A Szerencsejáték Zrt. több mint 10 éve kezdte el a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását. A vállalat nyíltpiaci keretek között működő karitatív sorsjegy értékesítési hálózata jelenleg 180, értékesítőként dolgozó megváltozott munkaképességű munkatársnak kínál biztos megélhetést. A program sikertörténetéről beszélgettünk Rosner Imrével, a Szerencsejáték Zrt. Karitatív Osztályának vezetőjével. Rosner Imre portálunknak leszögezte, a cég nem áldozot hoz a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásával, hanem együttműködik velük, partnerségi viszonyban közösen teremtenek értéket. Nálunk csak egy út van, az pedig az, hogy mindenki jobb és sikeresebb kereskedő legyen – emelte ki Rosner Imre.
Annak ellenére, hogy Magyarországon alig van olyan család, aki ne lottózna, vagy Fortunában bízva ne játszana a Szerencsejáték Zrt. valamelyik játékával, sajnos lényegesen kevesebben ismerik a cég karitatív célú foglalkozatási tevékenységét és társadalmi szerepvállalását. Milyen területekre fókuszálnak és mik a főbb tények a karitatív tevékenységükről?
A Szerencsejáték Zrt. több mint 10 éve kezdte el a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását. Kiemelten fontosnak tartjuk a karitatív sorsjegy értékesítési hálózatunkat, amely 180, értékesítőként dolgozó megváltozott munkaképességű munkatársnak kínál biztos megélhetést. Minden további nélkül kijelenthető, hogy ez az egyik sikertörténetünk. Amikor belefogtunk, akkor az volt a kérdés, hogy nyílt piaci vállalatként képesek vagyunk-e arra, hogy kialakítsunk olyan munkahelyeket, ahol kreatívan, verseny mellett tudjuk alkalmazni ezen munkavállalókat. Sokan kérdezik, hogy aki sérüléssel bír, az helyt tud-e állni, pedig a válasz egyértelmű. A megváltozott munkaképességű emberek tökéletesen helyt állnak.
Országos a cég karitatív sorsjegy értékesítő hálózata?
Hálózatunkkal 71 magyar városban vagyunk jelen, és több mint 130 értékesítő helyszínen biztosítunk megélhetést a megváltozott munkaképességű kollégáinknak, akik részmunkaidős foglalkoztatásban, általában napi négy órában dolgoznak. A munkaköri igényeket a cég az alkalmazottakkal közösen alakította ki, teljes figyelemmel voltunk az akadálymentesítési igényekre, a munkaidő megválasztására. Kreatívan dolgozunk együtt, a munkavállalói ötleteket, elképzeléseket, terveket megbeszéljük és amennyiben a sikeresebb kereskedelmi munkát támogatja közösen valósítjuk meg.
Más vállalatoknak is példát kívánnak mutatni?
A hálózatot, valamint az ennek üzemeltetésével és fejlesztésével kapcsolatos feladatokat a Szerencsejáték Zrt. olyan küldetésnek tekinti, ami példát adhat más vállalatoknak a megváltozott munkaképességű dolgozók nyílt piaci foglalkoztatása kereteinek kialakítására és fenntartására. A megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának további elősegítése és a fogyatékosság iránti társadalmi érzékenyítés támogatása érdekében a Szerencsejáték Zrt. 2015 év végén keret-megállapodást is aláírt a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsával (FESZT) és a Spanyol Vakok Nemzeti Szövetségével. (ONCE). A keret-megállapodást a 2015-ben az Országgyűlés által elfogadott Országos Fogyatékosságügyi Program szakmai céljaival összhangban fogadtuk el. Munkánk elismerésének tekinthető, hogy társaságunk idén immáron negyedik alkalommal nyerte el a Fogyatékosság-barát munkahely díjat.
Mi a legfőbb céljuk a programmal? A megváltozott munkaképességű emberek társadalomba való integrálásának segítése?
Egyértelműen ez, és az, hogy a munkavállalók és a cég is folyamatosan fejlődjön. Támogatjuk, hogy a megváltozott munkaképességű emberek integrálódjanak a társadalomba, amelynek csak egyik része a foglalkoztatás, de beszélhetünk érzékenyítésről, támogatásról, segítésről is. Mindegyikben jelen vagyunk. A karitatív sorsjegy értékesítést kifejezetten ezen alkalmazottainknak hoztuk létre, akik offline módon, terminál nélkül értékesítik a sorsjegyeket. Ráadásul cégünk azt is kiemelten fontosnak tartotta, hogy a lottózókban, terminál mögött dolgozó mintegy 750 munkavállalónk is részt vegyen egy képzésen, tréningen, ahol megtanulják, hogyan kell a fogyatékossággal élő embereket kiszolgálni. Ez fontos, mert saját dolgozóink társadalmi érzékenységét fejleszthettük, és a vásárlóink is igényelhetik már az itt megszerzett kommunikációs partnerséget. Munkavállalóink jól fogadták a párbeszéden alapuló tréninget, mert megtanulták, hogyan kommunikáljanak sikeresen például egy látássérült, vagy hallássérült vásárlóval, hogyan segítsék őket.
Más hasonló tréningek elindítása is szerepel a terveik között?
Éppen jövőre indítunk el egy nagy programot, együttműködve a FESZT-tel és az ONCE tapasztalatait is felhasználva az iskolai osztályok számára. Célunk az, hogy pályázati formában a 10-18 év közötti korosztály is megismerhesse a fogyatékkal élők napi problémáit, az ő kihívásaikat, nehézségeiket. A fiatalok megtanulják, hogyan kezeljék a helyzetet, ha a mindennapi életben találkoznak egy fogyatékossággal élő embertársukkal. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert fiatalkorban sokkal mélyebben, és tartósabban rögzülhetnek a fogyatékossággal élő emberekkel való viselkedési normák. Ez egy hosszú távú befektetés a résztvevőknek is.
Kijelenthető, hogy Magyarországon a Szerencsejáték Zrt. az egyik legnagyobb foglalkoztató a megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiacán?
Valószínűleg mi vagyunk az egyik legnagyobb cég a nyílt piaci vállalatok között. Ennek és a programunknak is köszönhetően nyerhettük el negyedik alkalommal is az év Fogyatékosság-barát munkahely díjat.
A vállalaton belül a megváltozott munkaképességű emberek is építhetnek komoly karriert, nekik is van ranglétra, amelyen évről-évre feljebb kapaszkodhatnak?
A Szerencsejáték Zrt.-nek kompetencialistái vannak, hogy adott munkakörhöz milyen tudással, tapasztalattal, milyen végzettséggel kell rendelkeznie a pályázónak. Mindez teljesen transzparens. Nálunk minden munkakör nyitott, nincs diszkrimináció. A munkakörökre természetesen a megváltozott munkaképességű kollégáink is jelentkezhetnek. A velük való együttműködésünk során a vállalat is rengeteget tanult, például azt, hogy hogyan lehet őket feljebb léptetni, hogyan tudnak karriert építeni. Nálunk, aki akar, az előre tud lépni. Mindig kompetencián alapul a karrier.
Vannak sikertörténetek?
Minden egyes megváltozott munkaképességű munkavállalónk foglalkoztatása sikertörténet. Ők maguk is azon dolgoznak, hogy jó eladók legyenek, mi pedig segítjük őket visszajelzésekkel, tréningekkel, a fejlődés lehetőségének megadásával. Mindenkivel egyeztetjük, hogy éppen miben kell fejlődnie, hova kell eljutnia, és aki bekerült a hálózatba, az folyamatosan jobban teljesít. Pedig nehéz folyamatról beszélünk, hiszen valódi kereskedővé válni nem könnyű. A Szerencsejáték Zrt. pedig minden támogatást megad a kollégáknak, és igyekszünk az akadályokat elhárítani, képzéssel, munkahelyi konzultációkkal, személyes megbeszélésekkel. Mindez egyáltalán nem áldozat. Nem áldozatot hozunk, hanem együttműködünk, partnerei vagyunk egymásnak. A megváltozott munkaképességű kollégáink ugyanolyan teljes értékű alkalmazottjaink, mint bármely más munkavállalónk, miközben ők is megtanulnak döntéseket hozni, érvelni, tervezni és jól értékesíteni. A munkahelyen megváltozott munkaképességű munkavállalóink számára a sikeres foglalkoztatás a kulcs, nem a szociális háló. Ha van munkájuk, rendszeres jövedelmük, akkor haladhatnak előre, tervezhetnek.
Tervezik, hogy jövőre bővítik a hálózatot és további megváltozott munkaképességű embereket alkalmaznak?
Elsődleges célunk az, hogy a hálózatunk és a 180 fős foglalkoztatásunk ne csökkenjen, hanem hatékonyabb legyen. Minden további bővítés annak a függvénye, az értékesített termékek köre, a portfólió bővül-e, több terméket tudnak-e eladni a jövőben? Ha a piaci pozíciónk erősödik, akkor szükség lesz bővítésre is, de ezzel kapcsolatban üzleti alapon tudunk döntést hozni.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS