Három elmarasztaló döntést hozott szerdán a Budaörsi Járásbíróság a dinnyeperben. Korábban megírtuk, hogy a dinnyetermelők tavaly júliusi tiltakozása a Tesco dömpingára ellen előbb rendőrségi, majd bírósági üggyé fajult, holott a korábbi hasonló esetek alapján egyik sem lett volna indokolt. Sallai Róbert Benedek LMP-s képviselő egy autónyi trágyát borított le a kaposvári kormányhivatal előtti köztérre, Dopeman szintén köztéren rugdalta Orbán Viktor hungarocell szobrának letört fejét, 2009-ben pedig egy egész kamionnyi dinnyét borítottak le szintén az elégedetlen termelők egy Auchan áruház parkolójában. Ezek egyike sem volt riadalmat, illetve megbotránkozást keltő garázdaság, néhány dinnye ledobálása a Tesco bejáratához viszont immár a bíróság szerint is az.
Mint beszámoltunk róla, a dinnyetermelők a budaörsi Tesco parkolója melletti, eldugott füves területre kaptak engedélyt demonstrációra 2016 júliusában, ifj. Pócs János azonban harmadmagával átment az áruház bejárata elé, és ott le is dobált jó néhány dinnyét. Enélkül, csupán a gyepen sorakozó sokadalom láttán, a vásárlók nagy része valószínűleg észre sem vette volna, hogy egyáltalán történik valami. A helyszínen lévő rendőrök felszólították hármójukat, hogy fejezze be a dinnyék szétdobálását a bejáratnál, aminek eleget is tettek, azonban a füves részre visszatérve, Pócs János ott is folytatta a dinnyék ledobálását. Erre a helyszínre érkező civil ruhás rendőrök megbilincselték, pedig semmilyen ellenállást nem tanúsított, majd az egyenruhásokkal bevitették a rendőrségre. Decemberben azt is megírtuk, hogy a rendőrök – nem tudni miért – az indokoltnál jóval nagyobb ügybuzgalommal vetették bele magukat ebbe az ügybe, beleértve a megbilincselést és a minél több feljelentést egyazon személyek ellen egyazon cselekményért.
Sallai Róbert Benedek, Dopeman vagy a 2009-es dinnyetermelői demonstráció következmények nélküli cselekvéseit elnézve, már az is elfogultságot sejtető túlkapásnak látszik, hogy egyáltalán rendőrségi eljárás lett a dologból, az pedig még durvább, hogy a bíróságig jutott az ügy. A bíróság decemberben eredetileg januárra napolta el az ítélethozatalt, végül március legelején hozott ítéletet.
A széttört dinnyénél kevés riasztóbb és megbotránkoztatóbb dolog létezik
Fazekas Katalin bírónő ítélete szerint a dinnyék szétdobálása a közösségi közlekedésben résztvevők szempontjából kirívóan közösségellenes magatartás volt. Úgy vélte, hogy az emberekben ez a tett riadalmat, illetve megbotránkozást keltett, ezért garázdaságnak minősíthető. Ifj. Pócs János ezzel kapcsolatban elárulta a PestiSrácok.hu-nak, hogy az ott közlekedő vásárlók még arra is biztatták őket, hogy dobják be a dinnyékkel az ablakot, hogy nagyobb feltűnést keltsenek. Persze mindezt bizonyára csak a riadalom, illetve a megbotránkozás mondatta velük.
Ifj. Pócs Jánosnál a garázdaság rendzavarás vádponttal is kiegészült, mivel rendőri felszólításra sem hagyta abba, illetve újrakezdte a dinnyedobálást. Őt végül 20 ezer forintos pénzbírságra ítélte a bírónő, a befizetés elmaradása esetén pedig négy nap elzárásra változtatja. A másik két vádlottat is elmarasztalta garázdaságért, de ők csupán figyelmeztetést kaptak.
Külön érdekesség, hogy az egy eset három vádlottjának ügyét nem vonta össze a bírónő, hanem három külön ügyként tárgyalta meg. Logika ugyan nincs ebben, viszont három befejezett ügy egész biztosan sokkal jobban mutat a statisztikában, mint egy.
Az ítélet ellen mindhárman fellebbeztek, ragaszkodva ahhoz, hogy nem követtek el garázdaságot. Folytatás a Budapest Környéki Törvényszéken.
A PestiSrácok.hu sajtópert nyert a rendőrséggel szemben
Az esettel kapcsolatban a PestiSrácok.hu is érintett lett, ugyanis a helyszínen eljáró, civil ruhás rendőrök kifogásolták, hogy az arcuk nem volt kitakarva a cikkünkben megjelent videófelvételen, továbbá cikkünk szóhasználatával („melósruhás”, „jelvény nélküli”, „elhurcolták”) szemben is tiltakoztak. Mindezért sajtóhelyreigazítási pert indítottak portálunk ellen. A Fővárosi Törvényszék közelmúltban megszületett első fokú ítélete minden kérdésben a PestiSrácok.hu-nak adott igazat, kimondva, hogy a videófelvételek nem a rendőrökről szóltak, hanem magáról az esetről, így a képmásuk leközölhető volt. A rendőrök által sérelmezett cikkel kapcsolatban úgy ítélt a bíróság, hogy annak egyes részeit összefüggésükben kell értékelni, a kifogásolt szavakat pedig nem formális megjelenésük, hanem valóságtartalmuk szerint kell figyelembe venni, és ezzel helyben hagyta a portálunkon megjelent írást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS