Igaz, hogy Salvini népszerűségének utóbb nem tett jót, hogy pozíciót vállalt a Draghi-kormányban, ugyanakkor belügyminiszterként sikeresen védte az illegális migrációtól a hazáját, ez a pozíció áll személyiségéhez a legközelebb, ezért is támadja a baloldal a leginkább, így érthetetlen, hogy Giorgia Meloni miért nem neki ajánlotta fel ezt a posztot – többek között erről beszélt portálunk megkeresésére Miklósi Klára, a nagy sikerű Salvini életrajzi könyv (Matteo Salvini vagyok) magyarországi fordítója, akit a többek között a palermói ügyészség botrányos döntéséről és a pénteki Salvini-Orbán találkozóról kérdeztünk. A szakértő egyebek mellett elmondta, Olaszország a médiaegyensúly tekintetében nagyon le van maradva Magyarországtól, van egy ébredési folyamat Olaszországban, de ezt nem követi, nem fedi le a média. Az emberek kezdik a józan eszüket követni, felismerni a valóságot, de ez nem az olasz médiának köszönhető.
Mint tegnapi elemző cikkünkben megírtuk, Matteo Salvini volt olasz belügyminisztert 6 évre börtönbe akarják zárni, amiért védte hazája határait az ellenőrizetlen migránsok tömegétől. Azonban nem feltétlenül jön ki jól a lépés a balliberális, Európa dekonstruálására játszó erőknek, hiszen az európai folyamatokat tekintve – Németország lezárja határait, Hollandia felmentést kér a migrációs paktum alól – nehéz lesz fogást találniuk Salvinin, akiből, ha elítélik, könnyen mártírt csinálhatnak, de valójában már így is azzá tették. Ráadásul az illegális migráció okozta összeurópai problémákra most úgy sikerült ráirányítani a figyelmet, hogy az áldozat immár nem az illegális migráns, hanem a hazáját, családját, kultúráját védő őslakos. A döntés nyomán Salvini tüntetéssorozatot is tervez indítani, valamint felkeresi uniós szövetségeseit, így pénteken éppen Budapesten tárgyal majd Orbán Viktor miniszterelnökkel. A látogatás kapcsán portálunk által megkeresett Miklósi Klára elöljáróban arról beszélt, a jelenlegi olaszországi politikai állapotok megértéséhez szükséges felidézni, hogy a 2022-es őszi választásokon az olasz jobboldal lényegében túllépett önmagán, amikor képes volt a három párt összefogni. Miklósi Klára hozzátette, Olaszországban szinte sportot űznek abból a kormányok, hogy jóval a mandátum lejárta előtt felbomlanak. Igaz, hogy mondhatni kényszerpályán mozgott a jobboldal, amikor a pártok az összefogás mellett döntöttek, hiszen enélkül nem győzhettek volna a választásokon, de hiába jönnek elő az idő múlásával a köztük feszülő ellentétek, különbségek, az is igaz, hogy komoly erőfeszítések árán, de kitartanak egymás mellett.
Salvini mutatkozik inkább hazánk természetes szövetségesének
A szakértő szerint érdekes megnézni Magyarország szempontjából is az olasz jobboldali pártokat, hiszen a közös kormányzás alatt még inkább megmutatták erősségeiket és gyengéiket. Antonio Tajani jelenlegi külügyminiszter és miniszterelnök-helyettes Silvio Berlusconi utódjaként vezeti a Forza Italia jobboldali-liberális pártot, ugyanakkor kényelmes pozíciót élvez az Európai Néppártban, amit jelenleg a magyargyűlölő német Manfred Weber vezet. Tajani nem politizál erőteljesen az EPP-n belül, ugyanakkor mivel támogatta Ursula von der Leyen újraválasztását is, vélhetően mindenben egyetért a Néppárttal, ezért hazánk számára nem jó szövetséges.
Giorgia Meloni és Matteo Salvini között is vannak áthidalhatatlan ellentétek, ilyen például Zelenszkij és az orosz-ukrán háború megítélése. Giorgia Meloni egyértelműen Ukrajna pártján áll, látványosan ölelgeti az ukrán elnököt minden lehetséges nemzetközi fórumon, és fenntartja ígéretét, hogy a háború végéig Olaszország Ukrajnát támogatja. Ezzel szemben Salvini egyszer sem találkozott Zelenszkijjel, valószínűleg nem is fog, nem tett kimondottan Ukrajna-barát kijelentéseket, ellenben folyamatosan a béke előmozdításának szükségességét hangsúlyozza. Miklósi Klára megítélése szerint jelenleg Salvini politikai karaktere áll legközelebb a magyar állásponthoz.
Salvini népszerűbb volt belügyminiszterként
Bár Orbán Viktor és Salvini találkozásának alapja a palermói ügyészség botrányos döntése, a pénteki megbeszélések alkalmasak lehetnek elmélyíteni a kapcsolatokat. Erre a szakértő szerint azért is szükség lehet, mivel Salvini politikai karrierjét nem is a folyamatos pereskedések árnyékolják be leginkább, sokkal inkább az, hogy részt vállalt a Draghi-kormányban. Mint Miklósi Klára felidézte, amikor kirobbant az Öt Csillag mozgalom és a Liga botránya, mindenféle választói akaratot felülírva Draghit ejtőernyőzték a kormányfői székbe. Georgia Meloni ehhez a kormányhoz nem csatlakozott, inkább kivárt, mert nem fogadta el, hogy így válasszanak meg valakit miniszterelnöknek Olaszországban. Salvini viszont beszállt ebbe a kormányba, elsősorban azért, hogy ne tisztán baloldali kormány alakuljon, mert annak beláthatatlan következményei lettek volna, például éppen a migráció tekintetében, ami miatt Salvinit a leginkább támadják. Salvini komoly árat fizetett ezért a döntéséért, hiszen míg belügyminiszterként – amely pozíciót a szakértő szerint komolyan és sikeresen látott el – 29-30 százalékos volt a népszerűsége, ez mára 9 százalékra esett vissza, a szavazói jellemzően Melonihoz vándoroltak. Miklósi Klára szerint a palermói ügyészség terve ugyanakkor, hogy Salvinit 6 évre börtönbe juttassák, várhatóan nem hozza el politikai megsemmisítésének álmát, sőt akár profitálhat is az ügyből. Az ugyanis még Olaszországban is mindenki számára világos, hogy ez egy politikai boszorkányper, hiába is állítják a sajtónak nyilatkozó ügyészek, hogy a törvények betartatásáról van szó. A szakértő megjegyezte, erre a döntésre még Salvini sem számított, mégha azt is nyilatkozta, hogy büszkén fog bevonulni a börtönbe.
Olaszország máig le van maradva Magyarországtól a médiaegyensúly tekintetében
Miklósi Klára kitért arra, az olasz sajtóról általánosságban elmondható, hogy nem foglalkoznak eleget Magyarországgal, sem azzal, hogy éppen gigabüntetést készülnek fizettetni velünk szintén a határvédelemért. Mint kifejtette, az olasz jobboldali sajtó inkább csak érdektelen, az olasz baloldal ráadásul még hazug és förtelmes képet is igyekszik mutatni úgy Orbán Viktorról mint a kormányról és Magyarországról. Véleménye szerint Olaszország ilyen értelemben nagyon le van maradva Magyarországtól, mert még mindig döntően baloldaliak a sajtótermékek, médiaegyensúlyról nem lehet beszélni. Miklósi Klára megjegyezte, nehéz is megítélni, honnan is tájékozódhatnak azok az olaszok, akik ismerik mondjuk Magyarország problémáit. Sőt, az is kijelenthető, hogy az olasz jobboldal 2022-es győzelme is a sajtó nagyarányú nyomása ellenére következett be. Tehát van egy ébredési folyamat Olaszországban, de ezt nem követi, nem fedi le a média. Az emberek kezdik a józan eszüket követni, felismerni a valóságot, de ez nem az olasz médiának köszönhető – vélte a szakértő.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS