Az országos tisztifőorvos mindenkit arra kér, hogy vegye fel a harmadik oltást is, mert a koronavírus újabb változatainak megjelenése miatt a szervezetnek többlet antigénhatásra van szüksége. Kiemelte, hogy valamennyi vakcina esetében 4–6 hónappal a második oltás után csökken a szervezet immunválasza. A harmadik oltás hatására az antitestek száma növekszik, ezzel csökkenthetjük a tünetes megbetegedés veszélyét és így kevésbé fertőzünk, kisebb az esélye annak, hogy mutálódik bennünk a vírus és védjük a környezetünket is, hiszen ha nincs tünetünk, akkor is fertőzhetünk.
A harmadik oltás önkéntes és ingyenes, annak felvételére augusztus 1-től van lehetőség azon 18 év felettiek számára, akiknek legalább négy hónap eltelt a második oltástól számítva és mindkét oltását Magyarországon kapta meg. Az egydózisú Janssen-vakcina esetén az első oltástól számítják a négy hónapot. Müller Cecília a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában arra hívta fel a figyelmet, hogy november 22. és 28. között oltási hetet szerveznek Magyarországon. A már jól ismert kórházi és az újonnan nyitott oltópontokon reggel 7 és 19 óra között – előzetes regisztráció és időpontfoglalás nélkül is – várják azokat, akik fel szeretnék venni az első, a második vagy a harmadik oltást.
Nagyon bizakodó vagyok és az is szeretnék maradni, hiszen az emberek már a saját szemükkel és tapasztalataikkal is láthatják, hogy a védőoltás a legalapvetőbb védelmi eszköz a koronavírus-járvány leküzdésében
– fogalmazott a tisztifőorvos az oltási héttel kapcsolatban.
Bizakodó vagyok, hogy a józan ész felülkerekedik az aggodalmak, a tévhitek és a dezinformációk fölött
– hangsúlyozta. Arról, hogy az oltások biztosította védettség 4–6 hónapig tart, Müller Cecília azt hangsúlyozta: az eredeti vuhani törzshöz képest már rengeteget változott a vírus genetikai állománya, abban nagyon sok mutáció következett be.
A negyedik hullámban éppen a delta típussal küzdünk
– jegyezte meg.
Mivel a vakcinákat az eredeti, vuhani változatra fejlesztették ki, ezért szükséges a variánsok miatt megerősítő oltást is felvenni
– magyarázta, egyúttal mindenkit a harmadik oltás felvételére buzdított, aki már legalább négy hónappal ezelőtt megkapta a vakcina második dózisát. A variánsokra utalva kiemelte: pont ez az oka, hogy nem lehet megmondani, meddig tart a vakcinák védelmi képessége. Hozzátette: a nemzetközi tapasztalatokkal összecsengve Magyarországon is azt látják, hogy valamennyi vakcina esetében 4–6 hónappal a második oltás után csökken a szervezet immunválasza.
Ez a sejtes immunitásra és az ellenanyagszintre egyaránt igaz
– fűzte hozzá.
A vírus megváltozása miatt többlet antigénhatásra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a védelmi szintet az első két oltás által biztosított 80–90 százalékos szintre emelje
– mutatott rá az országos tisztifőorvos. Müller Cecília azt is kiemelte, hogy a koronavírus megváltozásával a kórokozó viselkedése is megváltozott, ezért is tud most a delta típus rendkívül gyorsan, rendkívül sokakat megfertőzni rendkívül veszélyes formában. Müller Cecília arra figyelmeztetett: egy makkegészséges fiatalnak sincs semmilyen garanciája arra, hogy megfertőződése esetén nála nem súlyosan zajlik a betegség.
Ezért fontos az egyéni védelem
– hangsúlyozta.
Az oltási hétbe bevont oltópontok listája megtalálható a koronavirus.gov.hu oldalon. Időpontot foglalni az oltási hét alatt is lehetséges, az időpont nélkül érkezőket érkezési sorrendben oltják be.
Fontos tudnivalók!
A harmadik oltáshoz szükséges dokumentum a taj-kártya, a személyi igazolvány, a kitöltött hozzájáruló nyilatkozat, az előző oltások igazolása, valamint – lehetőség szerint – a kinyomtatott visszaigazolás az időpontfoglalásról. A harmadik oltás beadásának ténye a védettséget igazoló mobilalkalmazásban is látható lesz, mind a magyar védettségi igazolvány, mind pedig az EU-s Covid-igazolás esetében.
Az NNK ajánlása szerint a harmadik oltás vakcinája:
- A harmadik oltás AstraZeneca-vakcina után Pfizer, Moderna, Sinopharm vagy AstraZeneca-vakcinával kapható.
- A harmadik oltás Janssen-vakcina után Pfizer, Moderna, Sinopharm vagy Janssen-vakcinával kapható.
- A harmadik oltás Moderna-vakcina után Sinopharm, Janssen, AstraZeneca vagy Moderna-vakcinával kapható.
- A harmadik oltás Pfizer-vakcina után Sinopharm, Janssen, AstraZeneca vagy Pfizer-vakcinával kapható.
- A harmadik oltás Sinopharm-vakcina után Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen vagy Sinopharm-vakcinával kapható.
- A harmadik oltás Szputnyik V-vakcina után Pfizer, Moderna, Sinopharm vagy Szputnyik-vakcinával kapható.
Vagyis harmadik oltást Pfizer-vakcinával bármilyen alapoltás után lehet kapni. Harmadik oltás Moderna-vakcinával szintén bármilyen oltás után kapható. Janssen-vakcina harmadik oltásként Janssen, Pfizer, Moderna, vagy Sinopharm után kapható. AstraZeneca-vakcinát AstraZeneca, Moderna, Pfizer, vagy Sinopharm után ajánlanak, míg Szputnyik V-vakcina harmadik oltás csak Szputnyik V-vakcina után adható. Sinopharm-oltást harmadik, emlékeztető oltásként bármilyen vakcinával oltott személy kaphat – írja a Portfolio.
Mennyire véd a harmadik oltás?
A Pfizer és a BioNTech mRNS-alapú vakcinájának harmadik dózisa 95,6 százalékos hatékonyságot biztosít a koronavírus ellen, még a delta variánssal szemben is – derül ki a két cég által október végén közzétett kutatásból. A független szakértők által még nem ellenőrzött tanulmányhoz 10 ezer, 16 évnél idősebb résztvevőt teszteltek, és ez kedvező eredményeket hozott a harmadik dózis biztonságosságára nézve. A vakcinagyártók közlése szerint a harmadik oltást vagy a placebót átlagosan (pontosabban a medián alapján) 11 hónappal a második dózist követően adták be a megvizsgált személyeknek, és míg előbbiek között 5, utóbbiak között 109 fertőzéses esetet regisztráltak azóta.
Lehet a vakcinákat keverni?
Azt, hogy ki milyen típusú oltóanyagot kap harmadik oltásnak, a szakmai ajánlást figyelembe véve az oltóorvos dönti el a helyszínen. A szakmai ajánlás szerint, aki első két oltásnak vektorvakcinát kapott, annak harmadik oltásra a legjobb vakcina az elölt vírust tartalmazó vagy az mRNS-vakcina emlékeztető oltásként és fordítva. A vélekedés szerint ugyanis erőteljesebb immunválasz várható attól, ha egy más hatásmechanizmussal működő vakcinát adnak emlékeztető oltásnak. Az is lehetséges ugyanakkor, hogy kontraindikáció esetén valaki ugyanazt az oltást kapja harmadikként, mint amilyennel az alapimmunizálása történt.
Berobbant a negyedik hullám, a harmadik oltás beadása sokat segíthet a koronavírus elleni harcban
Súlyosbodik a járványhelyzet Magyarországon, a negyedik hullám erőteljesen berobbant, ami egyre több emberben vetheti fel a kérdést a harmadik oltás felvételével kapcsolatban. Az empirikus adatok azt mutatják, hogy az oltások hatékonysága idővel csökken, így szükség lehet a harmadik oltásra a koronavírus elleni védettség fenntartásához. A szakemberek azt hangsúlyozzák: fél év elteltével mindenkinek ajánlott a harmadik oltás felvétele, de leginkább azoknak, akiknél két oltás után nem alakult ki megfelelő védettség, akik idősek, vagy valamilyen súlyos alapbetegséggel élnek, akiknek legyengült az immunrendszere, vagy akik fokozottan ki vannak téve a fertőzésnek. Az Év Covid-orvosa is azt ajánlja: mindenki vegye fel az oltást az oltási akcióhéten.
Voltak olyan oltatlan pácienseink, akik a halálos ágyukon bánták meg, hogy nem oltatták be magukat.
Mint ismert, 2020 decemberében megkezdődött a koronavírus elleni oltás Magyarországon; azóta a lakosság mintegy 60 százaléka legalább egy oltást kapott. Az engedélyezett vakcinák hatékonysága rövid távon bizonyított, viszont félő, hogy az előzetes reményekkel ellentétben nem biztosítanak több éven keresztül fennálló immunitást. A világban zajló vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy idővel csökken a hatásuk, az új, különösen fertőző vírusvariánsok megjelenése pedig tovább ronthatja a hatékonyságot, így most, a negyedik hullám berobbanásával időszerű megfontolni a harmadik oltás felvételét, ami augusztus óta engedélyezett Magyarországon. Az első két oltás biztosítja az alapimmunválasz kialakítását a koronavírus ellen; amikor az immunrendszer megismerkedik a vírussal, megtanulja, hogy idegen és veszélyes és megtanul antitesteket gyártani ellene. Az oltás hatására az immunrendszer úgynevezett memóriasejteket is képez, amelyek nyugvó, megfigyelő állapotban várnak, amíg meg nem jelenik ismét a vírus a szervezetünkben. Ezek a memóriasejtek alapesetben csak minimális mennyiségű antitestet termelnek, ha azonban ismét bekerül a szervezetbe a SARS-CoV-2 vírus, azonnal aktiválódnak és intenzív antitesttermelésbe kezdenek, megakadályozva, hogy súlyos, halálos kimenetelű betegséget alakítson ki a fertőzés. Azonban amikor már csak ezek a memóriasejtek vannak jelen és az aktívan antitestet termelő, rövidebb élettartamú plazmasejtek már eltűntek a szervezetből, akkor a keringő antitestmennyiség jelentősen csökken és a vírusok megtalálják a kis réseket, ahol megtörténik az áttörés és kialakul egy enyhébb lefolyású betegség, amíg a memóriasejtek működésbe nem lépnek. Ezért kell a harmadik oltás.
Egy hazai, 20 egészségügyi szakértőből álló csapat legfrissebb ajánlásában javasolja a 3. oltást azoknak, akik legalább 6 hónapja megkapták az utolsó oltást vagy átestek fertőzésen, illetve mindenkinek, akinek bizonyítottan nincs elég antitestje. A 60 felettiek, a túlsúlyosak, a krónikus betegséggel élők, a fokozott kockázatú munkakörben dolgozók számára az ismétlő immunizálás javasolt időpontja a 4. hónap. A harmadik oltás beadásával kapcsolatos eljárásrendet az egészségügyi szakmai grémium dolgozta ki (a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, a Dél-pesti Centrumkórház, az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet szakmai vezetői és virológusai, a Szakmai Kollégiumi Tagozat képviselői).
PestiSrácok.hu összeállítás, Portfolio, MTI alapján; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS