Mint ismert, az Európai Unió vakcina beszerzési politikája erős fáziskéséssel üzemelt a járvány előző szakaszában, így súlyos lemaradásba került például Nagy-Britanniával szemben, ahol a tömeges oltáshoz is rendelkezésre áll a megfelelő oltóanyag. Mivel hazánk is az uniós beszerzési potenciálban bízott, csak több lépcsőben lehetséges a lakosság beoltása, mivel a vakcina-szállítmányok is csak szakaszosan érkeznek a Pfizer/Biontech és a Moderna vakcinájából. A kormányzati központ tájékoztatása szerint azonban nem biztos, hogy kivárjuk a nyugati koronavírus-vakcinák érkezését, így megkezdődhet az oltóanyag beszerzése más forrásokból. Ennek értelmében szóba jöhetnek egyes orosz és kínai vakcinák is. Összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni ezekről az oltóanyagokról, hogy milyen technológiával készülnek, hol alkalmazzák őket és milyen hatásossági számokat mutatnak az eddigi tesztek.
Európában egyelőre a Pfizer és a Moderna vakcinája kapta meg a sürgősségi engedélyeket, ezekből azonban messze elégtelen számú adagot sikerült beszereznie az Unió illetékes hatóságainak. Így opció lehet még az orosz vakcina, vagy valamelyik kínai oltóanyag, amelyeket a több országban is bevetettek már, komoly sikerrel. Magyarország már lekötött mintegy 20 millió adag nyugati vakcinát a hivatalos tájékoztatás szerint, ami az egész ország egyszeri beoltására elegendő lenne, az elmúlt napokban megjelent kormányhatározat alapján a kormány olyan vakcinákat is beszerezhet, amelyek nem az EU-ból érkeznek. Ennek oka, hogy a Pfizer az oltóanyagának engedélyezése következtében egy komolyabb EU-s szállítmányt tartott vissza, amelyet az észak- amerikai piacon osztottak el inkább. Az alternatív vakcinák beszerzésére irányuló szándékot Orbán Viktor is megerősítette péntek reggeli rádiós nyilatkozatában kifejtve, az EU vakcina-beszerzését túlságosan lassúnak tartják, ezért döntés született arról, hogy máshonnan is szerezzenek vakcinát, akár kínai vagy orosz oltóanyagot.
A kínai vakcina nagy mennyiségben elérhető, most arra van szükség, hogy a magyar egészségügyi hatóság néhány napon belül egyértelmű választ tudjon adni arra, hogy használható-e itthon az a vakcina
– fogalmazott Orbán Viktor. Fontos megjegyezni, hogy az EU-ban még engedéllyel nem rendelkező vakcinát lehet használni Magyarországon, ehhez a vakcinákat jóvá kell hagynia az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek a bevezetés előtt. Márpedig a miniszterelnök szerint több millió kínai vakcina rendelkezésre állhat, akár néhány napon belül. Az úgynevezett nyájimmunitás elérésének érdekében – ami a járvány-helyzet lezárását is jelenthetné – fontos lenne a lakosság minél átfogóbb vakcinázottsága, ezért van szükség az oltóanyagkészletek jelentős növelésére, valamint a lakosság együttműködésére az oltások terén. Mivel hazánkban a különböző eredetű oltóanyagok közül mindenki szabadon választhat, aki beoltatja magát, fontos a megfelelő tájékozódás az egyes alternatívákról. A legnagyobb félelem az oltás lehetséges mellékhatásai kapcsán él a köztudatban az “ismeretlen” hatású vakcinák miatt. Mivel a Pfizer az észak-amerikai piacra hamarabb eljuttatta az oltóanyagot, az USA-ban szerzett tapasztalatokat ma már ismerjük az ő oltóanyaguk kapcsán. Ennek alapján már tudjuk, hogy százezerből egy embernél váltott ki heves allergiás reakciókat a BioNTech és a Pfizer cégek koronavírus elleni oltóanyaga az Egyesült Államokban. Az adatok az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és -megelőzési Központjától (CDC) származnak, amely huszonegy esetben dokumentált anafilaxiás sokkot 1 893 360 oltás beadását követően a december 14. és 23. közötti időszakban – olvasható a Medicalexpress című orvostudományi hírportálon. Ez azt jelenti, hogy átlagosan 11,1 anafilaxiás eset jut egymillió dózisra. Az adatok alapján tehát a BioNTech/Pfizer-oltóanyagra adott túlérzékenységi reakció előfordulása rendkívül ritka, a Covid-19 és annak szövődményei sokkal nagyobb veszélyt jelentenek az egészségünkre.
Oroszországból, szeretettel
Természetesen a Pfizer vakcinájából is folyamatosan érkeznek újabb szállítmányok, emellett azonban más alternatívák is léteznek a járvány gyorsabb leküzdésére. Az egyik, az orosz vakcina, a Szputnyik V. Ennek mintái még decemberben megérkeztek Magyarországra vizsgálatra, az utolsó információ az volt az oltóanyaggal kapcsolatban, hogy 3-5 ezer főnyi önkéntesen tesztelnék az engedélyezéshez. A Szputnyik V a brit AstraZeneca vakcinájához hasonlóan egy modernebb harmadik generációs vektorvakcina. Ezekben egy, a koronavírustól eltérő vírust használnak a bejuttatáshoz, amelynek során a SARS-CoV-2 tüskefehérjéjének génjét a vektorként használt vírus genetikai állománya hordozza. Így a vektorként felhasznált, betegséget nem okozó vírus juttatja be a kifejezni kívánt célgént. A vizsgálatok során 92 százalékos hatékonyságot mértek a fejlesztő intézet közlése szerint.
Rossz, ha “made in China”?
A kínai vakcinák közül kettő jár az élen, amelyeket már Kínán kívül is elkezdtek tesztelni és alkalmazni, az egyik a Sinovac, a másik a Sinopharm készítménye. Ezek közül utóbbival tárgyal a magyar kormány.
A vállalat december végén közölte, hogy a fázis 3 tesztek során 79 százalékos hatékonyságot mértek, míg az Egyesült Arab Emirátusokban, ahol már szintén megkapta az engedélyt a vakcina, 86 százalékos hatékonyságról számoltak be. Fontos azonban megjegyezni, hogy a tapasztalatok szerint a súlyos és közepesen súlyos megbetegedések 100 százalékát megakadályozta. Ez azt jeleni, hogy akit beoltottak, annál már csak legfeljebb egy enyhe lefolyású betegség volt megfigyelő, ha egyáltalán megfertőződtek.
A vakcinával már hónapokkal ezelőtt megindult az oltás Kínában: eddig közel 1 millió főt, világszerte pedig már 20 millió embert oltottak be vele, így ezt a vakcinát sem nevezhetjük ismeretlennek. Mint minden vakcinának, úgy ennek is vannak kockázatai: az emírségekbeli vizsgálatok során is rögzítettek enyhe reakciókat, de semmilyen súlyos mellékhatást nem figyeltek meg – számolt be az al-Arabiya hírportál. A kockázatok kapcsán megjegyzendő, az RTL megkeresésére a Kormányzati Tájékoztatási Központ elmondta hogy a kabinet tagjai beoltatják magukat, amint az oltási tervben rájuk kerül a sor, azzal a vakcinával, amelyet a magyar hatóságok biztonságosnak ítélnek, beleértve a kínai cég, a Sinopharm által gyártott oltóanyagot is.
Ha éppen az áll rendelkezésre, az Orbán-kormány tagjai készek akár a koronavírus elleni kínai vakcinával is beoltatni magukat
– írták.
Ha Brüsszel nem segít, megoldjuk egyedül is
Jelenleg tehát ezek az oltóanyagok lehetnek a Moderna és a Pfizer/Biontech vakcinák alternatívái. És hogy miért kellenek alternatívák? Erre a kérdésre a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) adott választ kifejtve:
Brüsszel nem szállít elég gyorsan vakcinát, nem küld elég oltóanyagot Magyarországra.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU súlyosan elhibázta vakcinapolitikáját, emiatt pedig súlyos lemaradásba került a világ más régióival szemben.
Ha csak a brüsszeli beszerzésre számítunk, akkor nem lehet feloldani a korlátozásokat és a kijárási tilalmat. Ezért a kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy több forrásból többféle vakcina álljon minél hamarabb a magyar emberek rendelkezésére
– tették hozzá.
A vakcina nem politikai kérdés, a vakcinával életeket lehet menteni – emelték ki, megjegyezve: tudják, hogy
a Gyurcsány vezette baloldal azt szeretné, hogy minél tovább tartson a járvány,
de arra kérik a “Gyurcsány-lista baloldali politikusait, hogy hergelés helyett, inkább a védekezést segítsék!”.
Forrás: Portfolio, Index; Fotó: Zhang Yuwei / MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS