A svéd legfőbb ügyészség már napokkal ezelőtt jelezte: megoldódhat a múlt század egyik legnagyobb rejtélye, mégpedig, hogy ki ölte meg Olof Palme volt svéd miniszterelnököt 1986-ban. Míg az első információk arról szóltak, hogy megvan a gyilkos fegyver, addig mostanra már az elkövetőt is megnevezték a svéd hatóságok, ám elítélni nem tudják, ugyanis már nem él.
Krister Petersson svéd legfőbb ügyész szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy van gyanúsítottja az Olof Palme-gyilkosságnak, ám az illető már meghalt. Minden jel szerint a nyomozást 34 év után le fogják zárni. Hans Melander, a Palme-gyilkosság felderítését célzó nyomozás vezetője a világ egyik legnagyobb nyomozásának nevezte a munkát és közölte, hogy a nyomozásban 90 ezer embert érintett. Mostanra kiderült, hogy Olof Palmét egy 9 milliméteres Magnum 357-essel gyilkolták meg.
A volt miniszterelnök 1986. február 28-án a késő esti órákban sétált hazafelé, feleségével moziban voltak, amikor egy ismeretlen hátulról rálőtt. Az egyik golyó a kormányfőt, a másik Lisbeth Palmét érte, de a miniszterelnök házastársa túlélte a támadást. A rendőrök három percen belül kiértek, de bottal üthették a gyilkos nyomát. A szemtanúk egy magas férfit láttak. Még az sem segítette a nyomozást, hogy 50 millió svéd koronát kínáltak fel a nyomravezetőnek. Az első gyanúsított egy Christer Pettersson nevű férfi volt, akit 1988-ban ítéltek el, Petterssont Olof Palme felesége felismerte, mint támadót, azonban a férfi ügyvédje fellebbezett, indíték és a gyilkos fegyver nélkül másodfokon felmentették és három hónap után szabadult. Nem volt elég bizonyíték arra, hogy valóban gyilkolt, azonban bebizonyosodott, hogy a gyilkosság idején a helyszínen tartózkodott. Pettersson még 300 ezer korona kártérítést is kapott. A későbbiekben adott interjúiban a férfi többször állította, hogy ő az elkövető, ugyanakkor később ezeket mindig visszavonta és tagadta a gyilkosság tényét. A férfi végül gyanús körülmények között halt meg 2004-ben, amikor vállsérülés miatt kórházba került. Ekkor felhívta Palme egyik fiát, hogy találkozzanak, mert mondani akar neki valamit, azonban amire a néhai miniszterelnök fia beért, Pettersson már nem élt, ugyanis a hivatalos magyarázat szerint “elesett”, súlyos fejsérülése lett, kómába esett és meghalt.
A másik gyanúsított egy Stig Engström nevű férfi volt, aki 1986-ban szemtanúként jelentkezett. A biztonsági őrként dolgozó Engströmnek volt fegyveres kiképzése, hozzáfért ahhoz a típushoz, ami a gyilkos fegyver volt, és kiderítették róla, hogy ellenezte Palme politikáját. A férfi mindent tagadott, 2000-ben öngyilkos lett. A sajtótájékoztatón kiderült, hogy minden bizonnyal Engström volt a gyilkos; az adatok 2017-es felülvizsgálatakor terelődött rá igazán a figyelem. A nyomozás kiderítette, hogy Engström magányos gyilkos volt, azonban azt nem lehet kizárni, hogy egy csoport is kapcsolatban állhatott a gyilkossággal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS