Tanúként hallgatta ki a múlt héten a Magyar Nemzeti Arcvonal vezetőjének, Győrkös Istvánnak a feleségét a bőnyi rendőrgyilkosság miatt indult nyomozásban a Központi Nyomozó Főügyészség- értesült a PestiSrácok.hu. A nő két órás kihallgatása során többek között azt állította, hogy végig jelen volt a lövöldözésnél és a meglőtt rendőr még a mentők kiérkezésekor is életben volt. Noha az ügyészség alig árul el részleteket a gyilkosságról, a PestiSrácok.hu munkatársa az emberölés helyszínén próbált utánajárni, hogy mi vezethetett a bőnyi tragédiához.
Információnk szerint a múlt héten tanúként hallgatták ki a bőnyi rendőrgyilkossággal gyanúsított Győrkös István feleségét. A nőt két órán keresztül faggatták az ügyészek. Kihallgatására azért csak most kerülhetett sor, mert az idős asszony a gyilkosság után szívrohamot kapott és kórházban ápolták. Úgy tudjuk, Győrkösné vallomásában azt mondta, hogy szemtanúja volt a lövöldözésnek, a rendőr pedig még a mentők kiérkezésekor is életben volt. A PestiSrácok.hu helyszínre látogatott munkatársának a helyiek közül többen is – megerősítve a nő állítását – azt mondták, hogy az asszony kétszer-háromszor is kikiabált a házból a rendőröknek a tűzpárbajt követően, hogy “vigyék ki a kollégájukat, még él”. A 76 éves gyanúsítottat végül a lövöldözés után kiérkező Terrorelhárítási Központ munkatársai fogták el.
Azt azóta már többen felvetették, hogy miért nem kérték a TEK segítségét egy ilyen volumenű házkutatásnál, ahol fegyverarzenál feltételezhető a gyanúsítottnál, és akiről az is gyanítható, hogy ellenállhat az intézkedésnek. Az, hogy a bőnyi házkutatási határozat aláírója miért nem értesítette mégis a különleges bevetési egységet, egyelőre nem tudni. A PestiSrácok.hu birtokába került főügyészségi határozat szerint „egy házkutatás végrehajtása mindig együtt jár egy absztrakt, általános veszélyhelyzettel”, azonban konkrét veszély, ebben az esetben Pálvölgyi Péter halála szerintük Győrkösnek, az ő magatartásának köszönhető, így a rendőrgyilkosság nincs összefüggésben az esetleges szakmai szabályszegéssel. Éppen ezért nem índított Pálvölgyi parancsnokaival szemben büntetőeljárást a Központi Nyomozó Főügyészség.
Rivalizálás az NNI és a TEK között
A bőnyi akciónál hét ember volt jelen, ebből három tűzszerész, négy nyomozó, akik házkutatásra érkeztek. A tűzszerészek jelenlétét az indokolhatta, hogy a házkutatás elrendelésekor már feltételezték, robbanószert is találhatnak a bőnyi akció során, így az erre vonatkozó rendelet szerint szintén értesíteni kellett volna a különleges bevetési egységet. Ennek hiányában négy nyomozó és három tűzszerész érkezett Bőnybe. A rendőri berkekben egyfajta rivalizálás is szóba kerül az NNI és a TEK között, többen ezzel magyarázzák, hogy nem értesítették az erre vonatkozó kormányrendelet ellenére sem a különleges bevetési egységet, akik egyébként csak felkérésre avatkozhatnak be, önálló hatáskörrel nem rendelkeznek. A kormányrendelet a TEK feladatához sorolja egyebek mellett az “ön- vagy közveszélyes állapotban lévő személy megfékezését és előállítását, amennyiben a személy a vele szemben foganatosított intézkedés során fegyveresen vagy felfegyverkezve áll ellen”.
Nem tudni, ki adta le az első lövéseket
Visszatérve a házkutatáshoz, információnk szerint a jelen levő három rendőrségi tűzszerész: egy parancsnok, egy segéd és egy keresőkutya vezető volt. A tűzszerészek az utcán várakoztak, miközben a nyomozók bementek a házba. Szemtanúk arról is beszéltek portálunknak, hogy a tragédia napján nyolc óra előtt néhány perccel kezdtek el “dudálgatni” a ház előtt a civil ruhás nyomozók, mivel a ház kapuján nincsen csengő. Győrkös ezek után megkérdezte, hogy mit akarnak, majd visszament a házba. A PestiSrácok.hu úgy tudja, hogy a házból a fiait hívta telefonon, majd visszament a rendőrökhöz és közölte, hogy házkutatási parancs nélkül nem mehetnek be, majd újra visszament az épületbe, felesége pedig elzárta a kutyát. A PestiSrácok.hu-nak a helyiek azt állították, hogy a nyomozók Győrkös István feleségét félrelökve hatoltak be a házba, akik azonnal a gyanúsított után indultak. A nyomozók egy szűk folyosón keresztül hatoltak be, ahol csak egymás mögött tudnak haladni, a folyosó pedig egy körülbelül 3×4 méteres, ablak nélküli, sötét helyiségbe vezet. Azt, hogy ki adta le az első lövést és hogy pontosan mi történt, egyelőre nem tudni. Azonban az biztos, hogy a nyomozók kimenekültek a házból, bent hagyva a gyanúsítottat, meglőtt társukat, valamint Győrkösnét. A gyanú szerint Győrkös valószínűleg egyes lövésre állította gépkarabélyát, és a távcső segítségével pontos, célzott lövéseket adhatott le. Hivatalosan még nem erősítették meg információnkat, de úgy tudjuk, hogy a helyszíni szemle ezt a feltételezést nem támasztotta alá.
Győrkösnél – ami a TEK felvételén jól látszik – , egy AMD–65 típusú gépkarabély volt. Ez a fegyver (AMD – automata módosított deszantfegyver) a magyarországi Fegyver- és Gázkészülékgyár (FÉG) által gyártott Kalasnyikov-rendszerű gépkarabély. Az AKM–63 rövidített, kompakt felépítésű változata, amelyet a harcjárművek kezelőszemélyzete és a deszant csapatok tagjai számára alakítottak ki. Rendőrségi forrásunk szerint a golyóálló mellény viselése egy ilyen akcióban elengedhetetlen lett volna. A golyóálló mellényben a NIJ Level III-as panelek a 7.62x39mm M43-as lövedékét is megfogják, a Level IV-es panelek pedig a puskalőszereket is. Bár az is tény, hogy egy fejlövéstől ez sem védte volna meg Pálvölgyi Pétert.
Egy rendőr halála nem maradhat következmények nélkül
Teplán Tibor 1991-től dolgozott bűnügyi területen, a VI-VII.kerületi Rendőrkapitányságon, majd a BRFK Életvédelmi és Rablási Osztályán, valamint a BRFK Kábítószer Bűnözés Elleni Osztályán volt kiemelt nyomozó. A tapasztalt exzsaru azt mondja, hogy szinte képtelenség a “baráti tűz” lehetősége, véleménye szerint a sajtóban felröppent hírek alapja a hiányos rendőrségi kommunikáció.
Volt szerencsém jó néhány éles akcióban részt venni, azt vezényelni és házkutatások sokaságát végre hajtani Egy pár évvel ezelőtti akció tükrében, ahol Borsos József kollégánk halt meg tragikus körülmények között halt meg, ez az egész bőnyi eset furcsa. Én azt nem értem, hogy ha egyszer jogszabály határozza meg, milyen esetben kell a TEK-et értesíteni, ez most miért nem történt meg, mert a hivatalos magyarázat számomra és nyugdíjas szakmai körökben is elégtelen. Aki házkutatást hajt végre, vagy arra készül, azt elrendeli, a határozatot aláírja – főként egy ilyen esetben, ahol nem okirathamisítóhoz mennek – tudnia kell azt, hogy akár fegyveres ellenállásra is lehet számítani.
Teplán szerint rejtély, ha fegyverek szerepelnek a határozaton, miért tűzszerészt vittek a nyomozók, bár hangsúlyozza: ő nem látta a házkutatási határozatot. Felmerült a sajtóban az esetleges úgynevezett “baráti tűz” lehetősége, amit képtelenségnek tart, azonban szerinte a hatóságok elégtelen kommunikációja táptalaja lehet a találgatásoknak.
Nem tudom, van-e írott szabályozás ma, de ha egy vélhetően fegyveres emberhez megyek ki, még ha kommandó is van velem, sem küldeném ki az embereimet golyóálló mellény nélkül. Úgy tudom, ez nem volt a kollégákon. Ugyanakkor azt sem értem, ha igazak a sajtó hírek, hogy a lövöldözés előtt volt némi huzavona a bejutással, Györkös István jött-ment, telefonálgatott, miközben a nyomozók és a tűzszerészek a kapun kívül voltak. Egy házkutatás célja a bűncselekménnyel kapcsolatos dolgok, eszközök, annak tárgyának felkutatása és lefoglalása. Nem engedhető meg az, hogy az eljárás alá vont személy össze-vissza csatangoljon a kutatni kívánt objektumban, hiszen ez idő alatt tárgyi bizonyítási eszközöket semmisíthet meg. Arról nem beszélve, ha vissza megy a házba, fegyverrel is kijöhet. Itt is ez történt.
Az volt rendőr hangsúlyozta, hogy komoly jogsértések és szakmai hibák sokasága fedezhető fel. Kiemelte, hogy egy rendőr halála nem maradhat következmény nélkül, pedig “ahogy én látom, egyedül csak a rendőrgyilkos lesz a felelős. Igaz, ő lőtt, de ez elkerülhető lett volna.“
Címlapfotó: alfahir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS