Az LMP Paks II-t érintő népszavazási kezdeményezése kétszeresen is elbukik az alkotmányossági szűrőn – hangsúlyozta portálunknak Szánthó Miklós. Az Alapjogokért Központ igazgatója hozzátette, a beruházásról olyan nemzetközi szerződés rendelkezik, amely a hatályos és a korábbi alkotmányos szabályozás alapján is úgynevezett tiltott népszavazási tárgykör.
Mint arról korábban beszámoltunk az LMP népszavazást kezdeményez a paksi bővítésről, az erről szóló kérdést hamarosan benyújtják a Nemzeti Választási Bizottsághoz. Szél Bernadett a párt társelnöke a bejelentésről szóló sajtótájékoztatón arról beszélt, azért nyújtják be az újabb népszavazási kezdeményezést, mert az olimpiai aláírásgyűjtésen bebizonyosodott, az emberek nem hagyják, hogy bizonyos kérdésben a kormány a hátuk mögött döntsön.
Nem várhatnak az EU beavatkozására
Ungár Péter elnökségi tag azt mondta, az LMP viszont nem fogja hagyni, hogy megvalósuljon egy olyan beruházás, amit a magyar emberek többsége nem támogat. Az időzítéssel kapcsolatban megjegyezte, ezentúl nem várhatnak az EU beavatkozására, mert az Európai Bizottság a jövő héten várhatóan az utolsó, a paksi bővítéshez kapcsolódó kötelezettségszegési eljárást is meg fogja szüntetni Magyarország ellen. Az LMP szerint Paks 2 nemzetbiztonsági kockázatot jelent és rombolja a természetet, és a bővítés az egyik legnépszerűtlenebb projekt Magyarországon.
Az LMP kérdése úgy szól:
Egyetért-e Ön azzal, hogy a jelenleg üzemelő atomerőművi blokkok kapacitásánál nagyobb összesített áramtermelő kapacitással Magyarországon atomerőművek ne legyenek üzembe helyezhetőek?
Tiltott népszavazási tárgykör
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója portálunknak megküldött reakciójában arról írt, az LMP által felvetett “paksi” kérdésben nem tartható népszavazás. A beruházásról olyan nemzetközi szerződés rendelkezik, amely a hatályos és a korábbi alkotmányos szabályozás alapján is úgynevezett tiltott népszavazási tárgykör. Az Alkotmánybíróság eddigi gyakorlata alapján ez azt jelenti, nem csak olyan kérdés nem bocsátható népszavazásra, amely hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségre vonatkozna, hanem olyan sem, amely az e kötelezettséget is tartalmazó törvények tartalmára vonatkozna. Márpedig a paksi beruházásról és bővítésről kétoldalú magyar-orosz nemzetközi szerződések szólnak, amelyek az Országgyűlés törvény formájában átültetett a hazai jogba is.
Kétszeresen bukna az alkotmányossági szűrőn
Szánthó Miklós hangsúlyozta, az LMP kérdése kétszeresen is elbukik az alkotmányossági szűrőn. Egyrészről nemzetközi szerződésbe ütközik, másrészről pedig az ezt tartalmazó magyar törvényből eredő kötelezettségbe is. A kezdeményezést tehát az NVB nem fogja hitelesíteni – ahogy megtagadta azt az elmúlt években a hasonló ügyekben éppen a fentiek miatt. Ha nem így tenne a Kúria, akkor végső esetben az Alkotmánybíróság semmisítené meg a kezdeményezést.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; kezdőkép:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS