Az Európai hadsereg létrehozásának szorgalmazásával Orbán Viktor miniszterelnök a baloldal eddigi hazugságaira cáfolt rá, hiszen állításaikkal ellentétben nem kivezetni akarja az országot Európából, hanem egységes, erős unióban gondolkodik, aminek Magyarország fontos része – vélekedett Nagy Ervin, filozófus – politológus a Pestisrácok.hu-nak.
Nagy Ervin elmondta, hogy az a stratégia, amit Orbán Viktor vázolt beszédében, miszerint Európában önálló hadsereg felállítása lenne a célravezető, azt mutatja, hogy a miniszterelnöknek nincs illúziója arra vonatkozóan, hogy majd az USA védi meg Európát. A politológus elmondta: Donald Trump többször utalt már arra, hogy a NATO nem fog túlzott energiát fektetni az európai országok védelmébe, Orbán Viktor pedig ezt tudomásul vette, így arra készül, hogy az USA segítsége nélkül is meg tudjuk védeni országunkat a bevándorlástól.
Orbán beszéde azt is alátámasztotta, hogy a jelenlegi politikában több törésvonal alakult ki, de nem a jobb és baloldal törésvonala, hanem az integráció növelő, valamint a bevándorlás ellen fellépő, nemzeti Európában hívő táboré. Ennél az új törésvonalnál pedig jól látszik, hogy a brüsszeli bürokrácia, az európai vezetők az integrációt mélyíteni akarók mellé álltak.
Orbán kritikája leginkább tehát az eddigi európai politika sikertelenségéről szól, ami válságot okozott. A magyar baloldal hazugságait pedig súlyozottan cáfolta mai beszédében Orbán azzal, hogy nem kivezetni akarja Magyarországot Európából, hanem erős nemzetek Európájában gondolkodik.
Bár eddig valóban előfordult, hogy Orbán Viktor kormányának tagjai ellentétesen vagy homályosan fogalmaztak az Európai Uniós csatlakozásunk eddigi megítélésével kapcsolatban, de mai beszédében stratégia szempontjából kijelölte azt az utat a miniszterelnök, ami egységes pártálláspontot képvisel: ez pedig az erős Európa létrehozása, amiben Magyarországnak jelentős szerepet szán.
A miniszterelnöki beszéd stratégiailag fontos része volt a népszavazás kérdése is, szavaiból az derül ki, hogy a V4-ek is hasonlóan gondolkodnak és ez az összefogás jelentős összefogást képvisel. A V4 minden bővítése kockázatokat hordozna, ezért inkább koncentrikus körök kiépítését tartja jónak olyan országokkal, „amelyek hozzá tudnak adni a V4-ek erejéhez úgy, hogy nem bontják meg annak a homogenitását”. Az első számú jelöltnek Ausztriát nevezte, amelyre azért is szükség van, „mert róluk másképpen gondolkodik a külső világ, mint rólunk”. Megjegyezte: jövő héten arról tárgyal az osztrák kancellárral, hogy Ausztria rendőrökkel, katonákkal és eszközökkel is jelenjen meg a szerb-magyar határon.
“Elhangzott, hogy akár Ausztria is támogathatja az egységes fellépést a bevándorlás megfékezésére, ami az osztrákok eddigi politikáját tekintve mindenképpen meglepő, de elképzelhető, hogy ott is változás van előkészülőben, amiről informálódhatott már a miniszterelnök, hiszen közvetlen kapcsolatban van az osztrák politikai elittel” – fejtette ki Nagy Ervin.
Hozzátette: Orbán Viktor kijelentetése, mely szerint támogatja azt a lengyel javaslatot, hogy jöjjön létre a V4-ek parlamenti közgyűlése, és azon is dolgoznak, hogy legyen a V4-eknek közös hadserege, ami nem azonos az európai közös hadsereggel azt jelentheti, hogy amennyiben a V4-ek és osztrákok is hasonló nézőpontot képviselnek, akkor ebben a kérdésben a négy ország és Ausztria jelentős mennyiségű, döntő fontosságú szavazatot képvisel az Európai Unióban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS