Rangos elismerésben részesült Dr. Maróth Gáspár, akit a Brazil Szövetségi Köztársaság elnökének 2022. december 1-jei rendeletével a Rio Branco lovagrend Grande Oficial fokozatával tüntettek ki. Nevéhez fűződik a 2016-ban elindított Honvédelmi és haderőfejlesztési program, az elmúlt évek sikerei után tavaly novemberben azonban a védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár távozott a tárca éléről.
A Honvédelmi Minisztérium köszönettel tartozik Maróth Gáspárnak, aki kormánybiztosként, majd államtitkárként elévülhetetlen érdemeket szerzett az elmúlt években a Honvédelmi és haderőfejlesztési program megteremtéséért – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2022 novemberében, Maróth Gáspár távozását követően. Munkásságát nem csupán itthon, de nemzetközi szinten is elismerés övezte: ezt jól mutatja az is, hogy múlt héten Brazília budapesti nagykövete, Susan Kleebank ünnepélyes keretek között a Rio Branco lovagrend Grande Oficial fokozatával tüntette ki a brazil–magyar gazdasági kapcsolatok nagymértékű előremozdításának elismeréséül, a köztársaság 134. évfordulójának évében. A kitüntetésről Dr. Maróth Gáspár közösségi oldalán található bejegyzés.
Komoly eredményt ért el a magyar haderőfejlesztésben, a nemzetközi kapcsolatok kiépítésében
A magyar kormány és az Embraer még 2020-ban írt alá szerződést két új generációs Embraer C-390 Millennium többfeladatos szállító repülőgép beszerzésére, légi utántöltő (AAR) konfigurációban, KC–390 néven. Ezen túlmenően pilóták és technikusok képzése, valamint egyéb szolgáltatások és támogatás is szerepel a szerződésben annak a folyamatnak a részeként, amely a Magyar Honvédség képességeinek megerősítését célozza, kifejezetten a taktikai légi szállítás, az AAR és az egészségügyi evakuálási szerepkörben, valamint egyéb közérdekű küldetésekben. A szállítások a tervek szerint 2023-ban kezdődnek.
A személyi légi szállítási képességek 2018-as beszerzését követően 2023–24-ben Magyarországra érkeznek olyan KC–390 típusú repülőgépek, amelyek üzemi környezetben képesek nagy katonai rakomány szállítására, valamint légi utántöltésre. Többcélú szállítóflottát vásárolunk a Magyar Honvédség számára, hogy a feladatok minél szélesebb körét nemzeti keretek között, szuverén módon teljesítsék
– mondta Maróth Gáspár korábban, még a honvédelem fejlesztésért felelős kormánybiztosként.
Megtiszteltetés számunkra, hogy a magyar kormány és a Magyar Honvédség a piacon elérhető legfejlettebb, többfeladatos szállítórepülőgépek biztosítására választották ki bennünket
– mondta Jackson Schneider , az Embraer Defense & Security elnök-vezérigazgatója.
Magyarország a második európai nemzet és NATO üzemeltető, amely a C-390 Milleniumot választotta, egy olyan nagy teljesítményű repülőgépet, amely a sebesség, a hasznos teher és a gyors átkonfigurálhatóság páratlan kombinációja révén kiváló termelékenységet kínál többfeladatos műveletekhez
– tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
A Magyar Honvédség KC–390-es típusa lesz a világon elsőként a humanitárius küldetések végrehajtásához szükséges intenzív osztályos konfigurációval. A repülőgép teljes mértékben megfelel a Magyar Honvédség követelményeinek, képes különböző típusú katonai és polgári küldetések teljesítésére, beleértve a humanitárius támogatást, az egészségügyi evakuálást, a kutatást és mentést, a teher- és csapatszállítást, a precíziós rakományledobást, az ejtőernyős hadműveleteket és az AAR-t. Ezek a KC–390 teljesen NATO-kompatibilis, nemcsak a hardver, hanem a repüléselektronika és a kommunikációs konfiguráció tekintetében is. Továbbá a KC–390 lehetővé teszi a magyar JAS–39 Gripen és más hasonló technológiát alkalmazó repülőgépek tankolását.
Amióta 2019-ben megkapta első repülőgépét, a brazil légierő több kritikus küldetésre is bevetette a C–390 Millenniumot Brazíliában és külföldön, nagyobb rendelkezésre állás mellett. Ezenkívül a portugál kormány szerződést írt alá öt C–390 Millennium 2019-ben történő megvásárlására, amelyek jelenleg a gyártósoron vannak, és 2023-ban állnak majd üzembe.
A C–390 egy taktikai szállító sugárhajtású repülőgép, amelyet úgy terveztek, hogy új mércét állítson fel kategóriájában. A repülőgép erőssége a megnövekedett mobilitás, a robusztus kialakítás, a nagyobb rugalmasság, a legkorszerűbb bevált technológia és a könnyebb karbantartás. A gyorsabb repülés és a több rakomány szállítása miatt a C–390 Millennium és a KC–390 változat is megfelelő méretű platform a nagyobb szállítási feladatokra. A minimális beavatkozások és az állapot-karbantartás rendkívül megbízható rendszerekkel és komponensekkel kombinálva csökkentik az állásidőt és a költségeket, hozzájárulva a kiemelkedő rendelkezésre állási szinthez és az alacsony életciklus-költségekhez.
Mint arról korábban írtunk, az elmúlt évek katonai konfliktusai, háborúi jelentős változásokat hoztak a Magyar Honvédség fejlesztési terveivel kapcsolatosan, Magyarország pedig a vártnál korábban, már jövőre eléri a 2 százalékos, GDP-arányos védelmi költségvetést, amelynek számottevő része haderőfejlesztésre megy majd el. Megépült a gyulai Airbus-gyár, megérkeztek a Panzerhaubitze 2000-esek, illetve átfogó katonai drónstratégiát is bemutatott a kormány. Mindezt a Maróth Gáspár nevével fémjelzett haderőfejlesztési program tette lehetővé, amit 2016-ban indítottak el.
Szenzációnak számított a szakmában a fegyvergyárak Magyarországra települése
A NATO által elvárt képességeket nemcsak fegyverzet vásárlása útján tudjuk teljesíteni, hanem jól végiggondolt hadiipari befektetések révén is – minderről Maróth Gáspár védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztos beszélt még 2020-ban a PestiSrácok.hu-nak adott exkluzív interjúban. Azt is elmondta, hogy a fegyvergyárak Magyarországra települése nagy szenzációnak számít a szakmában, mint ahogyan az is érzékelhető, hogy a haderőfejlesztési programunk végrehajtása olyan elismerést hozott az elmúlt évek során, ami sok más ország számára is bevallottan követendő példát jelent. Hozzátette: amit a Gyurcsány-kormány az ország védelmi képességeinek tekintetében maga mögött hagyott, az sokkoló volt, ez pedig nagymértékben kijelölte stratégiai lépéseink sorozatát.
A haderőfejlesztés, bármilyen furcsán is hangzik, az ország gazdasági stabilitásának helyreállításával indult. A valódi haditechnikai fejlesztésekre csak ezt követően, a második fázisban kerülhetett sor. Kevésszer hangzik el, de köszönet illeti a magyar honvédség egészét, hogy méltósággal és fegyelmezetten kitartott, amíg forrásainak egy jókora részét átmenetileg a gazdaság rendbetételére kellett fordítanunk
– húzta alá Maróth Gáspár. A PestiSrácok.hu figyelemmel kísérte a haderőfejlesztési programot, amelyről a világsajtóban is elismeréssel számoltak be és amelyről rendszeresen beszámoltunk: Maróth Gáspár a Pesti TV-ben is több alkalommal ismertette annak részleteit. „A világ egyik legkorszerűbb gyalogsági harcjárművét, a KF41 Lynxet gyártják majd Magyarországon” – ilyen és ehhez hasonló szalagcímekkel jelentek meg beszámolók például a magyar haderőfejlesztés legújabb eredményéről, a Lynx magyarországi gyártásáról.
A polgári kormány egy lényegében lefegyverzett honvédséget örökölt meg, mára viszont nemcsak a lemaradást sikerült több területen behozni, de a magyar állam megjelent a nemzetközi porondon is: Ausztriában vásárolt nagy múltú, aknavetőket gyártó üzemet, együttműködést kötött az Airbus-szal és egy cseh céggel. Az előbbi részeként a francia–német hadiipari óriás helikoptereihez gyártunk mozgóalkatrészeket, az utóbbinak köszönhetően Európa egyik legmodernebb kézifegyvergyára működhet Kiskunfélegyházán.
Büszke vagyok az eddigi eredményeinkre. Legfőképpen azért, mert nagyon mélyről indultunk: 2010-ben egy gyakorlatilag lefegyverzett honvédséget vett át a polgári kormány. Ehhez képest ma XXI. századi haditechnika beszerzéséről, alkalmazásáról és élvonalbeli gyártási technológia megteremtéséről beszélhetünk. A haderő reformjáról szövetségeseink is elismerően nyilatkoznak. Fontos kiemelni azt is, hogy ez többről szól egyszerű adásvételnél, mert a haditechnikai eszközök beszerzésén túl a szakszerű üzemeltetéséhez szükséges tudás elsajátítását is magában foglalja. Vagyis a haderő modernizációja a „vas” megvétele mellett a tudástranszferre is kiterjed. Lecseréljük az elavult haditechnikát, megvesszük a modern rendszerek működtetéséhez szükséges tudást, és emellett, ahol lehetőséget látunk rá, olyan megállapodásokat kötünk, amelyekkel bizonyos gyártókapacitásokat hosszú távon Magyarországhoz kötünk. Ezekkel a lépésekkel úgy fordítjuk az adófizetők pénzét haderőreformra, hogy a hazai gazdasági fejlődéshez is hozzá tudunk járulni, és az sem mellékes, hogy közben felhelyezzük magunkat a nemzetközi hadiipar térképére
– fogalmazott 2019-ben a Magyar Nemzetnek adott interjúban Maróth Gáspár, aki az azóta eltelt időszakban bizonyítottan elérte célját.
Az elismeréshez gratulálunk!
Fotó: Facebook/Dr. Maróth Gáspár
Facebook
Twitter
YouTube
RSS