
Ma már minden fél elismeri, hogy Magyarország a járvánnyal szembeni védekezés tekintetében a világelsők között van. Exkluzív interjút készítettünk a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatójával, Vályi-Nagy Istvánnal, aki elárulta, hogy különösen büszke a kollégáira, hiszen senki sem futamodott meg, mindenki helytállt. Mesélt arról a plazmaterápiás módszerről, amellyel hatalmas lépést tehet hazánk az immunitás felé.
A Dél-pesti Centrumkórház hazánkban elsőként került bevetésre a vírussal szembeni küzdelemben. Hogyan élték meg a kórházban az első fertőzött diagnosztizálásáig eltelő időszakot?
Teljesen nyilvánvaló volt, hogy bennünket jelöltek ki az első vonalba, hiszen a mi intézményünk egyben az Országos Infektológiai Intézet szerepét is betölti, így nekünk kellett az első csapást kivédeni. A felkészülés első pár hete alatt, amíg a járvány meg nem jelent az országban, fel kellett készíteni a hazai egészségügyet erre az új típusú kihívásra. A mi intézményünkben került sor az eljárásrendek kidolgozására, a különböző intézményi szabályozások megalkotására, amik mind a betegek, mind az itt dolgozók egészségének védelmet szolgálták és szolgálják aktuálisan is.
A kollégáim közül azonban azt kell mondjam, hogy senki részéről nem tapasztaltam félelmet, riadalmat. A dolgozók nem igyekeztek táppénzre vonulni vagy bármilyen formában megfutamodni. Valamennyien tudták a helyüket és ott minden esetben helytálltak és helytállnak ma is. Szerencsére a kezdetektől rendelkezésre állt valamennyi egyéni védőfelszerelés is, így nincs arról tudomásunk, hogy bármelyik dolgozónk a kórházi munkájával összefüggésben kapta volna el a fertőzést. Büszke vagyok arra is, hogy bár rendkívül fáradt a közösség szinte minden tagja, de senki részéről nem tapasztaltam amorális viselkedést, mindenki teszi a dolgát.

Védőfelszerelést viselő gyógytornász átmozgat egy beteget a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Az első betegek története általában megérinti a kórházi dolgozókat is, azonban az Önök esetében ezek az iráni diákok személyében talán nem várt kihívásokat jelentett. Az ő együttműködést elutasító magatartásukat hogyan viselte az egészségügyi személyzet?
Az irániak nem igazán értették, hogy miért van szükség az ő izolációjukra. Amikor pedig már a dolgozóinkat veszélyeztették a viselkedésükkel, ezt haladéktalanul jeleztem az operatív törzs számára. Ezt követően a rendőrség és a saját rendészeink felügyelték őket, a további eseményeket pedig már a sajtóból ismerheti a közvélemény.
A napokban a koronavírus-fertőzöttek számára egy új terápia alkalmazását jelentették be. Milyen terápiáról beszélünk itt és mik a várakozásaik?
Magyarország a koronavírus-fertőzéssel érintett országok sorában elsők között alkalmazhatja azt a plazmaterápiás módszert, amelynek lényege, hogy a már felgyógyult betegek véréből kinyert antitesteket bejuttatva a jelenleg betegek szervezetébe egy passzív immunizálást hajtsunk végre. Bízunk benne, hogy ez a kezelés tovább támogatja a betegek életéért folytatott küzdelmünket. Le kell azonban szögezni, hogy eddig is rendelkezésünkre álltak olyan módszerek és gyógyszeres terápiák, amelyekkel meg tudtuk akadályozni betegeink egy részénél állapotuk oly mértékű romlását, hogy intenzív osztályra kerüljenek, illetve az intenzív osztályon lévők esetében is el tudtunk érni olyan javulást, aminek hatására a betegek kikerülhettek az osztályról. A jövőben remélhetőleg ezek az eredményeink is tovább javulhatnak.
A WHO magyarországi irodájának vezetője elismerően szólt a hazai egészségügyi kormányzat és az orvosok teljesítményéről. Milyen tapasztalatai vannak az Operatív Törzs és az Emberi Erőforrások Minisztériuma tekintetében?
Bár a hazai orvostársadalom rendkívül összetartóan együttműködik a jó gyakorlatok és a tapasztalatok megosztása tekintetében, úgy gondolom, hogy a formális egyeztetések is hozzájárultak a vírussal szembeni védekezés sikerességéhez. Azt ugyanis minden fél elismeri, hogy Magyarország a járvánnyal szembeni védekezés tekintetében világelsők között van az eredményei fényében. Kásler Miklós, emberi erőforrások minisztere kezdeményezésére létrejött az innovatív terápiák fejlesztését és kutatását koordináló konzorcium, amelyet a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatójaként magam vezethetek. A kórházunk emellett támogatta a hazai intézmények felkészülését és működését is, hiszen több esetben az általunk kidolgozott protokollokat vették át az egyes kórházak. Úgy hiszem, hogy ez az ágyak mellett dolgozó kollégáktól a vezetőkig terjedő együttműködés lehet az egyik kulcsa annak az eredményességnek, amit a WHO magyarországi képviselője is kiemelt.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Magyarországi Irodájának vezetője sajtótájékoztatót tart a Regionális miniszteri onkológiai együttműködési és partnerségi konferencián Budapesten, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Tükörtermében. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Ön számára mi volt az utóbbi hetek legmeghatározóbb élménye a munkájával összefüggésben?
Számomra mindezidáig a legmeghatározóbbnak mindenképpen azt tekintem, hogy a legelső beteg, akinek a daganatos megbetegedésein túl koronavírus-fertőzést is diagnosztizáltunk és akit igen súlyos állapotban hetekig az intenzív osztályon kezeltünk, sokat küzdöttünk az életéért, végül fel tudott gyógyulni a fertőzésből és jelenleg már a rehabilitációja folyik. Ez egy aggódással teli, de mégis olyan történet, amelyre a végkifejlet miatt boldogan tekinthetek vissza.
Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Károly
2020-04-26 at 08:19
Fehér Anna értékelése, maga a valóság, a dolgos hétköznapokat mutatja egy- egy villanásnyira.
Pandora
2020-04-25 at 18:53
Dicséret és hála minden gyógyítónak,akik most bebizonyították,hogy van hivatástudatuk.
Dobos László
2020-04-25 at 10:20
Köszönjük és tartsatok ki Istvánkám!
Fehér Anna
2020-04-25 at 08:43
A frontvonalban, vagyis a kórházakban dolgozó orvosok és nővérek előtt le a kalappal!
De!
A második napja görcsökben fetrengő hozzátartozómhoz nem jött ki sem orvos, sem az ügyelet, arra hivatkozva, hogy “korona vírus járvány van”. Ment az ötletelés telefonon, hogy milyen vény nélküli gyógyszerekkel próbálkozzunk. Ahány orvossal beszéltünk, mind mást mondott. Azt sem tudtuk, hogy a veséje vagy az epéje beteg, vagy mije. Hányás, hasmenés, hátfájás, hasfájás, torokfájás. És mivel már rengeteget sírt szegény, mindenféle tingli-tangli gyógynövényes nyugtatókat is ajánlottak még azt is jó sok pénzért. És mivel természetesen semmi sem használt, voltak újabb és újabb ötletek.
Végül kerestünk egy magán ultrahang rendelőt, ahol az orvos azonnal megállapította a bajt, és az általa rendelt gyógyszer és diéta mára szépen meghozta az eredményt. Bár előbb jutott volna az eszünkbe ez a lehetőség!
Minden esetre a minden este felénk is zúgó tapsviharra nem minden egészségügyi szektor és dolgozó szolgált rá.
Remélem, hogy a miénk csak egy elszigetelt eset, és máshol nem így mennek a dolgok.
Megjegyzem, igazi libsi-jobbik fészek az egészségügy nálunk, ami azért nyílt titok, mert állandóan gyomorforgató kampányolást folytatnak a rendelők várójába kihelyezett tv készülékeken keresztül.
A tanárokban viszont kellemesen csalódtam, valóban nem nyafogtak, hanem nekiálltak a munkának és kis bukdácsolás után mára profin kialakították az új rendszert és minden megy, mint a karikacsapás.
Benei Isztra
2020-04-25 at 09:57
Kedves Fehér Anna!
Nem igazán értem a problémáját, ugyanis MINDEN, területileg illetékes, közfinanszírozott, járóbeteg-ellátást abszolváló SZAKRENDELŐ sürgősségi ellátást nyújt. Ez, valami miatt nem jutott eszükbe, pl. telefonálás helyett (?).
Üdvözlettel
dr Benei
Fehér Anna
2020-04-26 at 09:55
Tisztelt dr Benei!
Nem tudom, hogy hol hibáztunk.
Menyem először a háziorvost hívta, de ő közölte, hogy nem jöhet ki. Akkor azt mondta, hogy majd az apósa beviszi őt a sürgősségire, de ettől óvva intette, azt mondta, hogy azt ne tegye, csakis otthon van biztonságban ezekben a nehéz időkben. Felírt E receptet, amit ki is váltottunk és el is kezdte szedni. Egy napig várt, de nem javult a helyzet, hanem romlott. Akkor telefonáltunk az ügyeletre, kértük, hogy jöjjenek ki, de azt mondták, hogy a járvány miatt nem jönnek. Kikérdezték, új gyógyszereket kapott, újabb napig várakoztunk. Aztán este még rosszabbul lett, megijedtünk és újra hívtuk az ügyeletet, ismét hiába. Azt javasolták, hogy szedjen nyugtatót és multivitamint, valamint, hogy menjen vissza a háziorvoshoz és kérjen beutalót ultrahangra. Ezen a ponton döntöttünk úgy, hogy nincs már mire várni, és kerestünk magán ultrahang rendelést. Néhány órán belül meg is történt a vizsgálat és a diagnózis. Az ultrahangos orvos által ajánlott terápiát egyeztetve a háziorvossal azóta is alkalmazza és hála az Istennek, sokkal jobban van.
Nem tartozok azok közé, akik hobbi szinten szidják az egészségügyet és az orvosokat, többszörösen nekik köszönhetem az életemet és az anyukám, s a fiam életét is.
Örökké hálával tartozom Nekik és szeretettel gondolok Rájuk.
Látom továbbá azt a hatalmas erőfeszítést, amit az Orbán érában tesznek azért, hogy rendbe tegyék azt, amit azok csesztek szét, akik most hatalmas pofával kritizálnak mindent, ami egyébként jó.
Ettől függetlenül ez a mostani tapasztalatom nem volt pozitív.
Üdvözlettel: Fehér Anna
ViAM
2020-04-25 at 08:07
Gondolom, egy gyógyult beteg tekintete(!) kárpótlás a sok áldozatvállalásért ebben a szakmában. Köszönet és hála a kitartásukért, hogy nem fordítottak hátat, nem menekültek el az ismeretlen feladat elől, hanem megbirkóztak vele, mégpedig jól.
Tóthné Cs. Antónia
2020-04-25 at 07:45
Köszönjük szèpen.
Igyekszünk helytállni ès kitartunk a vègsökig!
Kata58
2020-04-24 at 21:51
HŐSÖK!
TalEle
2020-04-24 at 21:27
A koronavírus elleni küzdelemben, eddig, éppen a pedagógusok és az egészségügyben dolgozók szolgáltatták a legnagyobb pozitív meglepetést és egyben a követendő példát is: nem nyafogtak, nem hisztiztek, nem keresték a kifogásokat, hanem tették/teszik a dolgukat, kiváltva ezzel az emberek nagytöbbségének az elismerését! Köszönjük!
Htimea
2020-04-25 at 09:34
Ebben igazad van,a nagy részük maximálisan helytállt, hála és köszönet érte a gyerekek, fiatalok, a betegek nevében is!!!!! De ne feledkezzünk meg az Orvosi Kamara és a PDSZ aláásó tevékenységéről!!
Mikor a tanárok csak provokáltak és szabadságra akartak menni, hogy az érettségit elszabotálják!
És az Orvosi Kamara elnöke kritikái amivel az egészségügybe vettet bizalmat akarta megrendíteni!!!!
Poppy
2020-04-24 at 19:13
Köszönjük! ❤