Emlékeznek még arra a Kedves Olvasók, amikor a magyar diákok a 2022-es választást megelőzően elképesztő dühvel “nem hagyták” és “nem ijedtek meg”, majd felakasztották a kartonpapír Pintér Sándort, akinek egyébként az édesanyja egy rigmussá degradálódott? Hogy mennyire nem kreatívak ezek a nemzetközi hálózati arcok, azt a most zajló szerbiai események is alátámasztják: a helyi NoÁrovicsok most a belgrádi diákokat előre tolva próbálnak meg rendszerdöntő forradalmárt játszani.
És arra emlékszik a Kedves Olvasó, hogy MZP veresége után azok a diákok, akik a választás előtt még “nem hagyták”, azok végül mégis abbahagyták a tüntetést, miután nyilvánvalóan megsemmisült az Amerikából finanszírozott ellenzék? Valami hasonló zajlik jelenleg Szerbiában, ahol az újvidéki vasútállomásnál történt tragédiára felkapaszkodva próbálnak politikát csinálni a helyi Márki-Zayovicsok.
A diákok immáron hetek óta blokád alatt tartanak egy sor egyetemet, a tüntetések központja a Belgrádi Egyetem és a Belgrádi Színművészeti Egyetem, vagyis a helyi SZFE.
Napi szinten vagyunk tanúi a diákok és a polgárok fizikai és verbális elnyomásának. A békés diákok elleni erőszak elkövetőit még nem állították bíróság elé
-írják közleményükben az egyetemeket háborítatlanul fizikai zárlat alatt tartó egyetemisták. Talán ők is azt hiányolják, hogy a hatóságok nem rendeltek nekik pizzát.
Az SZFE-hasonlat azért is helytálló, mert akkor is egy forgatókönyv szerint haladt az egyetemfoglalás, amit már egy hónappal azelőtt megterveztek, valamint annak ellenére, hogy úgy tűnt, a színitanoncok többsége velük van, valójában keserves küzdelmek árán harácsoltak össze néhányat a sajátjaikból.
A módszer annak tekintetében is hasonló a magyar “testvéréhez”, hogy a diákok tanulni vágyásukat fejezik ki, pénzt kérnek az oktatásra, egyúttal követelik a tanítás felfüggesztését is arra az időre, amíg elfoglalva tartják az egyetemeket.
A mozgalom politikai természetét az is jól illusztrálja, hogy Aleksandar Vucic szerb elnök már szerdán bejelentette, hogy hajlandó teljesíteni a diákok követeléseit. Televíziós beszédében azt mondta, javasolta a kormánynak, tegye közzé az újvidéki vasútállomás újjáépítéséről szóló dokumentumokat. Emellett azt is közölte, 20 százalékkal emeli azt az összeget, amely az egyetemek kiadásainak fedezésére szolgál. Azt is mondta, hogy „megbocsát” a tüntetések minden résztvevőjének, akiket végül elítéltek.
Vagyis nagyon úgy tűnik, hogy ami nem ment Magyarországon, azt most Szerbiába exportálják a hálózati emberek. A megújulásra való képtelenségre pedig egy sor példát láthatunk, de Langley mégsem Hollywood, szóval erre futotta. Persze nekünk is Temuról rendeltek már csak Márki-Zay Pétert amerikai barátaink, ne lepődjünk meg, hogy Szerbiára sem jutott elég kreatív szinergia meg best practice.
Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic
Facebook
Twitter
YouTube
RSS