
Összesen 34 pontban változatott álláspontján márciushoz a kormányzat a szakszervezetekkel és egyházakkal való tárgyalást követően, a „státusztörvénynek” nevezett jogszabály tervezete pedig még a tavasszal vagy nyáron az Országgyűlés elé kerülhet. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára az InfoRádió Aréna című műsorában kedd este ismertette a legfrissebb részleteket, kifejtve: tisztában van azzal, hogy a PDSZ a mindenkori kormánnyal szemben definiálja magát, és hogy minden igazítás ellenére sem fogjuk soha a PDSZ-től azt hallani, hogy ez így rendben van.
A Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára az InfoRádió Aréna című műsorában kedd este arról beszélt: zajlanak az egyeztetések a pedagóguséletpálya-szabályozás kapcsán, ezzel párhuzamosan pedig Brüsszellel is egyeztet a kabinet a hazánknak járó uniós forrásokról. Utóbbi jelentősége, hogy a kormány a hazánknak járó pénzek megérkezéséhez köti a pedagógusok béremelését, annak folyósítása esetén pedig év elejéig visszamenően kaphatnak jelentős emelést a tanárok.
Ha megérkeznek az EU-s források, nem lesz szükség már majd rendeletalkotásra, pótlékra, hanem egy egyszerű munkáltatói intézkedéssel ezeknek a többleteknek a kifizetése meg tud történni
– jelentette ki Maruzsa az InfoRádióban. Ismertette, hogy az új struktúrában 5 bérsáv lesz a korábbi kategóriáknak, minősítéseknek megfelelően, és e keretek között határozzák meg a pedagógusok fizetését, az iskolaigazgatók, intézményvezetők pedig meg tudják határozni a differenciált bért a teljesítményértékelés alapján. Ennek az illetményrendszernek az alapjául szolgálnának az uniós források, amelyek azonban Maruzsa szerint „nehezen mozdulnak”.
Az Európai Bizottság részéről is van egy visszatartási szándék, és az ellenzék is azon dolgozik, hogy ezt a pénzt ne kapjuk meg. Jeleztem a szakszervezeteknek is, hogy ebben segítsenek, mert közös érdek, hogy Magyarország hozzájusson ehhez a forráshoz
– mondta az államtitkár a tárgyalásokról. Az államtitkár azt is ismertette, hogy az elmúlt időszakban 15 egyeztetést folytattak a tervezetről, ezek közül tízet a szakszervezetekkel, a többit egyházakkal és más szakmai szervezetekkel.
Az egyeztetések nyomán a kormányzat 34 tartalmi kérdésben változtatta meg az álláspontját március óta, és közelítette a partnerek javaslatához
– jelentette ki az államtitkár. Hozzátette ugyanakkor: tisztában van azzal, hogy a PDSZ „a mindenkori kormánnyal szemben definiálja magát”.
Ez testtartás-kérdés. Minden igazítás ellenére sem fogjuk soha a PDSZ-től azt hallani, hogy ez így rendben van
– jegyezte meg.
A tervezet új részletei közül a legfontosabbak:
- Több alapszabadságot biztosítanak;
- csökkentik az adminisztratív terheket is;
- megszűnik a kötelező minősítés, az önértékelés és az egyéni pedagógus-tanfelügyelet is;
- marad a 22–26 órás munkaidőkeret;
- 2025-ig a diplomás átlagbér 80 százalékáig nőhet a pedagógusok átlagbére.
Maruzsa Zoltán a státusztörvény elfogadására vonatkozó kérdésre a rádióban úgy nyilatkozott: „izgalmas hetek” elébe néznek. Egyrészt az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalás miatt bíznak benne, hogy a következő napokban, hetekben jelentős elmozdulás történik. De „van egy olyan szándék is, hogy az új pedagóguséletpálya-szabályozást a parlament tavaszi ülésszakában benyújtsák”. Az államtitkár szerint „mindkét folyamatnak a nyár magasságában meg kell történnie”. Ez azért is racionális, mert a változtatásokat szerencsés „nyugalmi állapotban”, az iskolai nyári szünet idejében megszervezni. Így szeptembertől a következő tanévet már e szabályok mentén tudnák elkezdeni – mondta az államtitkár.
Forrás: InfoRádió/ATV; Fotó: MTI/kormany.hu
Orientál
2023-05-18 at 14:41
Sajnos azok a balliberális zöld Gyurcsányék akadályozzák az eu-s pénzek érkezését akik már 4 év alatt annyira szétlopták hazánkat hogy még a pedagógusok 13-dik havi bérüket is ellopták.
triacus
2023-05-17 at 22:07
@Miki:
Illetve készítettem egy kis ábrát:
https://bit.ly/3Ild5A9
itt a 2021-es adatok alapján a tanárok (15 éves tapasztalattal rendelkező alsó tagozatos tanítói – de a hasonló tapasztalatú felső tagozatos/középiskolai tanári fizetés is kb ennyi) éves fizetését (függőleges tengely) hasonlítottam össze az egy főre jutó, vásárlóerő-paritás alapján értelmezett GDP-vel (vízszintes tengely).
Oké, hogy nem vagyunk annyira gazdagok, mint az USA, Ausztria vagy Kanada, de azért lehetne több pénzt belefektetni a tanárok fizetésébe, közelebb kerülve a trendvonalhoz (vörös színnel jelölve) – hasonló sorsú “versenytársainknál” (kivéve Szlovákiát) többet kap egy pedagógus.
triacus
2023-05-17 at 21:25
@Miki:
“Ezeknek nyaljuk fényesre a seggét
,akik gyerekeket vittek pajzsként az utcára?”
Kis hazánkban – a KSH 2021/2022 adatai
https://bit.ly/3MlDYoO
szerint 147814 fő oktat.
Ha igen nagyvonalúan feltételezzük, hogy ebből 1000 fő van kinn az utcán/küldi ki a gyerekeket az utcára, az csak a pedagógusok igen elenyésző, 0,6765 %-a.
Miki
2023-05-17 at 19:41
Ezeknek nyaljuk fényesre a seggét
,akik gyerekeket vittek pajzsként az utcára? Tetü banda,gyáva,pszeudointellektusos halom rakás trágya.Ja,hogy nem szabad általánosítani?
Pedig de,hiszen vétkesek közt cinkos,aki néma,meg kellet volna akadályozni,hogy ezek bűntetteket kövessenek el az unokáink ellen.Nem tették…förtelem az egész,meg az is,aki bealázkodik ezek előtt a köztörvényesek előtt
Orientál
2023-05-17 at 13:57
Pedagógusok közalkalmazottak balliberális Gyurcsányék annyira tönkre tették hazánk gazdaságát hogy ők a pedagógusok is rosszul jártak mert Gyurcsányék nekik sem emelték a fizetésüket olyan mértékben amilyen mértékű volt az infláció.
TS
2023-05-17 at 13:22
Dusa Lajos, úgy lehet, te nagyokos, hogy az államnak az orvosok és az egészségügyi dolgozók sem nagyon bírtak ellenállni. Csak azért emelték a fizetésüket, mert ezek külföldön is el tudtak helyezkedni.
És akkor most mit tegyenek a tanárok, áruld már el?
Talán a 130 000 pedagógus állt be szándékosan a kormány, az ellenzék és Brüsszel ütközőzónájába? Mi közünk van pl. BRüsszelhez? Mi a magyar állam alkalmazottai vagyunk.
Hogyan álljanak ki az érdekeikért?
Mit tegyenek?
Álljanak be tüntetni? Sztrájkoljanak, amikor lényegében nem is lehet? Kunyizzanak, alázkodjanak meg a mindenkori kormányok előtt? Mikor veszi már észre a hatalom, a mai főleg, hogy maga alatt vágja a fát a pedagógusok megalázó helyzetben tartásával?
Dusa Lajos
2023-05-17 at 12:38
Ó, drága peidagogoszok!
Prímán ott vagytok a satuban. A belföldi ellenzék hergel benneteket a kormány ellen, kivülről
meg mindent megtesz azért, hogy a kormánynak ne legyen pénze a fizetésre, a fizetésemelésre.
Bravó, kedves tanár hölgyek és urak!
Olyan hülyék vagytok, hogy saját érdekeiteket sem tudjátok keményen képviselni, elhülyítenek
benneteket a pártok és a szakszervezetek, a gyakorlatilag a múltnak elkötelezettek, vagy DK
komisszárok.
Hogyan lehet értelmiségi az a réteg, amely valódi érdekeiért nem tud kiállni?
khm
2023-05-17 at 12:15
Több alapszabadságot biztosítanak;
Minek? Nem elég a 44 nap alapszabadság? És akkor a többi kiegészítő szabiról ne is beszéljünk.
1 Enaki
2023-05-17 at 12:05
Kötelező minősìtès,ami pàrtatlan nem lètezik,amìg egyik ember minősìti a màsikat. Tetszik vagy sem,ìgy van. Az èlet,az eredmèny lesz maga a minősìtès
varga eszter
2023-05-17 at 11:57
Antónia2023-05-17 at 07:23
Ahhoz képest, hogy Ön szerint nincs minőségi közoktatás, fiataljaink egyre – másra lesznek európa szerte elsőhelyezettek.
Érdemes lenne egy listát összeállítani mondjuk az elmúlt 5 év távlatából.
Amúgy a kötelező minősítést én sem vetném el, sőt.
nemzeti
2023-05-17 at 09:42
Antónia !
Most végre 70 év után kezd normális oktatás lenni.
Gyurcsányimádó,senkiházi neomarxista tanárfélék
csinálják a problémát.
Képzik a Lilikéket.
“SZABAD ORSZÁG SZABAD OKTATÁST.”
A Holdon hölgyem. Állami oktatás a mi pénzünkön.
SZABAD Soha !!!!!!!!!!!!
Karcsibá
2023-05-17 at 09:29
Hazaárulási törvényre is mielőbb szükség lenne, különösen háborús időkben !
Solaris
2023-05-17 at 09:15
Zoli, neszólj bele. tanáraink Prüsszelből várják a fizut,
velük van szerződésük.
Vagy valamit rosszul magyaráztok minden nap.
Elhisszük…
2 ÉNAKI
2023-05-17 at 08:58
Antónia. Mi az,hogy kötelező minősìtés? Szimpátia kerdése is csupán. Ember itéli meg a masikat,nem biztos,hogy jó mércével.Vizsgálni ertékelni azt kell,hogy valaki megérdemli e azt a nevet,hogy pedagógus,alkalmas e a jövő nemzedékenek nevelésére. A Kormany oktatási politikaja jó.
TS
2023-05-17 at 08:45
Antónia, látszik, hogy nem ismered az iskolát.
A “minősülések” nagy része köldöknézés, hazudozás volt, elég sok olyan pedagógus minősült, akitől én a diplomáját elvettem volna. Önértékelési munkacsoport!!! Elvette az időt az igazi pedagógusi munkától, azt hazudtál, amit akartál.
Írok egy példát: egy, az osztályomba járó, elég nehéz természetű gyereket egy másokat minősítő “pedagógus” (mestertanár !!!) az osztálytársaival rakatott ki az órájáról (ami törvénytelen akkor is, ha kiküldi a tanulót). Ez az asszonyság más kollégákat járt minősíteni!
Mondtam is az osztálynak, hogy ha még egyszer ilyenben részt vesznek, akkor nagyon mérges leszek. Jeleztem az esetet az igazgatónak, aki csak makogott. Intézkedés nem történt, az ügy elhamvadt.
Más eset. A szigorú, sőt brutálisan szigorú tanár néni megígérte, hogy a minősülése óráján is irgum-burgum! Na, aztán olyan “mézesmázos” (idézet egy tanulótól) volt, a gyerekek nem ismertek rá. Meg is volt a véleményük az illetőről.
A tanítóknak nem a papírját kellene vizsgálni, hanem az emberségét, a motivációs bázisát – ezeket pedig a legnehezebb értékelni. Sokkal könnyebb egy megkomponált órát megnézni, egy összeollózott “portfoliót” megnézni, mint felmérni egy személyiséget. Erre az igazgatók lennének a legalkalmasabbak, de még ők sem tudnak ehhez eleget. A tanárok nagy része mindenféle időszakos ellenőrzés nélkül is igyakszik jól végezni a munkáját.
t
2023-05-17 at 08:10
Melyik nyáron?
Antónia
2023-05-17 at 07:23
“megszűnik a kötelező minősítés, az önértékelés és az egyéni pedagógus tanfelügyelet is.”
Vagyis a kormányzat lemond a minőségi közoktatásról, és megmarad a szabályozatlan káosz, a szakmai silányság elfogadása.
Akkor meg minek az egész, ha érdemi, minőségi garancia továbbra sem lesz a közoktatásban?
Rajzos
2023-05-17 at 07:21
Mi lesz akkor,ha betör baj és nem miből fizeteni ezt sok kiáramlott pénzt? Iskola és kórház bezárások, elbocsátsok?