Jay és Lauren, egy átlagos progresszív amerikai pár egy szép napon úgy döntött, felhagynak eddigi életükkel, félredobnak mindent, és biciklivel körbejárják az egész világot. Túrájuk során többek között azt is akarták bizonyítani, hogy nem kell elhinni mindent amit a sajtóban olvasunk, különös tekintettel az emberekkel kapcsolatos álságos előítéletekre. Ennek érdekében Tadzsikisztánon keresztül vezetett útjuk, melynek egyes részei jelen pillantban még az ISIS katonái által uralt területnek számítnak, de nekik szent meggyőződésük volt, hogy azok valójában a gonosz média által befeketített áldozatok, akik igazából jó emberek. Nos, tévedtek. Az Iszlám Állam korábban közzétett egy videót, amelyen a tádzsikisztáni gázolás állítólagos elkövetői hűséget fogadnak a terrorszervezetnek.
A két húszas évei végén járó fiatal, Jay és Lauren, egyik napról a másikra gondoltak egyet, és még 2017-ben felmondtak munkahelyükön. Mindezt azért tették, hogy kerékpáron utazhassák körbe a világot. Az általuk vezetett blogon ezt azzal indokolták, hogy nem akarják munkával elvesztegetni a drága idejüket, amit tölthetnének sokkal inkább élményszerzéssel is.
Elegem lett abból, hogy a napom nagy részét a laptopom előtt görnyedve töltöm. Túl sok csodálatos naplementének fordítottam hátat, túl sok vihar tombolt, amivel nem foglalkoztam, túl sok lágy szellőről nem vettem eddig tudomást.
-írta Jay egy blogbejegyzésben felmondása előtt. A pár útjuk során folyamatosan dokumentálta kalandjait, egészen a tragédia bekövetkeztéig, amikor is elérkeztek életük utolsó állomására, Tadzsikisztánba, ahol néhány területet még az Iszlám Állam tart ellnőrzés alatt. Jay és Lauren a CBS tudósítása szerint július 29-én tekertek át az országon, amikor egy autóból rájuk támadtak. A Szabad Európa Rádió közzétett egy meg nem nevezett forrásból származó videót (fent látható), amelyet állítólag a támadásról készítettek. A felvételen egy kocsi látható fényes nappal, ahogy megfordulva áthajt a már elütött bicikliseken.
A túra során folyamatosan vezetett blognak köszönhetően nem rejtély, hogy az elfogadás mintaképei miért pont ezt az úticélt választották maguknak. Feltett szándékuk volt bebizonyítani ugyanis, hogy a kegyetlen és bigott média manipulálja a terroristákról alkotott képet, miközben ők is csak emberből vannak, ők is jó emberek.
“Olvasod az újságokat és elhitetik veled, hogy a világ egy nagy, gonosz és ijesztő hely” – írta Jay a támadás előtt, majd így folytatta:
Az emberekben nem lehet megbízni. Az emberek gonoszak, az ember maga az ördög. Én ezt nem veszem be. Azért találták ki ezeket a sztereotípiákat, hogy a saját komplexusukat enyhítsék, zavarja őket, hogy van, akinek nem ugyanolyan a világnézete mint amilyen az övék. Márpedig azok az emberek is jók. Nagylelkűek, csodálatosak és kedvesek.”
Jay és Lauren esete egyaránt lehet tanulságos történet arról, miért nem ajánlatos ilyen területre utazni, másrészt a nyugaton tomboló eszetlen “liberalizálódás” végtermékét is tökéletesen bemutatja. Ez esetben a fiatalok egyértelműen jobban tették volna, ha a féktelen kalandvágyuk helyett otthon maradnak az “unalmas” munkájuknál, mint sem hogy félelemérzetüket és racionalitásukat teljesen hátrahagyva vágjanak bele életük utolsó utazásába. Minden esetre várjuk azokat a haladó gondolkodókat, akik a pár esetét sima balesetnek tudják majd be, vagy azokat, akik esetleg szobrot állítanának nekik, hiszen ők nem felelőtlenek voltak, hanem sokkal inkább egy jobb világ érdekében cselekvő mártírokként haltak meg.
Fontos megjegyezni: ez volt az első ilyen jellegű támadás nyugati turisták ellen Tádzsikisztánban.
Forrás: Pluralist.com, The New York Times, CBS; Vezető kép: Pluralist.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS