Koholt vádakkal ítéltek halálra nyolc évvel ezelőtt egy keresztény nőt Pakisztánban. A nemzetközi felháborodásnak engedve Asia Bibit nemrégiben felmentették. A bejelentést követően ugyanakkor iszlám szélsőségesek erőszakos tombolásba kezdtek, így a pakisztáni vezetés meghátrált. Az országban mindenki veszélyben van, aki Asia Bibi mellé mert állni. Egy minisztert és egy regionális vezetőt már meggyilkoltak a szélsőségesek. Az erőszak elkíséri az asszonyt és a családját, még akkor is, ha sikerül kimenekülniük Pakisztánból. Hogyan fogadhatja be menekültként bármely állam Asia Bibit, ha közben még a helyi konzulátuson dolgozó munkatársait is féltenie kell, nem beszélve az újabb terrorcselekményektől? Megérhet ennyit egy keresztény család élete?
Szinte minden napra jut olyan rendőrségi közlemény, amely szerint zömmel életerős férfiak csoportja próbálkozik bejutni az Unió területére a magyar határon vagy éppen Bosznián keresztül. Aztán jön az unásig ismert rendőrségi klisé, hogy természetesen személyazonosságukat, állampolgárságukat a meleg barna szempárral rendelkező férfiak nem tudták igazolni, így a magyar határőrök szépen visszakísérték őket a kerítés túloldalára, hogy esetleg próbálkozzanak legális úton határt átlépni. Már ha erre jogosultak persze. A pakisztániak például nem valószínű, hogy jogosultak, hiszen hivatalosan nincs háború az országban; igaz ugyan, hogy fegyveres konfliktus híján is remekül elszórakoztatják magukat, például a keresztények, vagy a szintén kisebbségi siíta muzulmánok üldözésével. Nem is csoda, hogy egyesek szívesen maguk mögött tudnák hazájukat, a tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy azokat, akik ténylegesen menekülni kényszerülnek, nem engedi el Pakisztán.
A keresztények a halál árnyékában élnek Pakisztánban
Már évek óta próbálja több-kevesebb sikerrel áttörni a hallgatás falát néhány szervezet Asia Bibivel, a keresztény mivolta miatt akasztásra ítélt nő történetével kapcsolatban. A keresztény édesanya kálváriáját bemutató, nemrégiben a Youtube-ra is felkerült dokumentumfilm tanúsága szerint az egész botrány forrása néhány rosszindulatú nő felelőtlen vádaskodásának köszönhető.
Asia Bibi – akinek családja az egyedüli keresztény a faluban – a közeli földeken egyfajta munkavezetőként tevékenykedett. Ezt nem nézték jó szemmel muszlim munkásai, akik kereszténysége miatt alsóbbrendűnek tartották Asia Bibit. Egy alkalommal Asia vizet hozott a munkásainak, akik azonban azzal vádolták meg, hogy mivel saját poharát is megmerítette a vízben, szándékosan tisztátalanná tette azt. Ezután azt kezdték hangoztatni, hogy Asia Bibi Mohamed prófétát becsmérelte. A munkásnők vádja odáig vezetett, hogy Asia Bibit elfogták, megverték, és majdnem ki is végezték, ott helyben. Ebből is látható, milyen kevés is elég a béke vallásának önmagából kifordulnia.
A szélsőségesektől az egész állam retteg
Október végén portálunk is beszámolt róla, hogy a pakisztáni bíróság – vélhetően az erőteljes nemzetközi nyomásnak engedve – felfüggesztette a nyolc éve a halálsoron rettegő keresztény nő ítéletét, és elrendelte szabadon bocsátását. A bejelentést követően a Tehrik-i-Labbaik (TLP) pakisztáni szélsőséges iszlamista mozgalom aktivistái óriási káoszt okoztak tüntetéseikkel, zavargásaikkal Iszlámábád fővárosban, és több pakisztáni nagyvárosban. A több ezer feldühödött tüntető élén álló Mohammed Afzal Kadri, a TLP társalapítója a júliusban megválasztott miniszterelnök, Imrán Hán kormányának távozását is követelte, továbbá a felmentő ítéletet hozó három bíró meggyilkolására buzdított. Talán nem is véletlen, hogy a szélsőségesek zavargásainak köszönhetően a pakisztáni kormány három napig bírt ellenállni a feldühödött iszlamisták szította gyűlölethullámnak, és csakhamar úgy egyezett meg a TLP-vel, hogy addig nem engedik el az országból Asia Bibit, amíg a legfelsőbb bíróság felül nem vizsgálja saját döntését. Ráadásul – szintén a zavargásoknak köszönhetően – a keresztény nőt védő Szaiful Mulúk, aki elérte, hogy mindeddig nem hajtották végre védencén a halálos ítéletet, iszlamista fenyegetések hatására elhagyta Pakisztánt. Asia Bibi tehát saját országának fogja, miközben azóta is rendszeresek a keresztény családanya kivégzését követelő tüntetések és utcai attrocitások, ahol többek között szelíd szemű gyermekek tartanak az ég felé “Hang Assia!” táblácskákat. Nyilván iskolaidőben ennél fontosabb dolguk nem is lehet a gyerekeknek.
Ki mer kiállni Asia Bibi és családja mellett?
Nemrégiben a nemzetközi sajtóban és egyes politikai körökben is fölvetődött annak igénye, hogy a többéves tiltakozásokba kapcsolódjanak be erélyesebben a vezető államok vezetői, például az Egyesült Királyságé, vagy Franciaországé, mivel a párizsi főpolgármester különben is felajánlotta Asia Bibi családjának a befogadást, amennyiben el tud menekülni. A lehetetlen diplomáciai helyzetre ugyanakkor jól rávilágítanak azok a felvételek, amelyeken az őrjöngő, szélsőséges tüntetők a diplomatanegyedben tombolnak. Könnyű belátni, milyen kényes helyzetbe hozhatja saját diplomatáit az az ország, amelynek vezetője nyilvánosan ki mer állni Asia Bibi mellett. Továbbmenve, amennyiben egy ország felajánlja Asia Bibinek és családjának a menekültstátuszt, vajon nem kellene-e ezzel párhuzamosan konzulátusát is felszámolnia a várható súlyos, akár életveszélyes fenyegetések miatt. Illetve milyen dühöt szabadítana magára az az ország, ahol a szélsőségesek már korábban is követtek el terrorcselekményeket, és csak az indokot keresik a következőre. Megérhet ennyit egy országnak a keresztény Asia Bibi, és családjának élete? (Az alábbi videón a diplomatanegyedben őrjöngő szélsőségesek láthatók.)
Ha Asia Bibit még nem is, az őt támogatókat már legyilkolták
Azt sem érdemes elfelejteni, hogy Asia Bibi ügyével összefüggésben a szélsőségesek már meggyilkoltak egy helyi vezetőt és egy minisztert is. A bűnük az volt, hogy Asia Bibi védelmére keltek. A szélsőségesek továbbra is azt hangsúlyozzák, hogy mindenki, aki Asia Bibi ügyét képviseli, ugyanolyan istenkáromlást követ el, mint amilyennel a nőt vádolják. Ha bebizonyosodna is Asia Bibi ártatlansága, a szélsőségesek ettől függetlenül megölnék őt is, a családját is, továbbá a felmentő ítéletet meghozó bírókat, és mindenkit, aki az ügyben a keresztény családanya mellett foglalt állást.
Az erőszak kultúrája Európába jön?
Adódik tehát a kérdés, miként lehet viszonyulni egy olyan országhoz, ahol vélhetően két nő irigysége és vallási fanatizmusa miatt halálra ítélhetnek egy keresztény asszonyt. Sőt, egyenesen diplomáciai bonyodalmakhoz, az országok közötti viszony elmérgesedéséhez vezethet egy rosszindulatú hazugság, a vallási és etnikai kisebbségek lenézése, üldözése. Természetesen nem lehet ilyen egyszerűen leírni egy társadalmat, hiszen éppen az Asia Bibit bemutató film egyik megszólalója hangsúlyozza, a viszonylag kevés számú szélsőségesektől való félelemben mindenki osztozik. Az, akinek szintén fegyvert tartanak a fejéhez, vagy fél a megbélyegzéstől, inkább magát menti, és beáll a szélsőségesek kórusába. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy ez a szemlélet az európai értékek mércéjével szemlélve teljes mértékben elfogadhatatlan, és ennek hangsúlyozása elengedhetetlen. Az erőszak kultúrája a migrációval könnyen beszivároghat Európába, ahová, mint látjuk, nem feltétlenül az üldözöttek jönnek. Sok szélsőséges eset bizonyítja, hogy az EU-ban letelepedő pakisztániak egy része nem enged merev, ortodox nézeteiből. Főleg nem a házasság kérdésében, mivel már csak vallási alapon sem kívánnak keveredni Európa őshonos lakóival, előbb vágják el leánygyermekük torkát. Van olyan család, amely ehhez inkább hazaviszi leánygyermekét Pakisztánba, de olyan is akad, ahol inkább elássák helyben, a kertben.
Mint arról néhány tragikus olaszországi példán keresztül beszámoltunk, több olyan eset is előfordult, ahol a pakisztáni család az európai erkölcsökkel összeegyeztethetetlen módon járt el. Nemrégiben például családja férfitagjai öltek egy 25 éves pakisztáni nőt, mivel nemet mondott a neki kiszemelt férjre. A 2003 óta Olaszországban élő Sana Cheemát családja Pakisztánba vitte, ahol bemutatták a neki kiszemelt férfinak. Amikor a fiatal nő nemet mondott, megfojtották és eltörték a nyakát, mivel szégyent hozott a családjára. Hasonlóan járt Hina Saleem is, aki családjával gyerekkora óta Bresciában élt, és húszévesen eljegyezte magát egy olasz férfival. Családja ezt ellenezte, olyannyira, hogy 2006-ban a család négy férfitagja elvágta a torkát, majd eltemették a család bresciai házának udvarán. 2010-ben pedig egy Modena városa közelében élő pakisztáni családban a férj kővel agyonverte a feleségét, miután az asszony húszéves lányuk védelmére kelt, aki nem akart Pakisztánban férjhez menni egy apja által kiválasztott férfihoz.
Lényegében tehát kérdéses, képes lesz-e néhány szélsőséges megrémíteni a világ vezetőit annyira, hogy végül elforduljanak Asia Bibitől és a családjától. Továbbá az is kérdéses, képes lesz-e például Európa kellő szigort érvényesíteni az integrációs folyamatokban, hogy érzékeltesse, a barbárság korát rég magunk mögött tudjuk, és nem toleráljuk ezt a fajta viselkedést. Mindazonáltal egyelőre reménykedhetünk, hogy Asia Bibi és családja titokban elhagyhatja hazáját, és az ismeretlenség biztonságában, békében élhetik le az életüket.
Forrás: PestiSrácok.hu; Videó: youtube.com/CitizenGO
Facebook
Twitter
YouTube
RSS