Lengyelország elnöke az Indexen közölt írásában foglalta össze az orosz-ukrán háború öt pontba szedett tanulságát. Morawiecki szerint mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a 21. század legnagyobb geopolitikai rémálma végre véget érjen.
A lengyel elnök szerint Oroszország példátlan kegyetlenségének tizenkét hónapján vagyunk túl. Ezeket a hónapokat iskolák, kórházak és polgári létesítmények rendszeres bombázásában mérhetjük. Ezekben a hónapokban a napok helyett az áldozatokat számolták. Az oroszok senkit sem kímélnek – sem férfiakat, sem nőket, sem öregeket, sem gyermekeket. A Bucsában, Irpinyben és más városokban elkövetett népirtás hátborzongató bizonyítéka annak, hogy Oroszország a legszörnyűbb bűnöket követte el. Tömegsírok, kínzókamrák, nemi erőszak és emberrablások – az orosz agresszió valódi arca – írja az elnök.
Ez az év egyben az ukrán nemzet nagyszerű hősiességének éve is volt, amely Volodimir Zelenszkij vezetésével szembeszállt a gonosz orosz birodalommal
– írja Lengyelország elnöke.
Morawiecki első tanulsága, hogy ez a háború mindannyiunkat érint. Mindenekelőtt meg kell szabadulnunk az orosz invázióról alkotott hamis képtől. Ez nem egy helyi konfliktus. Oroszország megpróbálja lángba borítani Európát. Célja az egész globális gazdasági rend destabilizálása – írja az elnök.
Oroszország birodalmi tervei túlmutatnak Ukrajnán. Ez a háború mindannyiunkat érint
– teszi hozzá.
A lengyel elnök második tanulságként azt fogalmazta meg, hogy Oroszország szítja a globális gazdasági válságot. Morawiecki szerint az oroszok Nyugat ellen alkalmazott stratégiája kezdettől fogva a válság eszkalálására irányult. A világpiaci árak emelkedésének egyik fő oka az orosz katonai tevékenység. Mindannyian magas árat fizetünk a Kremlben meghozott döntésekért. Ideje megérteni: Oroszország szítja a globális gazdasági válságot.
3. tanulság: Európa szuverenitásának előfeltétele a „deputyinizáció”
Lengyelország kormányfője szerint lehetetlen visszatérni az oroszokkal a „szokásos üzlethez”. Egy bűnös rendszerrel nem lehet normalizálni a kapcsolatokat. Legfőbb ideje, hogy Európa függetlenné váljon Oroszországtól, különösen az energiaszektor terén.
A deputyinizáció, azaz a Putyin által létrehozott diktatórikus erőszakgépezethez fűződő kapcsolatok megszakítása elengedhetetlen feltétele Európa szuverenitásának
– írja.
Végül a szolidaritásra és Ukrajna újjáépítésére tér ki Mateusz Morawiecki, aki szerint az orosz fenyegetésekkel és zsarolásokkal szemben szolidárisan kell fellépnünk. A világ minden sarkából érkezik segítség Ukrajnának élelmiszer, eszközök és fegyverek formájában. Reményt és esélyt adunk a győzelemre Ukrajnának. Az elnök szerint Európa jövőjének két forgatókönyve áll előttünk: az egyik Ukrajna győzelme és a kontinens békéje. A másik Oroszország győzelme és Putyin birodalmi törekvéseinek terjeszkedése. Ha Ukrajna győztesként kerül ki ebből a háborúból, akkor már ma el kell kezdenünk gondolkodni az európai politika paradigmaváltásán.
Pontosan egy évvel a háború kitörése után egyetlen közös, szolidáris célunk van: Ukrajna újjáépítése és Európa megerősítése
– írja Mateusz Morawiecki.
A teljes írást ITT olvashatja el.
(Index / Kiemelt kép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS