Logikátlan és kaotikus az a szavazatszámítás, amiről az Európai Parlament képviselőtestületének jogi szolgálata határozott, miszerint a tartózkodókat a jelenlévőkbe ugyan beleszámítják, de a szavazatok összesítésénél szavazataikat nem veszik figyelembe. Így valószínűleg meglehet a kétharmados többség a Sargentini-jelentés elfogadásához – mondta a PestiSrácoknak a Magyarországról szóló vitát megelőzően, Strasbourgban Schöpflin György professzor, európai parlamenti képviselőnk. A politikus szerint bár az ügyrenddel mindent meg lehet magyarázni, az is méltatlan, hogy egy tagállam miniszterelnöke, aki nem jelenik meg olyan gyakran az üléseken, egy ilyen jelentőségű vitában korlátozott, összesen hét perces időkeretet kapjon a felszólalásra. A vita előtt sikerült beszélnünk Morvai Krisztina független EP-képviselőnkkel is, aki éppen felszólalásra sietett az ülésterembe. A képviselő Görögországgal állította párhuzamba hazánkat. Mint mondta, Ciprasz görög miniszterelnök, “az EU jó tanulója” délelőtt tapsot kapott Strasbourgban; Orbán Viktor, aki délután kerül elbírálói elé, mint “az EU rossz tanulója”, borítékolhatóan nem erre számíthat…
Egy hete folyik a vita arról, hogyan számítsák majd ki a Sargentini-jelentés végeredményét. Először megpróbálták elnapolni a szavazást, aztán felmerült, hogy legyen két szavazás, az egyikben tetszést lehessen nyilvánítani a jelentésről, a másik szóljon a Magyarország elleni szankciókról, a 7-es cikkely szerinti eljárásról, amely végén hazánkat uniós szavazati jogától és az EU-s forrásoktól is megfoszthatják büntetésül.
A jelenlegi kiélezett helyzetben, amikor az Európai Néppárton belüli ellentétek miatt annak szakadása is a küszöbön áll, igencsak kényes kérdés a Magyarországot elítélő jelentés. A hazánkról szóló vita ugyanis a bevándorláspárti és a bevándorlásellenes erők szembenállásának szimbóluma lett. Ebben a kiélezett helyzetben, amikor napról napra egyre több európai állampolgár ismeri fel a bevándorlás, a migráció óriási veszélyeit és valós következményeit, illetve utasítja el azt, akkor hónapokkal az EP-választások előtt mindenki óvatos a véleménynyilvánítással. Márpedig Magyarország elítélésének támogatása a bevándorlás melletti igen szavazattal egyenlő.
Judith Sargentini, aki már így is elégedetlen jelentése támogatottságával, és sértődötten be is jelentette, hogy a következő ciklusban nem jelölteti magát, próbálta arra ösztönözni a még hezitálókat, hogy inkább be se menjenek a szavazásra. “Aki nem tud állást foglalni, az igyon inkább egy kávét” – üzente. Mivel azonban az érdeklődés túlontúl jelentős a magyar ügy iránt, inkább bebiztosították, hogy akik nem mernek vagy akarnak akár taktikai okokból gombot nyomni, azok számítsanak is, meg ne is… Vagyis úgy számítsanak, ahogy a bevándorláspárti erőknek jó: a részvételi számban igen, a tartózkodó szavazatukban viszont ne. Így ha sokan lesznek, akik beülnek a vitára, majd a szavazásra, de nem nyomnak gombot, akkor nagy eséllyel meglesz a kétharmad és megszavazzák a Magyarország elleni szankciókat.
Morvai Krisztina szerint a jövő a nemzetek Európájáé
Morvai Krisztina délben szólalt fel a plenáris ülésen. Egyetlen percet kapott, hogy párhuzamba állítsa, bemutassa egy liberális, bevándorláspárti ország politikája és hazánk nemzeti, a szuverén nemzetek Európájára alapuló politikáját, amely elutasítja a bevándorlást.
Ciprasz görög miniszterelnök, az EU jó tanulója délelőtt, Orbán Viktor, a rossz tanuló délután kerül “elbírálói elé” Strasbourgban. Miért dicsérik agyba-főbe Görögországot, és büntetik, gyalázzák Magyarországot? – vetette fel Morvai Krisztina. Ciprasz elnök válaszában azt hangsúlyozta, hogy szerinte Magyarország nem hajlandó részt venni az Európára nehezedő migráció kezelésében.
Már hangolnak a hazaárulók
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője szükségét érezte, hogy pártja után személyesen is megnyilvánuljon és biztosítsa a bevándorláspárti erőket a támogatásáról. Facebook-bejegyzésében azt írta, nem Orbán Viktor, hanem ők védik meg Magyarországot azzal, hogy megszavazzák a jelentést, ami szerinte nem az ország, hanem Orbán Viktor ellen szól.
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője mémgyártással töltötte a vita előtti órákat. Az MSZP már hétfőn bejelentette, hogy támogatják a Sargentini-jelentést. Ujhelyi kedden délelőtt egy üléstermet ábrázoló fotóra azt írta, “a Sargentini-jelentés nem bevándorláspárti, hanem Európa-párti, és nem magyarellenes, hanem korrupcióellenes”. Egy másik fotóra pedig azt, hogy Orbán Viktor nem Magyarországot jön megvédeni, hanem “az ellopott családi szajrét”. Egyébként mosolyogtató, hogy Ujhelyi Brüsszelbe várja Orbánt, amikor a mai ülés Strasbourgban van…
Szanyi Tibor egyelőre hallgat, ő napok óta nem posztolt a Facebookon. Niedermüller Péter a vita linkjét osztotta meg, és közölte, hogy ő is hozzá fog szólni. A baloldali politikus hazaáruló megjegyzéseit tehát élőszóban hallhatjuk majd.
Orbán Viktor miniszterelnök a 15 órai vitában az elsők között szólal majd fel. A hivatalos beosztás szerint 15 óra 14 perctől, és nem is hét, hanem csak 5 percet kapott… A vitát követően, 17 óra 30 perckor pedig sajtótájékoztatót tart, amit szintén közvetítünk majd!
A strasbourgi vitát a Magyar Televízió ITT, az Echo TV pedig ITT közvetíti élőben. A PestiSrácok.hu Orbán Viktor beszéde után gyorstudósítással, majd videóbeszámolóval és interjúkkal jelentkezik a helyszínről.
Vezető kép: PS
A videókat Füssy Angéla és László Petra készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS