Karácsony Gergely 2018 novemberében, mint zuglói polgármester büszkén hirdette, hogy a kerületben elsőként valósul meg az úgynevezett E-Co-Housing, egy innovatív és olcsón fenntartható önkormányzati bérlakásokra épülő közösségi „ökoház”. A nagyszabású projektre másfélmilliárd forint támogatást kapott az önkormányzat az Európai Bizottságtól, azonban az azóta eltelt két és fél évben egy kapavágás sem történt a telken. A közösségi tér ettől függetlenül „megvalósult”: drogosok és hajléktalanok foglalták el a területet. A környéken élőket egyre jobban aggasztja a romló közbiztonság, és persze az építkezés bizonytalan sorsa.
Magyarországon a nyugat-európai átlaghoz képest sokkal kevesebben élnek bérlakásokban, és az önkormányzatok többségének igen nagy kihívást jelent az ingatlanokat sokszor az állagmegóvásra kevésbé koncentráló módon használó lakó. Ennek ellenére a „szociálisan érzékeny és környezettudatos” Karácsony Gergely az unióval közösen hisz az emberek fejlődésében. Így nyerhetett 2018-ban Zugló önkormányzata az Urban Innovative Actions nevű pályázattal másfélmilliárd forintot egy többszintes, előregyártott elemekből épülő házra, amelyben körülbelül harminc lakás fér majd el.
Mi volt a terv?
A Gizella utca 14–16. szám alatt megvalósítandó projekt célja, hogy összeeresszenek száz különböző életkorú, társadalmi és családi helyzetű zuglói lakost, hogy környezettudatosan éljenek együtt.
A költséghatékonyság érdekében alacsony építési költség, energiahatékony és okos informatikai megoldások képezik a projekt műszaki sarokköveit. Az épület fizikai megvalósításán túl a beruházás célja egy olyan lakóközösség kialakítása, amely generációkon átívelő együttműködésen, befogadáson alapul; önkormányzó módon az egészséges és fenntartható életmódot támogatja
– olvasható az E-Co-Housing honlapján. A terv végrehajtására három évet kaptak Karácsonyék. Jelen pillanatban a zuglói hivatalnak már túl kéne lennie az „ökoház” tervezésén, az építkezéshez szükséges engedélyek beszerzésén és a közbeszerzés lebonyolításán. Már javában folynia kellene az építkezésnek és a bérlők „castingolásának”.
Mellébeszélés, és különben is a járvány…
A csúszás okaira valós indokot még nem találtunk. Szabó Rebeka, a projektért felelős alpolgármester egészen sajátos magyarázatot adott, amikor a környéken élők érdeklődtek az építkezés sorsa felől:
A kivitelezési tervek elkészültek, a beérkezett indikatív kivitelezői árajánlatok magas költsége miatt szükséges a tervek műszaki tartalmának átgondolása a költségek csökkentése érdekében. A terv módosítására szükség lesz, rövid időn belül megtörténik a módosítás műszaki tartalmának véglegesítése, azt követően aktualizálni kell az ütemtervet.
A körmönfont mondatok után jött a Covid-kártya:
A hatékony csapatmunkát nagyban nehezítette a 2020 során fellépett COVID-járvány, és az ezzel kapcsolatos korlátozó intézkedések.
Arra a kérdésre, hogy eddig mi is történt, a következő válasz érkezett:
A projekt szociális elemei keretében elkészült a későbbi bérlő-kiválasztási rendelet koncepciója, illetve azon tréninganyagok és útmutatók, amelyek a majdani lakók számára tartott képzésekben kerülnek alkalmazásra.
Szóval képzések is lesznek, mert az okos együttélést tanítani kell. A legszebb azonban, hogy Szabó Rebeka állítása szerint az elnyert pályázati összegből egy fityinget sem kellett lehívniuk 2020 végéig. Azaz eddig nem csináltak semmit – ebből következik, hogy nem is költöttek semmire.
Hajléktalanok és drogosok einstandolták az építési telket
A helyzet azonban próbára teszi a környéken élők türelmét, hiszen az elhanyagolt telket ellepték a hajléktalanok és a drogosok. Úgy tűnik azonban, a zuglói önkormányzat nem gondolja, hogy a hajléktalanokról és a lakókról való gondoskodás az önkormányzat dolga. Főleg nem COVID idején…
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS