
A koronavírus-járvány terjedésével újabb és újabb kihívásokkal szembesülnek a világ országai. A hazai egészségügyi kormányzat azonban határozott intézkedésekkel igyekszik a járvány terjedését lassítani, ezzel megóvva az egészségügyi ellátórendszert egy esetleges túlterheléstől. Az aktuális helyzetről és a hazai kilátásokról portálunk prof. dr. Kollár Lajos érsebészt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri tanácsadóját kérdezte, akit Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere kért fel, hogy egészségügyi vezetői tapasztalatait latba vetve támogassa a koronavírus-járvánnyal szembeni védekezést.
Magyarország jelenleg a csoportos fertőzések szakaszában, de a tömeges fertőződések határán áll. Hogyan látja a jelenlegi helyzetet?
Miniszter úr felkérésére jó egy éve veszek részt az Emberi Erőforrások Minisztériumának, illetve az egészségügyi kormányzat feladatainak ellátásában, így jó rálátással rendelkezem a területre. Úgy láttam, hogy a minisztériumban egy rendkívül professzionális csapat dolgozik, és elmondhatom, hogy a különböző sajtóhírek ellenére Magyarországon ténylegesen időben kezdődött meg a járványügyi védekezés. A különböző korlátozások bevezetésével jelentősen csökkenthető volt a járvány terjedési üteme, így nem állt elő az a helyzet, mint néhány európai országban, ahol az ellátórendszer kapacitásai már gyakorlatilag nem bírták el a rájuk nehezedő terhelést. Itthon ezzel szemben az átcsoportosításokkal és a szükséges eszközök beszerzésével megfelelően felkészülhettünk a fertőzött betegek kezelésére.
A feladati ellátása során milyen szakértők segítik egészségügyi, virológiai és logisztikai tanácsaikkal a munkáját?
A kormány kijelölte a különböző területekért felelős akciócsoportokat: itt koncentrálódnak a különböző hatóságok képviselői, akik összehangolt munkában dolgozva szervezik meg az ország járványügyi védekezését. A magam részéről elsődlegesen az érintett egészségügyi intézmények vezetőivel tartom folyamatosan a kapcsolatot, itt is kiemelve a Dél-pesti Centrumkórházat és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet képviselőit.
Aktuálisan – a járvány sikeres megfékezése mellett – mit tart a legnagyobb kihívásnak a megbízatásában?
Az egyik a logisztikai kérdés, tehát lehetőleg a személyes találkozásokat, kontaktusokat elkerülni. A másik oldalról pedig egy versenyfutás zajlik a gyógyszeres terápiát illetően, amelyekkel kezelhetőek a COVID-19 fertőzéssel kórházba került betegek. A vakcinák fejlesztése mellett ugyanis, ha találunk olyan törzskönyvezett gyógyszert, amely bizonyítottan hat a koronavírusra, úgy elkerülhetővé válnának a hosszas engedélyezési folyamatok.

Prof. dr. Kollár Lajos érsebész a pécsi klinikák egykori főigazgatójaként jelentős egészségügyi vezetői tapasztalattal rendelkezik, amely a járványhelyzet idején kulcsfontosságú a védekezés sikere érdekében. Fotó: Horváth Péter Gyula
A vírus terjedésével mind több irányból hallhatjuk, hogy Budapestet már a „berobbanás”, vagyis a fertőzés „elszabadulása” veszélyezteti. Hogyan értékeli a fővárosi járványhelyzetet?
A „berobbanás” valamennyi vírus esetén fenyeget bennünket, de az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a magyarországi fertőződések a fővárosban koncentrálódnak, így természetesen itt a legjelentősebb ennek kockázata. A vírus hazai terjedéséről azonban elmondható, hogy jelenlegi állás szerint a megbetegedések növekedési üteme még mindig nem egy exponenciális növekedést mutat, ezért egyelőre egy várakozó álláspontra helyezkedhetünk a fővárossal kapcsolatban is.
A mostani kapacitások alapján nagyságrendileg mekkora az a fertőzésszám, amelyet még az ellátórendszer kezelni tud, amelyre megvannak a szükséges humán és egyéb erőforrások?
Mivel a koronavírus-fertőzöttek nagyjából 80 százaléka fekvőbeteg ellátásra nem szorul, a panaszaik alapján legfeljebb egy gyógyszeres terápiával kell kezelni őket, ezért az észlelt fertőzötteknek is csupán a töredéke az, aki esetében jelentősebb egészségügyi támogatásra, legsúlyosabb esetben pedig intenzív terápiás kezelésre van szükség. Anélkül, hogy bármilyen „számháborúba” bocsátkoznék, kijelenthetem, hogy a több ezer beteg kezelésére állnak rendelkezésre ágyak, amelyek számát a járványhelyzet előrehaladásával tovább tudunk és tovább fogunk bővíteni.
Hosszú távú terv része a kórházi ágykapacitások felszabadítása – mondta Kollár Lajos miniszteri tanácsadó az M1 aktuális csatornán kedd este. Kiemelte: az erről szóló döntést nem most hozta meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), hosszú hetek óta készülnek a koronavírus-járvány terjedésére. Nem egyik napról a másikra “kényszerítették a kórházakat” betegek elbocsátására – jelentette ki, hozzátéve: Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter utasítása egyértelmű: olyan beteget nem küldhetnek el, aki emiatt életveszélyes állapotba kerülne, vagy tartósan romlana az egészségi állapota. Megjegyezte, sok országban hirtelen tört ki a járvány, nem volt erre felkészülve az egészségügy. Emiatt kaotikus helyzet alakult ki, sok beteg ellátatlan maradt. Közölte azt is, hogy más országok is – mint például Dánia, Németország, Svájc, és Ausztria – “átstrukturálták” a rehabilitációs ágyakat. Azt is elmondta, hogy az Emmiben elkészült egy modell, amely szimulálja, mi várható a járvány folyamán. Ennek alapján eddig szinte napra prognosztizálni tudták a megbetegedések számát. A görbét egy kicsit “kizökkentette” a fővárosi Pesti úti idősotthonban történt tömeges megbetegedés – tette hozzá.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Gáspár Anette
2020-04-15 at 13:01
Aki azért nem tudta ellátni a rehabilitációs osztályokon fekvő rokonát, mert dolgozott, az most szépen hazaviszi, az utasítások alapján ellátja, fürdeti, mozgatja, forgatja, ápolja, tisztába teszi, tornáztatja, időben beadja a gyógyszereit, folyamatosan tartja a kapcsolatot a családorvosával.
Ezzel például megóvja attól is, hogy a kórházban, akár véletlenül megfertőződjék.
Feladat van, óbégatók!
Apátok, anyátok, testvéretek, nagymama, nagypapa körül lehet szépen
foglalatoskodni.
Drazsen
2020-04-15 at 13:50
És, aki most is dolgozik, az hagyja otthon reggel az idős hozzátartozóját, aki majd délután 5-ig valahogy csak kibírja . Na és az öltöztetés , etetés rendben van, de ha fellép valami olyan váratlan dolog, amikor gyorsan infúziót, kellene bekötni , ne adj Isten újraéleszteni azt is el tudja végezni a hozzátartozó ??
gyozo2018
2020-04-15 at 13:59
Aki most is dolgozik, és magatehetetlen a hozzátartozója, az majd
a másik kórházba fog bejárni hozzá, majd akkor, ha lejárt a zárlat.
Azért írsz hülyeségeket, mert nem vagy hajlandó értelmezni,
amit Müller Cecilia mondott: akit csak kórházban lehet ápolni,
szinten tartani, az ott is marad.
Aki az ATV-n, Klub Rádión és összes szennycsatornán keresztül informálódik, megérdemli.
ű
Aki pedig álhíreket, rémhíreket terjeszt, az meg megérdemli,
hogy hűvösre tegyék jó időre.
Te, genderbirka, a TASZ és MANESTY emblémáján a díszfaz!
Drazsen
2020-04-15 at 14:14
Győző ! Te egy barom állat vagy. Ez a probléma világnézeti hovatartozás nélkül bárkit érint. Dehogy tartanak bent mindenkit , akinek az állapota ezt indokolja, ezt a Cili néni csak úgy mondta a levegőbe. Különben anyósom és apósom tévén feleségemmel mi is érintettek vagyunk benne, és látom , milyen sumákolás megy ezen a téren a kórházakban.
Gáspár Anette
2020-04-15 at 14:22
“Müller Cecília megértést kér és vár a kórházaktól és azoktól, akiknek a hozzátartozóit haza kell küldeni. – Tudom, ez nehéz helyzet elé állítja a családokat. Összefogásra van szükség, hogy a család kitalálja, mi legyen a betegekkel, akiknek nincs szükségük akut kórházi ellátásra. Valamelyest segít a házi szociális ápolás és az otthoni szakápolási rendszer, ami igénybe vehető – mondta.
Április 19-ére rendelte el Kásler miniszter, hogy a 60 százalékos ágyfelszabadításból 50 százalék készen álljon, meg van szabva az is, hogy ebből hány ágy legyen alkalmas intenzív ellátásra.
Az ápoltak hazaküldése orvosszakmai döntés, ha a kezelőorvosa nem tud, vagy nem akar dönteni, konzíliumot kell összehívni, valóban elbocsátható-e a beteg. Müller Cecília kéri, fogadjuk el a döntést, senki nem kerülhet úgy haza, hogy később egészségkárosodása legyen. Most mindenkinek együtt kell gondolkodnia, mert bármelyikünk kerülhet olyan helyzetbe, hogy neki vagy a hozzátartozójának nem jut lélegeztetőgép, amit el akarunk kerülni.”
Tudod követni, vagy szótagolva kéred?!
gyozo2018
2020-04-15 at 14:24
Drazsen!
Vicces veled kapcsolatban a világnézeti semlegességet elképzelni.
Egy liberálnyilasbolsi ágens provokátor mint “semleges”.
:DDDDDDDDDDD
Fázol attól, haver, hogy ágytálaznod kell, hogy gondoskodnod, törődnöd kell.
BÍRÓSÁG ELÉ HARÁCSONYÉKKAL
2020-04-15 at 12:55
Harácsonynak és maffiájának elévülhetetlen bűne ( a BKK-val együtt) a világjárvány idején, foglalkozás körében elkövetett mulasztások sorozata.
BÍRÓSÁG ELÉ VELÜK!
A SZABOTÁLÓ orvosokra ez fokozottan kell érvényesüljön.
Tomastom
2020-04-15 at 12:40
Svédországban 80 feletti vagy?
Rendezheted a temetésed időben.
Ez a szabad és agyondicsért librál-kommunista szellemiség.
gyozo2018
2020-04-15 at 12:56
Svédország a szociális rendszeréről híres.
Mintha csak H(óhér). Ágnes módszereit idéznék, a Gyurcsány/Bajnai népirtó, fasiszta érából.
interpretation
2020-04-15 at 12:19
Azt mondja a prof, hogy “a megbetegedések növekedési üteme még mindig nem egy exponenciális növekedést mutat”.
Nos: volt exponenciális növekedés, de csak 4 napig! Lassan megérkezünk a Gauss-görbe tetejére, ahonnan már egész szép a kilátás. Persze lehet, hogy hátravan még egy nekilódulás, de ez egyáltalán nem biztos.
Ugyanez van a tótoknál is, csak ott a kisebb napi értékek miatt arányában nagyobbak a kilengések, vagyis még több a bizonytalanság.
csakafidesz
2020-04-15 at 13:37
Fenébe a tudományoskodókkal, Gauss görbékkel, stb. A járvány nem a matematikai feladványok szerint halad. Vannak gócok, pl. idősek otthona, ott belobbanhat, Bivalyospusztán viszont senki sem fogja elkapni.
tegyük helyre!
2020-04-15 at 17:13
Azok kiáltanak tudományoskodást, akik félnek a tudománytól.
Ha nem tudnád: minden országban ugyanazt a görbét írja le a járvány. Irányíthatjuk egy szintig, de a dolog törvénye adott.
Valójában azokkal a járványstatisztikusokkal vitatkozol, akiket Orbán Viktor is fogadott nemrég a kolostorban.
Drazsen
2020-04-15 at 13:47
“Nos: volt exponenciális növekedés, de csak 4 napig! ”
Igen, de ekkor kerültek be a fertőzöttek közé a Pesti úti Idősek Otthonából származó betegek. Azon a napon, amikor 210 új megbetegedést mutattak ki, abból 150 a fent említett otthonból származott. Tehát még várjunk, hogy felértünk a tetejére “ahonnan már szép a kilátás”
Gaál Jánosné
2020-04-15 at 11:52
Csodálatos szakértelem és tervezés van a pofesszor úr mögött.Úgy látszik hogy Kasler miniszter úr jó csapatot állított össze. A minisztétiun tudja mit csinál. Nem sordródunk az eseményekkel. A miniszterelnö úrat az isten éltesse! Mögötte biztonságban vagyunk!
interpretator
2020-04-15 at 12:10
Ez csasztuskában szebb lenne.
gyozo2018
2020-04-15 at 13:56
A csasztuska a ti műfajotok, liberálnyilasbolsevik munkásőr.
GYURCSÁNYOD ÍGY “DOLGOZOTT”:
https://www.youtube.com/watch?v=zOFnzesg5-c
TE TETŰ SEGGÉN GENNYES PATTANÁS.
interpretator
2020-04-15 at 17:05
gyozo0218.
Én talán még nálad is elkötelezettebb jobboldali vagyok.
De nem azért szabadultunk meg a kommunistáktól, hogy átvegyük a munkásőr-dalárdák stílusát.
Bejla
2020-04-15 at 11:52
köszönjük minden 1. vonalban dolgozó munkáját!
Székely Ildikó
2020-04-15 at 11:51
Az a szomorú , hogy nem csak az én németországban élő ismerősöm és az ő néhány ismerőse, osztrák is,.. heccelhető azzal,, hogy nincs is koronavírus, sem járvány, mert xy bajkeverők járjákj a kórházakat és csak üres koronavíros osztályokat találnak. Nos, ahol kezelnek is beteget, oda be sem tehetik a lábukat. Nyilván a németeknél is felkészülés eredménye az, hogy még üres ágyak és előkészítet részlegek vannak, amit az ajtóból lefotóztak, vagy van olyan, együttmködő, belső aknamunkás, aki kiad ilyen képeket. Bármi megtörténhet, mint tudjuk.Épp ma mondta el a tisztifőorvosasszony, hogy folyik az online képzése a z orvosoknak, akik a “berobbanáskor” már képzettként tudnak beállni a munkába. Ugyanez a nővérek esetében is, folyíik, folyamatos. Az index meg kitesz egy napirajzot, hogy oké, hogy a kiskunhalasi konténerkórház jól felszerelt és sok beteget tud fogadni , de ki fog benne dolgozni. A tökfejek persze nem tudják, hogy folyik a képzés, hogy legyen aki dolgozik is, ha arra lesz szükség, azokon az osztályokon és ez országosan folyik. Nem nem az Magyar orvbosi kamara végzi ezt sem, Ők csak az aknamunkát végzik. Tegnap is láttam a gyurcsány -szdsz-es fickót, az elnököt akit oda bepuccsoltak,.. Éger helyére…, aknamunkát előadni a tv-n este.
Bizonyos IQ alattiak beveheteik. az ő fejükben nincs olyan képesség, hogy ezeket össze tudják kapcsolni, vagy csőlátásuk van, ki tudja.A legkülönféébb ökörségeket terjesztk. Az imént olvastam egy megosztást, németországi ismerőét, hogy juj, ha valaki arról beszél, ír, postol, hogy az egészségügyi dolgozókat felmondással kihajítják, ha tagadni próbálják, hogy van koronavírus járvány. Egészen biztos, hogy ez ott is olyan megítlés alá esik, mint itt. nem tudom, van-e idióta az egészségügyben itt, aki erre vetemedne.., de hogy a németeknél sokaknak fogalmuk sincs a valóságról és az ilyen ökörségeket kajálják, az fix. Döbbenet persze. Azért sok hozzászóló firtatta a forrást. Gondolom, a vonatkozó joggal nincsenek tisztában. Ami evidens kéne legyen, de láthatóan tájékozatlanok. ahogy nálunk is, elég sokan jogilag is zoknik.
gyozo2018
2020-04-15 at 13:53
Mindent tudnak!
HAZUDNAK ÉS ALJASKODNAK, DESTRUÁLNAK.