Környezetvédő civil szervezetek mérgező anyagokat azonosítottak a vezető brüsszeli politikusok vérében– számolt be a Politico. Egy vegyi anyagok ellen hirdetett kampány részeként, tesztelték a politikusokat, amikor kiderült, számos káros vegyületet tartalmaz a vérük. A kampány célja: visszaszorítani Európa nehéziparát.
A résztvevő 16 politikus és közéleti személyiség között megtalálható az EU versenyjogi vezetője, Margrethe Vestagert, a Green Deal korábbi vezetője, Frans Timmermanst és Virginijus Sinkevičius uniós környezetvédelmi biztos. Mint kiderült, mindegyikük vérében legalább hétféle mérgező PFAS vegyszert találtak. Öt esetben a mennyiség „meghaladta a vegyszerekre vonatkozó meglévő biztonsági küszöbértékeket”.
A PFAS vegyszerek, amelyeket széles körben használnak olyan mindennapi cikkekben, mint a tapadásmentes serpenyők és esőkabátok, valamint a félvezetőgyártás és az akkumulátorok, számos súlyos egészségügyi problémához kapcsolódnak, beleértve a rákot és a meddőséget. „Örök vegyszerekként” is ismertek, mivel természetesen nem bomlanak le a környezetben, az esővíztől és a talajtól az anyatejig mindenben azonosították őket.
A kísérlet célja persze nem az egészségügyi tudatosság fokozása volt, hanem hogy a sötétzöld lobbi újabb fronton léphessen fel az európai ipari termeléssel szemben. A kísérletben résztvevő politikusok mindegyike hírhedt szóvivője Európa dezindusztrializációjának– ezáltal pedig a külföldi, főleg amerikai iparnak való kitettség növelésének.
Az Európai Bizottság egyébként már korábban kötelezettséget vállalt arra, hogy fokozatosan megszünteti a PFAS vegyi anyagokat a környezetre és az emberek egészségére gyakorolt hatásukkal kapcsolatos aggodalmak miatt – eltekintve azoktól az esetektől, amikor bebizonyosodott, hogy pótolhatatlanok és „létfontosságúak” a társadalom számára.
Az öt európai ország által benyújtott, a vegyi anyagok betiltására irányuló javaslat azonban heves tiltakozást váltott ki a jelenleg a vegyi anyagoktól függő ágazatok széles körében, és arra figyelmeztet, hogy az új intézkedések akadályoznák az EU versenyképességét. Igaz, ez a mezőgazdaság leépítésénél, vagy az ukrán gabona importjának esetében nem volt probléma az európai vezetők számára.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS