Így nem lehet sztrájkot hirdetni, ahogy a Tanítanék Mozgalom tette – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Palkovics Imre. A Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke szerint nagyfokú felelőtlenség veszélybe sodorni az egyébként jó ügyért harcoló tanárokat, arról nem beszélve, hogy Pukli István elvárná a szakszervezetektől, hogy teljes mellszélességgel támogassák a jogi feltételek híján lévő akciót.
A magyar szakszervezeti konföderációk támogatják a tanárok küzdelmét a józan ész határáig, de Pukli István a Tanítanék Mozgalom képviselőjének március 15-i bejelentése – valljuk be – átlépte azt a bizonyos határt. Ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, a zuglói Teleki Blanka Gimnázium igazgatója bocsánatkérésre szólította fel Orbán Viktort és Áder Jánost az elmúlt hat évért. Az ultimátum határideje március 23-án éjfélkor jár le. Ha a miniszterelnök és a köztársasági elnök addig nem tesz eleget az iskolaigazgató követelésének, akkor március 30-án egy órás munkabeszüntetésre hívják nem csak a tanárokat, de minden, a pedagógusokkal szolidáris embert, még a polgári engedetlenség árán is.
Sztrájk OK, törvénytelenség nem
Nem lehet sztrájkot hirdetni, ahogy a Tanítanék Mozgalom tette egy nagygyűlés keretében, miközben nincsenek meg a szükséges jogi feltételek – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Palkovics Imre. A Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke azt is hozzátte, elég fura helyzetbe kerültek Pukli bejelentése miatt, mert miközben támogatják a munkavállalóiakat, törvénytelenségre nem biztathatják őket.
„A szakszervezetek dolga kiállni a munkavállalókért és megvédeni az érdekeiket, de nem úgy, hogy meghirdet egy tüntetésen egy magyar állampolgár – jelesül Pukli István – egy sztrájkot, és elvárja, hogy a szakszervezetek feltétel nélkül támogassák az akcióját.”
A Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke úgy látja, megbomlott az egységes fellépés. Az oktatási helyzetre való megoldáskeresés pedig politikai síkra került, ahol már nem lehet munkavállalói érdekről beszélni. A politikai színtéren folyó küzdelem pedig megosztja a tanárokat pártszimpátia alapján. Palkovics szerint a politikai dimenzió belepése a helyzet megoldását tekintve nem kecsegtet túl sok sikerrel. Már nem csupán a munkavállalói érdek és a köznevelés szakmai, stratégia megítélése a kérdés. A Tanítanék a jelenlegi politikai hatalom szereplőit szeretné megváltoztatni.
„Ehhez persze joguk van, de akkor nem a szakszervezetek eszköztárához kell nyúlni, mivel politikai küzdelemről van szó”
– teszi hozzá az érdekvédő.
Sztrájk, és ami mögötte van
Állítólag Pukli István azzal kereste meg a szakszervezeteket március 15-e előtt, hogy hirdessenek általános sztrájkot. A szakszervezeti mozgalom azonban úgy ítélte meg, nincs olyan közhangulat az országban, hogy országos munkabeszüntetésre lenne szükség – fogalmazott Palkovics hozzátéve, hogy Pukli az „elutasítást” állítólag értetlenkedve fogadta, és azután döntött úgy, hogy akkor majd ő meghirdeti a munkabeszüntetést. Palkovics hozzátette azt is, a Pedagógusok Szakszervezete összeállította 25 pontos javaslatcsomagját a közoktatás változásait érintő kérdésekben. Ezekről sztrájktárgyalások keretin belül zajlanak az egyeztetések a szakszervezetek és minisztérium között, Palkovics tudomás szerint a kitűzött célokat tekintve közeledtek az álláspontok a felek között. Véleménye szerint a Tanítanék Mozgalomnak inkább e mögé kellene erőt és nyomást helyezni, ahelyett, hogy átveszik a szerepet szakszervezetektől.
Sztrájk feltételei – következményei
Ahhoz, hogy bárki törvényes keretek közt sztrájkolhasson ma Magyarországon, hivatalos bejelentésre van szükség. Ezt a munkavállalói közösségeknek kell megtenniük az adott munkáltatónál, vagyis – jelen esetben – a Kliknél, erre egyébként még keddig van lehetőség.
„Pukli István nem képviseli az összes magyar pedagógust, az ő nevükben nem tehet ilyen nyilatkozatot”
– teszi hozzá Palkovics, aki szerint a jogi szempontból igencsak hiányosnak tekinthető felhívás, politikai akció, amelyet ennek megfelelően kell kezelni. Felhívja a figyelmet arra is, hogy aki felelőtlenül részt vesz a „programban”, és munkabeszüntetést hajt végre, miközben nincsen hivatalosan meghirdetett sztrájk, az jogszabálysértést követ el, ergo az állásával játszik.
Közben meglepő javaslattal állt elő a Pedagógusok Szakszervezete
Szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményükben azt írják, bár minden pedagógusnak saját magának kell eldöntenie, hogy csatlakozik-e Pukli István a Tanítanék Mozgalom vezetőjének felhívásához, szerintük március 30-án munkaidőn kívül, délután négy órakor kellene megtartani a demonstrációt. Álláspontjuk szerint a véleménynyilvánítás időpontja alatt egyetlen gyermek, egyetlen tanuló sem maradhat felügyelet nélkül, illetve a „köztes megoldással” a pedagógusokat sem érheti semmilyen hátrány.
A címlapfotón Palkovics Imre látható. Fotó: munkástanácsok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS