A 2020-as évtizedben új pénzügyi forradalom küszöbén állunk; a jegybankok szerepe átalakul, változnak a jegybanki politikák, a kormányok és a jegybankok stratégiai szövetsége jellemzi a jegybankok világát – mondta Matolcsy György jegybankelnök az 58. Közgazdász-vándorgyűlésen csütörtökön.
Matolcsy György az idei rendhagyó, online konferencián elmondta: az évtized mostanihoz hasonló “brutális” indulása ritka a történelemben. Az új pénzügyi forradalomban a jegybankelnök szerint az aranyalapú bretton-woods-i rendszer (1944-1971) nem jöhet vissza, az 1970-es években megindult pénzügyi liberalizáció sem jön vissza. Hozzátette: 2020-ban a modern pénzrendszer számos kihívás elé néz, a jegybankok szerepe átalakul, változnak a jegybanki politikák, bővül a jegybankok mandátuma. “Ettől még óriásira fognak dagadni az államadósságok, amit valahogy kezelni kell” – jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) online vándorgyűlésén. Véleménye szerint olyan adósságemelkedés lesz, amely a háborús időkre emlékeztet minket.
Várható-e a 2020-as években erőteljes infláció?
– tette fel a kérdést a jegybankelnök előadásában. Szerinte lesz egy inflációs ugrás, de az évtized egészében nem láthatók olyan erős folyamatok, amelyek az inflációt fűtik. Sem a nyersanyagok, sem a munkabérek nem hatnak egy erős infláció felé.
2020-ban erőteljes gazdaságpolitikai kihívások előtt állunk, amit elég durván jelzett az élet. Itt van a válság, ami nemcsak a járványt jelenti, hanem gazdasági és pénzügyi és ennek folyamán társadalmi válság is kialakult.
– fogalmazott. Hozzátette, a kilábaláshoz három tényezőt kell kezelni egyszerre: a társadalmi válságot, amelyben egyben környezeti gond, és a pénzügyi és monetáris kihívásokat, és ezen belül az államadósságot. Úgy fogalmazott: hiába alacsonyak a kamatok, hiába nem lesz inflációs évtized és ezért a jegybankok nem kényszerülnek egy folyamatos és jelentős alapkamatemelésre, ettől még óriásira fognak dagadni az államadósságok, amit valahogy kezelni kell. Hozzátette: a mentőcsomagok és fejlesztési programok, mind adósságot jelentenek, melyek mögött vagy állami, vagy jegybanki, vagy piaci pénzteremtés áll. Aláhúzta: mindez rövid ideig nem okoz gondot majd, de 2022 után vissza kell térni az egyensúlyi és növekedési pályára. A Magyar Nemzeti Bank szerint először a növekedést kell visszaállítani, majd ennek segítségével és más eszközökkel az egyensúlyt is. Felidézte, hogy 2010-ben ez fordítva volt: először az egyensúlyt állítottuk helyre és csak azután következett a növekedési fordulat. Az adósság kihívás! – mondta a jegybank elnöke.
A pénzteremtés forradalma zajlik
A jegybankok keresik a kiutat szerte a világban és most zajlik a pénzteremtés forradalma. De nem elegendő a pénzteremtés, hanem ezzel együtt versenyképességi forradalomra is szükség van. Matolcsy szerint az új pénz, amely az unióból fog érkezni, csak akkor tud megtapadni, ha versenyképesen tudjuk felhasználni. A pénz világában a mennyiségi lazítások egy vadonatúj helyzetet teremtettek. Minden jegybank keresi a digitális pénz lehetőségét. Egyértelmű, hogy pénzügyi forradalom lesz és átalakul a jegybankok szerepe. Matolcsy szerint a jegybanki mandátumok bővülni fognak, szerepet vállalnak majd a fenntartható zöld környezet kialakításában. A 2020-as évtizedben a jegybankok egyre inkább nem hagyományos, unortodox eszközökkel élnek majd.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS