„Egyedül még a lakásomtól 500 méterre lévő kisboltba sem tudok kimenni. Betegségeim miatt a mindennapos tevékenységek is komoly nehézséget jelentenek” – mondta portálunknak egy szatmári kistelepülésen élő asszony, akinek ellátását a többi társával együtt felfüggesztette a Baptista Szeretetszolgálat. Az egyházi alapítvány azt követően számolta fel a nyolcszáz fős szolgálatát, hogy a Magyar Államkincstár visszaéléseket gyanítva megvonta az ellátás állami finanszírozását.
FÜSSY ANGÉLA – PestiSrácok.hu
A Szeretetszolgálat levélben hívta fel „elbocsátott” gondozottjai figyelmét arra, hogy a házi segítségnyújtás kötelező önkormányzati feladat. Javasolták is, hogy az ellátás nélkül maradt, és magukat önállóan ellátni nem tudó idősek forduljanak segítségért az illetékes önkormányzathoz.
Információink szerint az ország több pontján is gondot okozhat a hirtelen jött plusz feladat. Azokban a járásokban, ahol eddig a Baptista Szeretetszolgálat gondozta az időseket, helyenként most százak maradtak ellátás nélkül. Az ország nyugati részében, nagyobb városokban az önkormányzatok saját szociális intézményeket tartanak fenn, akik házi gondozással és házi segítségnyújtással is foglalkoznak. Ezeken a településeken az idősek gond nélkül kaphatnak új gondozót, az ár viszont jóval magasabb, mint amit eddig a baptistáknak fizettek. Míg a szeretetszolgálat a kisnyugdíjasokat ingyen látta el, és még a legmagasabb árkategória is csak óránként 250 forint volt, az önkormányzati intézményeknél ennek helyenként kétszeresét, háromszorosát kell kifizetni, amit nem mindenki tud megtenni.
Oknyomozó riportunk megjelenését követően levelet kaptunk egy olvasónktól, akinek anyósa egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kis faluban, Fülpösdarócon él. A férfi arról számolt be, hogy a térségben komoly problémát jelent az idősek ellátása. A betegeket például betegszállító autó gyűjti össze a környéken és csoportosan szállítják őket Mátészalkára szakorvosi vizsgálatra. „Ez azt jelenti, hogy reggel elindul egy körútra, este pedig vissza, miközben a betegek soha nem tudják, hogy éppen mikor jön a szállító és mikor fognak hazaérni” – írta olvasónk. Véleménye szerint a baptista segítségnyújtó szolgálat megszűnése szinte kezelhetetlen probléma elé állítja a térség kicsi önkormányzatait. Ők családon belül megszervezték az idős hozzátartozó további gondozását, de ezt nem mindenki tudja megtenni. Állítólag csak Fülpösdarócon kilencen maradtak ellátás nélkül, a szomszédos faluban pedig háromszor annyian.
Telefonon felhívtuk az idős fülpösdaróci asszonyt. Gizi néni hosszasan sorolta betegségeit, melyek lehetetlenné teszik számára az önálló életet. Sérült a gerince, egy kisebb táskát sem bír el, a közelmúltban szemműtétje volt, alig lát, lábait orbánc támadta meg. Több súlyos belgyógyászati betegsége is van, hónapokig ápolták kórházban. 65-ről 45 kilóra fogyott.
“Nagyon megvisel, hogy nem látogathat”
– A saját lakásomban sem boldogulok. Szívesen dolgozgatnék a kertben, de ha bármi felsérti a bőröm, elered a vérem. Amióta nem látok, pár lépést is nehéz megtenni, úgy hogy ne essek el. Gabika, a gondozónőm hétköznapokon sokszor reggel 8 óra előtt már itt volt nálam, télen akár korábban is. Mindent elvégzett a ház körül, amire én már nem vagyok képes. Nagyon megvisel, hogy már nem látogathat. Persze megértem, neki ez a munkája volt, és ha tovább nem fizetik érte, valamiből meg kell élnie. Én egyedül, ha nem kapnék segítséget, nem tudnék létezni. Ma még például csak egy barackot pucoltam meg, ez az egész napi tevékenységem – mesélte az asszony.
Elmondása szerint a történtek után megkeresték az önkormányzatot, hogy segítséget kérjenek, de semmi jóval nem tudták bíztatni őket, állítólag az önkormányzatnak nincs kapacitása.
Megkerestük a fülpösdaróci önkormányzatot, ahonnan Nagyecsed jegyzőjéhez irányítottak bennünket. Dr. Bölcsik István elmondta, a térség 10 települése társulásban, közösen látja el a szociális feladatokat, illetve közös intézményt működtetnek, mely több szociális feladat mellett házi segítségnyújtást is végez.
Ígérik, senkit nem hagynak magára
A jegyző cáfolta, hogy az önkormányzataik ne tudnák átvenni a feladatot, sőt, mint mondta, nem is látták szükségét az egyházi szereplőnek e téren, ugyanis intézményük magas színvonalon végzi az idősek ellátását, gondozását. Véleménye szerint a szóban forgó fülpösdaróci család esetében csak is félreértés történhetett.
Azt követően, hogy a baptisták felszámolták házi segítségnyújtó szolgálatukat, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal minden önkormányzatot tájékoztatott a kialakult helyzetről. Felmérték, hogy az egyes településeken hány embert érint a probléma. A következő napokban személyesen felkeresik baptisták eddigi ellátottjait és megkérdezik, hogy igénylik-e a társulás részéről a házi segítségnyújtást. Ezért az ellátásért óránként 205 forintot kell fizetni. Rászorulók esetében további kedvezményt is biztosítanak. Azok esetében, akiknél a napi feladatellátás nem éri az egy óra időtartamot, térítésmentes a házi segítségnyújtás.
A vezető képen az egyik magára hagyott gondozott, Meggyesi Józsefné. Fotó: Hatos Szabolcs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS