Arról, hogy milyen hírek jussanak el hozzánk az interneten, nemsokára már nem mi, hanem egy algoritmus dönthet. A Firefox szerdán mutatta be legújabb fejlesztését, amivel a “hamis hírek” ellen veszik fel a harcot a világhálón. A Mozilla Information Trust Initiative (MITI) telepítésével elsőként adatokat gyűjtenek az internetről, majd ezek segítségével olyan algoritmust hívnak életre, ami megszűri az elérhető tartalmat. A “tényfeltáró szoftverek” elkészítését az eBay alapítója, Pierre Omidyar és Soros György támogatta.
Már nem csupán a gyerekek számára lehet szűkíteni az elérhető tartalmat az internetről, a Mozilla a “fake” oldalakat is letiltaná legújabb szoftvere segítségével. Az ötlet első olvasatra hurráoptimizmussal töltheti el a gyanútlan felhasználót, lelki szemeink előtt megjelenik egy új, békés internetes világ, amiből kigyomlálják a kamu oldalakat, így csak valódi híreket olvashatunk megbízható portálokról. De azt, hogy melyik az igaz és melyik a hamis információt tartalmazó oldal, nem mi, hanem egy mesterséges intelligencia dönti majd el.
Mivel a szoftver fejlesztését Soros György is lelkesen támogatta, egyáltalán nem lepődnénk meg azon, ha a PestiSrácok.hu oldala soha többé nem lenne elérhető az információs sztrádán, mivel azt az algoritmus valószínűleg “fakenews” kategóriába sorolná és tiltaná le örökre, ellentétben például a Soros által pénzelt hírforrásokkal. (Az Orwell által megálmodott világ ehhez képest “kismiska-kategóriás”…)
A Mozilla Information Trust Initiative egy átfogó erőfeszítés az internet jobbá tételére”
– olvasható a Mozilla blogoldalán. A cég innovációs igazgatója., Katharina Borchert az AFP-nek elmondta, hogy a tényfeltáró motor, amelyet a “bullshit detektor” -nak neveztek el, gyakorlatilag ugyanúgy működik, mint egy automatizált hagyományos keresőmotor. A szoftver képes “valós időben” észlelni a hazugságokat. Hozzátette:
Ahogy a propaganda és a félrevezetés hívei egyre kifinomultabbá válnak a technológia használatában, fontos, hogy a tényfeltárók ne maradjanak el mögöttük a harcban”
A Business Insider -ben részletesen bemutatták a programot, valamint kifejtették arról alkotott véleményüket is, hogy a félrevezető információ megjelentetése ellentétes a vállalat missziójával. Mint mondják: a fejlesztőket az a nemes cél motiválta, hogy a “fakenews” eltűnjön a globális internetes forrásból.
Ahhoz, hogy a weben legyen egy egészséges hely a felhasználók számára, nem lehet szennyeződés a félretájékoztatás miatt”
– hangsúlyozták a cég képviselői, akik naná, hogy leginkább a saját felhasználóikért aggódnak és ezért akarják “csökkenteni az emberekre gyakorolt mentális terhet”, vagyis ne nekik kelljen különbséget tenni igaz vagy hamis hír között. Az elhangzottakat egyébként Obama egyik beszédének módosításával támasztották alá a Business Insider oldalán. Kiemelik: az internet nem tud a demokratikus társadalom szolgálatába állni, sőt, szerepe jelentősen csökken, mindamellett, hogy jelentős károkat tud okozni egy-egy hamis információ. Példaként említik Trumpot, akinek a választások alatt javára vált az a dezinformáció, hogy a pápa támogatja őt.
Most nagyobb szükségünk van olyan emberek és szervezetek hálózatára, mint eddig bármikor, akik az interneten való megértésért és küzdelemért emelik fel szavukat, a téves információtól pedig elfordulnak. Az internet – és társadalmaink egészsége a tét.”
– olvasható a Mozilla oldalán a szívhez szóló felhívás.
A MITI célja egyelőre az, hogy a programot telepítő különböző vállalatok segítségével a világ számos országából minél több adatot begyűjthessenek az internetről, ezáltal pedig “jobban megértsék a hamis hírproblémákat, és kiderítsék, hogy mit lehetne tenni”.
A cég fejlesztői egyébként a 2016. évi választásokon és az azt követő időszakban vizsgálták meg a Firefox felhasználók szokásait, majd tanulmányt készítettek arról, hogy milyen kereséseket indítottak és milyen weboldalra kattintottak azok, akik ezt a böngészőt választották. Ebből vonták le a következtetést, hogy mennyi új hamis weboldal jelent meg és hogy ez a hamis lefedettség hogyan befolyásolta az emberek viselkedését. A Mozilla erre kínálna megoldást ezzel az új fejlesztéssel, továbbá arra kérik a vállalatokat, hogy az adatgyűjtésben legyenek segítségükre. A beérkezett információk segítenék ugyanis annak az algoritmusnak a létrejöttét, amely a későbbiekben blokkolja a hamisnak minősített website-ot.
A Mozilla bejelentése a szakemberek szerint aggodalomra ad okot, mivel a szoftver rövid idő alatt olyan digitális fegyverré válhat, amivel irányítani tudják majd az emberek gondolkodását az elérhető tartalmak szűrésével.
PestiSrácok.hu, Fotó: Mozilla
Facebook
Twitter
YouTube
RSS