Magyarországnak ismét modern légvédelme lesz – minderről Maróth Gáspár beszélt a Mandinernek adott interjújában. A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos ebben azt is kifejtette, hogy a baloldali kormányok alatt miért kerültünk jelentős versenyhátrányba a régióban. Maróth Gáspárt a NASAMS légvédelmi rendszerről, valamint a napokban megvásárolt brazil katonai repülőgépekről is kérdezték.
Lezárultak a tárgyalások a Kongsberg és a Raytheon cégekkel a NASAMS légvédelmi rendszerről. Ezzel kapcsolatban a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott: egy újabb nagy lépés ez a magyar haderő fejlesztése terén; azt jelenti, hogy Magyarországnak ismét modern légvédelme lesz. Kiemelte:
ezt a rendszert vesszük meg, amelyik Washingtont védi. Az amerikai fővárosnál jobban őrzött légtér pedig nem nagyon van a világon. A beszerzéssel rendkívül régi adósságot pótoltunk be, az eddig használt KUB sokáig szolgált, jól szolgált, de az ideje lejárt.
A kormánybiztos szerint állandó kérdés az, hogy mit és mennyiért szerzünk be, de ezt mindig komplexen kell kezelni.
Napjainkban, például ha valaki szeretne egy Mercedes gépkocsit vásárolni, megkaphatja azt tizenvalahány millióért is, de felszereltségtől függően akár 60 millióba is kerülhet egy ilyen autó. Szándékosan említem a Mercedest, mert minél több élvonalba tartozó fejlesztéssel rendelkezik egy termék, annál inkább igaz rá ez az állítás. Ezek az árképzési lehetőségek egy repülőgép vagy bármilyen komolyabb haditechnikai eszköz esetén még nagyobb eltérést mutatnak. Így talán érthető az, hogy teljesen értelmetlen a különböző projektek közötti árbeli összehasonlítás. Gyakran vezethet tévútra az, ha csak a számokat vesszük figyelembe.
– fogalmazott a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos. A Mandiner kérdésére válaszolva elmondta: más országok gigantikus látványberuházásait egy, a saját nemzetéért elkötelezett társadalmi réteg előszeretettel hasonlítja össze a mi haderőfejlesztési programunkat és kiadásaival, azonban mindenkit nyugalomra int.
A mi célunk az ország és a magyar közösség védelmének biztosítása minden körülmények között. Ennek megvannak a politikai, gazdasági és katonai aspektusai, amelynek próbálunk megfelelni
– mondta Maróth Gáspár. A hazai védelmiipari fejlesztésekkel kapcsolatban kifejtette: komoly szerepet lát abban, hogy ezek segítik a regionális kapcsolatépítést is.
Ez az egyik misszióm is. Évek óta próbálom meggyőzni a V4 fegyverzeti igazgatókat, hogy készítsünk egy összehangolt hadiipari fejlesztési koncepciót. Eddig ezzel az elképzelésemmel kudarcot vallottam. Fel kellett ismernem, hogy a nálunk fejlettebb cseh, szlovák és lengyel hadiipari szereplők számára inkább úgy tűnt a kezdeményezésem, hogy alaptalanul kérek egy szeletet a tortából. El kell tudni fogadni, hogy az üzleti élet racionalitásai felülírják a politikai programokat. Ezért két évvel ezelőtt stratégiát váltottunk. Megmutattuk, hogy saját jogon tudunk olyan beruházásokat elindítani, amely rögtön kívánatossá tesz minket. Gyárfejlesztéseink is ezt támasztják alá, amelyekkel a hadiipari high-tech élére dobjuk Magyarországot a régióban
– mondta a kormánybiztos. Maróth Gáspár kifejtette: ilyen a kiskunfélegyházi kézifegyvergyárunk, a Gyulán épülő Airbus-üzemünk és a hozzá kapcsolódó egyéb, Békés megyei repülőgépipari beruházásaink, a zalaegerszegi páncélozottgyalogságiharcjármű-gyárunk, a megvásárolt osztrák aknavető- és gránátgyár, a Dynamit Nobel Defense, valamint a Unique Alpine Magyarországra költözése is. A Mandinernek azt mondta: további számos és értékes bejelentést is terveznek majd a jövőben. Németországgal kapcsolatban úgy vélekedett:
A közép-európai régió ma is ezer szállal kötődik a német iparhoz. Ez egy természetes, organikus együttműködés, amely több évszázados múltra tekint vissza, és felöleli az ipar szinte teljes vertikumát. A 20. század vége felé a német ipar is, mint mindenki más, az ázsiai piacok megnyitásának bűvöletében elkezdte keresni az ottani erőforrásait. Meghatározó német cégvezetőkkel beszélgetve az a kép rajzolódott ki bennem, hogy ez az ázsiai áttelepülési folyamat ambivalens eredményeket hozott. Vannak egyértelműen komoly sikertörténeteik, de beszámolnak a hatékonyság és a minőség oldalán elszenvedett nagy veszteségekről is. Ez a felismerésük, valamint a közép-európai régió irányába történő visszafordulásuk egyértelműen a 21. század első éveire tehető. Abban az időszakban, az ellenzéki kormányzás alatt a német ipari betelepülésekért folytatott regionális versenyt egyértelműen elvesztettük Csehországgal és Lengyelországgal szemben. Lemaradva figyeltük azt az erős kohéziót, ami pillanatok alatt épült fel újra a cseh és a német gazdaság, valamint a lengyel gazdaság között.
A kormánybiztos aláhúzta:
nem tudom elégszer ismételni és hangsúlyozni, hogy mindennek az alapja a stabil és jól működő gazdaság. Ha az van, akkor minden van: van haderőfejlesztés, van iparfejlesztés, van kutatás-fejlesztés. Ha nincs stabil gazdaság, akkor semmi sincs. Különösen nincs honvédelem, biztonság és szuverenitás. A hadiipar az egyik, kutatás-fejlesztés szempontjából legintenzívebb iparág a világon. Egy az ipar, és különösen a hadiipar által kikényszerített, jól átgondolt és végig vitt kutatás-fejlesztési program néhány évtized alatt képes átrendezni a világban fennálló, megdönthetetlennek hitt erőviszonyokat. A 2010-re kialakult teljes gazdasági csőd nem egyszerűen rémálom volt, hanem maga a könyörtelen valóság. Tíz évünkbe került, amíg kemény és szisztematikus munkával elértük, hogy a hadiipar komolyan vegyen minket az új beruházások kiválasztása során. Nagy szerencsénk, hogy a fennálló világpolitikai helyzet miatt Kína nem kerülhet szóba, különben nem tíz évünkbe került volna egy elhibázott politikai döntés és stratégia kárainak a helyreállítása.
Maróth Gáspár kérdésre válaszolva elmondta:
Világossá tettük, hogy politikai érdekből egyetlenegy beruházást sem fogunk kikényszeríteni, mert azokkal már rövid távon is több baj van, mint amennyi hasznot hajtanak. Mi legalább 30-40 évre, ha nem jóval hosszabb távra tervezünk ezekkel a hadiipari beruházásokkal. Ahhoz, hogy egy ilyen megállapodás megvalósuljon, idő kell. Világosan kell látnunk, hogy kinek mi a pontos hozzáadott értéke az együttműködéshez. Kötelező hozzávaló még a tökéletes időzítés, az állami szektortól teljesen szokatlan gyorsaság és rugalmasság, valamint egy hihetetlen adag szerencse is. A szerencsét leszámítva minden más rajtunk múlik. Nemzetközi partnereink eddig minden bejelentésünknél kiemelték, hogy ilyen pozitív kormányzati hozzáállással még nem találkoztak a világban.
A Dynamit Nobel Defence betelepüléséről úgy fogalmazott: az nem kötődik a Rheinmetallhoz.
Örömmel mondhatom, hogy önmagunkért jutottunk el idáig, nem pedig egy beszerzés miatt. Ahogy a DND vezérigazgatója is fogalmazott, nemzetközi kutatásaik során Magyarországot találták a legmegfelelőbb partnernek, különös tekintettel a magyar kormány támogató hozzáállására és a hazai befektetői környezetre. Ez volt az első alkalom, amikor azt éreztem, hogy elindult egy meghatározó fejlődés, ami jelentős gazdasági haszonnal járhat.
Kifejtette: nem azért jött a Unique Alpine Magyarországra, mert mi veszünk valamit, hanem azért, mert azt látják, hogy magas minőségben tudják itt gyártatni a fegyvereket. A vezérigazgató külön kiemelte, hogy az elmúlt egy évben, a tárgyalások során olyan szakembereket ismerhetett meg, akik a legjobb minőségre, a legjobb termékek előállítására törekszenek.
A cég magyar mérnökök bevonásával egy nagy kereskedelmi szegmenst birtokló platformra, az AR gépkarabély platformra fejlesztett a mai követelményeknek megfelelő termékeket. Ezek automata, katonai használatra is alkalmas fegyverek, amelyek a különleges műveleti egységeknél rendkívül kedveltek. Vélhetően nagy lesz az exportpiac
– fogalmazott. Maróth Gáspár kiemelte:
egy alaposan végigondolt haderőfejlesztési program gyakorlatilag a fő megrendelője és motorja lehet a gazdaság és a kutatás-fejlesztés egyik legfontosabb ágazatának. A haditechnikai eszközökre fordított pénzek markánsan hozzájárulhatnak az ország és a magyar közösség gazdasági fejlődéséhez.
A Mandinernek adott interjúban végül arról is beszélt, hogy nem szembeállítani kell a honvédséget és a honvédelem ügyét a magyar érdekekkel, hanem felismerni annak szerves és elválaszthatatlan összefonódását. Véleménye szerint utóbbi a Fidesz-kormányok jól körülírható politikai stratégiája.
Több ország is példaként tekint a magyar haderőfejlesztésre
Emlékezetes: a PestiSrácok.hu még augusztusban készített interjút a kormánybiztossal. Maróth Gáspár ebben arról beszélt, hogy amit a Gyurcsány-kormány az ország védelmi képességeinek tekintetében maga mögött hagyott, az sokkoló volt. Úgy fogalmazott: ez nagymértékben kijelölte stratégiai lépéseink sorozatát, ami azóta olyan mértékben fejlődött, hogy sok ország példaként tekint rá.
Forrás: Mandiner; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS