A Népszabadság felfüggesztése óriási port kavart a hazai közéletben, szinte mindegyik párt és főbb szakszervezet közleményt adott ki a Mediaworks intézkedése miatt. Az egyeztetések a menedzsment és a főszerkesztő között egyelőre nem vezettek el a megoldáshoz, Pető Péter főszerkesztő-helyettes azonban reggel az ATV-ben arról beszélt, hogy a mai nap sorsdöntő lesz a Népszabadság számára, hiszen a tulajdonosnak nyilatkoznia kell arról, hogy el akarja-e adni a lapot. Délután azonban a Mediaworks betegségre hivatkozva lemondta az egyeztetést.
Az “igazság pillanata az ígért hétfői tárgyalások után, a valódi politikai, szakmapolitikai és tulajdonosi, üzleti szándékok nyilvánosságra kerülése után jöhet el.” – mondta el Pető Péter az ATV Start című reggeli műsorában. Szerinte az sem lenne meglepő, ha néhány héten belül már újabb tulajdonosa lenne a Népszabadságnak, véleménye szerint emögött is oligarchák állnak. Pető azt mondta, nagyon sajnálja, hogy nem találták meg a megoldást, hogy nyereségesek legyenek, de nekik, újságíróknak nem is ez a feladata. Bonyolult üzleti koncepció jellemezte az elmúlt években a Népszabadságot, de azt még a munkatársak is elismerik, hogy veszteséges volt. Pető visszataszítónak nevezte az erre való hivatkozást, majd kérdésként megfogalmazta, arról miért nem beszélnek, hogy a kormányközeli média “a Tv2, a 888, Magyar Idők kimutatható nyeresége vajon milyen?”.
Van még sztori a tarsolyukban
Szürreális és dermesztő, ami történik – mondta Pető Péter, hozzátéve, hogy “hihetetlen szolidaritást” tapasztalnak, ami erőt ad nekik a folytatáshoz. Állítása szerint a “Népszabadság egy intézmény ebben az országban”.
Nincs olyan lapkoncepció, hogy nem jelenik meg az újság
– mondta Pető Péter. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy van még a tarsolyukban olyan információ, ami ” fájhat a hatalomnak”, ha nyilvánosságra hozzák őket.
Aljasnak tartom, ahogyan elbántak velünk. Költöztettek, dobozoltunk az új helyre, semmilyen jele nem volt, hogy mi oda már nem mehetünk, csak a holmijaink…
Pető Péter azt mondta: ő még fel sem bontotta azt a levelet, amit futárral küldtek minden munkatársnak szombat reggel, s amiben felmentették őket a munkavégzés alól. Az interjúban arról is beszélt, ha nem sikerül megegyezni a menedzsmenttel, akkor különböző internetes felületeken olyan cikkek fognak megjelenni, amit akár “mi is írhattunk volna”.
Mindeközben a nol.hu internetes oldalon a Mediaworks “Sürgős sajtóközleményét” olvashatjuk, amiben azt hangsúlyozzák, hogy a cég “korszakváltás előtt áll”, a következő feladat: a Népszabadság üzleti modelljének újraformálása lesz.
2016. szeptember 30-án a Mediaworks Zrt. megvásárolta a Pannon Lapok Társaságát, ezzel a Médiaworks valódi regionális kiadóvá vált, markáns jelenléttel a sportlapok és magazinok piacán. A napokban zajlik a Mediaworks budapesti operációjának Budapest, Bécsi út 122-124. szám alatti, a Népszabadság-épületben újonnan kialakított és költségtakarékos székhelyre történő költözése, ahol több mint 400 munkahely került kialakításra. Mindez lehetőséget teremt a stabil gazdasági alapok megteremtésére, ami a minőségi újságírás legfőbb garanciája. A jelenlegi üzleti modell működtetésével a Népszabadság a teljes cégcsoport eredményeit negatívan befolyásolja, és ez várhatóan hosszú távon így maradna, amennyiben működése nem kerül teljesen új alapokra. A cégcsoport és több mint ezer munkavállaló hosszú távú jövője, valamint a cégcsoport kiadványai a szerkesztőségeken, az olvasókon és a gazdasági sikerességen múlik – írják.
Szolidáris közlemények sokasága
A magyar sajtóorgánumok közül a Magyar Nemzet még szombaton, a Világgazdaság pedig hétfőn adott ki szolidáris nyilatkozatot a Népszabadsággal történtek miatt. A Sajtószakszervezet is kifejezte szolidaritását “a Népszabadság minden újságírójával, kiadói alkalmazottjával, és kijelenti, hogy minden hazai érdekvédelmi szervezettel, elsősorban a Magyar Szakszervezeti Szövetséggel, továbbá a Nemzetközi és az Európai Újságíró Szövetségekkel (az IFJ-vel és EFJ-vel) karöltve minden lehetséges szakmapolitikai és érdekvédelmi fórumot igénybe vesz a dolgozók jogainak érvényesítése, egzisztenciális káruk enyhítése, a sajtószabadság érvényre juttatása érdekében.” Közleményükben kiemelik: “Követeljük tehát, hogy a dolgozók sorsát érintő minden kérdésben a vonatkozó törvényeknek megfelelően, átláthatóan, világosan, az érintett munkavállalói szervezetek jogainak és funkcióinak maximális szem előtt tartásával és az írott jogokat is meghaladó együttműködéssel tartsák szem előtt a dolgozók érdekeit, tegyék lehetővé a további, akár tulajdonosváltással együtt járó eredményes működést, a társadalom üzleti korrekcióját.” Kifejtették, hogy semmilyen vonatkozásban nem minősíthető jóhiszemű magatartásnak az, ahogyan a munkavállalókkal és az őket képviselő legitim szervezetekkel bántak. Különösen az nem, hogy a szerkesztőség felajánlásai és konstruktív hozzáállása ellenére is ragaszkodtak a megjelenés szüneteltetéséhez, ami a gazdasági ellehetetlenüléshez vezethet. Véleményük szerint “a magyar politikai életet és annak harcait jellemző politikai események. Ezt a vonatkozást a politikának kell a maga erőivel és eszközeivel értékelnie és kezelnie; ez az ő vizsgája lesz.”
A Népszabadság megjelenésének felfüggesztése a magyar sajtószabadság, szólásszabadság, véleményszabadság legfeketébb napja
A CÖF szerint nem lesz nemzeti gyász
A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány közleményében azt írják, hogy a “népszabadságosoknak” nem kell elmagyarázni, miért is volt elkerülhetetlen a vízágyú, a viperák suhintása és a szem kilövetés 1956-ban. Kiemelik: a sors megkésve, de igazságot szolgáltat, mert a Nagy Imrét kivégző kommunista bagázs zászlós médiahajójának, a Szabad Nép nevű lapnak örökségét vállaló Népszabadság megszűnését nem fogja nemzeti gyász követni.
A sajtószabadság elleni támadásra hivatkozni nevetséges, mert minden gazdasági ellehetetlenülés lényege, hogy a nyújtott szolgáltatásra már nincs meg a szükséges igény így aztán a nyereséges működtetés sem biztosítható. Tanulság, hogy olyan pártok érdekeit jelenítették meg, amelynek népszerűsége egyre jobban apadt. Vesztesekre áldozni a pénzemberek sem szeretnek. Üzleti körökben egyes számú parancsolat, hogy aki rendel, az fizet.
Hangsúlyozzák: a Népszabadság 2008-ban az óriás bankok mellé állva takargatta a tényt, hogy szabadjára eresztett brókerek bűneiért a károsult államok adófizetőinak terhére konszolidálták a csődös pénzintézeteket. Jelen időben élharcosként a Népszabadság kitűnt a migráns betelepítés szorgalmazásával. A zsidó-keresztény civilizáció megőrzését tagadva a gazdasági bevándorlók és a köztük megbújó terroristák oldalára állva a népszavazás bojkottálására szólította fel a polgárokat. “Eközben a lap olvasottsága 70%-al csökkent és 5 milliárd forint adósságot halmozott fel a gazdálkodással nem, de a pártérdekű hamis állítások nyilvánosságra hozásával intenzíven foglalkozó napilap.” A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) szintén megszólalt a témában. Mint írják, “fájlaljuk, hogy Magyarország egyik legfontosabb újságja, a Népszabadság befejezi működését. Ugyanígy fájlalnánk, ha ez bármelyik más értékhordozó, színvonalas orgánummal történne meg, legyen bár konzervatív, liberális, bal- vagy jobboldali világnézetű.”
Fekete karszalagos képviselők a Parlamentben
Szanyi Tibor szerint gyásznap a magyar sajtószabadságnak, a magyar demokráciának, a magyar embereknek és Európának a szombati. A politikus azt írja, hogy Magyarországon némaságra kényszerítettek egy kritikus hangot.
A Népszabadság írni mert a magyar kormányt és holdudvarát oly kiválóan jellemző rongyrázásról, és ezért fizetnie kellett. A NER rendszerében, ha Rogán Antal vagy épp Lázár János kiskirályként kívánnak masírozni, akkor azért cechet nem ők, hanem a magyar és az európai adófizetők mellett most már a magyar szólás- és sajtószabadság is fizeti.
A médiumok tulajdonosi hátterét, annak esetleges aránytalanságát vizsgáló bizottság felállítását szorgalmazta Molnár Gyula, az MSZP elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus – aki Tóth Bertalan frakcióvezetőhöz hasonlóan fekete szalagot viselt – a Népszabadság kiadásának felfüggesztését úgy értékelte: “a magyar demokrácia és a sajtószabadság sötét időszaka kezdődött el”. Hozzátette: csak nagyon kevesen hiszik, talán ők maguk sem, hogy gazdasági érdekre hivatkozva, éppen most és éppen így megszűnik egy patinás lap. Molnár Gyula szerint az általa javasolt bizottságnak azt is vizsgálnia kellene, hogy a médiumok reklámbevételei milyen cégekhez, cégcsoportokhoz köthető, van-e ebben aránytalanság. Arra a kérdésre, mit szólnak ahhoz, hogy a Demokratikus Koalíció a Népszabadság felfüggesztése miatt nem vesz részt a parlamenti munkában, Molnár Gyula közölte, helyes döntést hozott egy frakcióval nem rendelkező párt. Egy frakcióval rendelkező párt, ha ezt a lépést megtenné, gyakorlatilag átengedné a Jobbiknak az ellenzéki terepet, ezt pedig az MSZP nem teheti meg – közölte.
Forrás: MTI, ATV, Facebbok.com.
Címlapkép: Csillag Ádám
Facebook
Twitter
YouTube
RSS