre, milliós vagyonelkobzásra és pénzbüntetésre ítélte a másodfokú bíróság. A két jogászra felfüggesztett börtönbüntetést és szintén milliós vagyonelkobzást szabott ki a tábla. Úgy tudjuk, Wieszt a börtönévek jó részét Baracskán töltötte, majd az utolsó hónapokban a főváros bv-ben szállásolták el, ahonnan aztán büntetése letöltésének kétharmada után, az előzetes letartoztatásban és a házi őrizetben töltött idejét is figyelembe véve már februárban szabadulhatott.
Molnár Gyula tudott a korrupciós ügyről?
Érdemes kiemelni, hogy a Privát Kopó bűnügyi magazin birtokába jutott tanúkihallgatási jegyzőkönyv tanúsága szerint a korrupciós botrányról 2008 elején még polgármesterként az MSZP jelenlegi elnöke, Molnár Gyula is tudomást szerzett:
Annyit előadok, hogy 2008. elején a Média 11 Kft. rendezvényén az önkormányzat házasságkötő termében négyszemközt beszéltem Molnár Gyula polgármesterrel. Neki tulajdonképpen felháborodásomban előadtam, hogy hallatlan, hogy fizetnem kellett 8.250.000 forintot 2005-ben, hogy megvehessek egy ingatlant, fizetnem kellett 2007-ben egy ugyanilyen volt önkormányzati bérleményért 2.200.000 Ft-ot, és most egy nyilvános pályázaton megvett önkormányzati lakás kapcsán Wieszt János újra további 1.000.000 Ft-ot kért tőlem. (…) Molnár Gyula ezen egyáltalán nem lepődött meg, meg sem rezdült, csak annyit mondott nekem, hogy „ezek már olyan régi ügyek, hogy tekintsük ezt lerendezettnek. (…) Az tény, hogy Molnár Gyulának Wieszt János korrupciós cselekményéről beszámoltam, ő pedig a fenti módon reagált.
– állította Wieszt lekapcsolása előtti napon az ügyészségen az ügy sértettje.
Molnár Gyula, a korrupció ellen harcosan küzdő MSZP jelenlegi elnöke tehát „egyáltalán nem lepődött meg, meg sem rezdült”, amikor az általa polgármesterként irányított önkormányzattal kapcsolatos korrupciós ügyekről szerzett tudomást. A szocialista politikus – ahelyett, hogy a törvényben rögzített kötelességének megfelelően büntetőfeljelentést tett volna a tudomására jutott ügyekben – elintézte az egészet annyival, hogy „ezek már olyan régi ügyek, hogy tekintsük ezt lerendezettnek”. Pedig 2008-ban nehezen lehetett „régi ügyeknek” titulálni a 2005-ben, és a 2007-ben történt bűncselekményeket. Ráadásul Molnár hivatalos személy volt, és ismerté vált előtte az elkövető személye is, mégis tétlen maradt, nem tett eleget a feljelentési kötelezettségének.
Vezető kép: Magyar Hírlap
Facebook
Twitter
YouTube
RSS