Szappanoperához kezd hasonlítani az Országos Mentőszolgálat irányítása körüli húza-vona. Bár a kormány most indítaná a soha nem látott béremelést nyújtó életpálya modellt, az annak bevezetésével járó átszervezést nem a vasöklű megbízott főigazgatóra, azaz Máté Gáborra, hanem az ő kvázi gyámjaként frissen kinevezett miniszteri biztosra, Mártai István volt főigazgatóra bízta Balog Zoltán miniszter. Máté a Facebookon azzal reagált a hírre, hogy “epét hány”, míg a szolgálaton belüli szimpatizánsai egy halott híres orvos nevében kezdtek tüntetést szervezni. Igaz, az interneten elszabadult rajongókat maga Máté Gábor is (képünkön) nyugalomra intette.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy a kormány jelentős összeget biztosít a mentők számára egy életpálya modell elindításához. Vagyis hosszú évtizedek után méltó anyagi elismerést kaphatnak mentődolgozók. A program kidolgozására és az Országos Mentőszolgálat szervezeti megújítását szolgáló koncepció kidolgozására az emberi erőforrások minisztere Mártai Istvánt, az OMSZ korábbi főigazgatóját kérte fel.
A mentést is lassítanák a főigazgatóért
Epét hányok az egésztől – így kommentálta Facebook-oldalán Máté Gábor jelenlegi megbízott főigazgató, hogy elődjét miniszteri biztosként lényegében avval a mandátummal helyezték fölé, amellyel eredetileg ő volt megbízva. Kemény üzenete nyomán az őt támogató pár száz fős zárt Facebook-csoport azonnal lázadni kezdett.
A kormányzati döntés elleni tiltakozás jegyében olyan radikális, a mentőszolgálat küldetésével nehezen összeegyeztethető ötletekkel álltak elő, mint a mentés lassítása, vagy a tömeges betegszabadságra vonulás, ezzel a mentés megbénítása. Általunk megkérdezett mentők szerint, aki az életmentést hivatásául választotta, annak a mentés lassítása, ezzel emberi életek kockáztatása a fejében sem szabadna, hogy megforduljon.
Ugyan az a Facebook csoport, ahol korábban orvos vezetőket szidalmaztak, és tettek javaslatot azok eltávolítására (az elmúlt hónapok eseményinek tükrében olykor sikerrel) „hadsereg” toborzásába kezdett. Az egyik hangadó, bizonyos „Hamary Dániel” „közelharcot” és „nagy durranást” emlegetett, majd a csoport bejelentette, hogy főigazgatójuk mellett néma szimpátiatüntetést szerveznek minden megyeszékhely főterén. Az eseményre készült felhívásra, mely a világhálón számtalan helyen fellelhető, az Országos Mentőszolgálat hivatalos logója is felkerült. Ettől az OMSZ a mai napig nem határolódott el. A csoport alapítójaként Hamary Dániel mentőápoló még a Népszabadságnak is nyilatkozott a megmozdulásról.
Hős katonaorvos nevével éltek vissza a lázadók
Bár eddig is sejthető volt, hogy mint a csoport tagságának jelentős része a Hamary is álnév, ez be is bizonyosodott. Megtudtuk, Hamary Dániel nevű mentőápoló nem dolgozik az Országos Mentőszolgálat kötelékében. Hamary Dániel a 48-as szabadságharc idején a komáromi vár védőinek egyike volt, 1854-től Tatán dolgozott orvosként, 1870-től katonaorvosként, királyi ezredorvos volt. Hamary számos orvos szakmai könyv szerzője. Emlékét máig tisztelik, magas rangú orvos szakmai díj is viseli a nevét, amivel most visszaéltek.
A lázadó mentőkből álló virtuális csoport alapítójának – ahogy a nol.hu nevezi – valaki szólhatott, hogy a bitorolt álnéven tett sajtónyilatkozattal talán messzire ment, a Hamary Dániel Facebook profilt, akár csak az egész csoportot a szerdai napon törölték a közösségi portálról. A reinkarnálódás hamar bekövetkezhetett. Szinte a megszűnéssel azonos időben regisztrált a Facebookra Hamary Daniella és Mentős Géza, a korábbi FITT csoport oszlopos tagjait persze gyorsan ismerősnek is fogadták az új felhasználók.
Máté Gábor megbízott főigazgató, akiért néhány gépkocsivezető – ahogy az emlegetett csoportban is írták – bármire kész lenne, ismét megnyilvánult a világhálón. Szintén a szerdai napon azt írta követőinek, adják meg neki a támogatást a következő nagyon nehéz időszakban is, de ne az utcán, mert egy ilyen demonstráció könnyen fordulhat az elérni kívánt céllal ellentétes irányba. „Nagyon szépen kérem, hogy ne menjetek az utcára sem magatokért, sem a támogatásom érdekében, sem valami ellen, sem valamiért.” – fogalmaz. Megjegyzi, hogy inkább segítsék javaslatokkal a készülő életpálya modellt.
Vezető képen Máté Gábor látható – Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS