A koronavírus-járvány bebizonyította, hogy a magyar agrárium a gazdaság egyik legfontosabb stratégiai ágazata, ugyanakkor rávilágított gyengeségeire is, többek között az export- és importkitettségre – hangsúlyozta a Portfolio szakmai konferenciájának csütörtöki nyitóelőadásában Nagy István. Az agrárminiszter kiemelte: annak érdekében, hogy lehetőség szerint ne vesztesei, hanem győztesei lehessünk a koronavírus-járvány okozta gazdasági krízisnek, olyan, 80 milliárd forintos pályázatot hirdetnek meg, amely a nagyberuházásokat hivatott ösztönözni, és amelynek révén az agrárium megerősödött, meghatározó nemzetközi piaci szereplővé fejlődhet.
A Portfolio “Vírusválság: veszít vagy nyer a magyar agrárium?” online konferenciáján elhangzott: 2018 óta tart az agráriumot sujtó problémák időszaka, amelybe beletartozik a sertéspestis, a madárinfluenza, az aszály és természetesen a koronavírus-járvány. Ezeket tetézi egyfajta “pánikjárvány” is, amely nemcsak a gazdasági szereplőkre, de a fogyasztókra is kiterjedt. Ezekre a kihívásokra keres válaszokat az Agrárminisztérium, amelynek vezetője a konferecián a már megtett kormányzati intézkedések eredményeit elemezte, ugyanakkor szólt a további, az agráriumot érintő gazdaságmentő és élénkítő támogatásokról is.
Stratégiai ágazat a magyar agrárium
Nagy István előadásában elöjáróban arról beszélt: az agrárium előtt álló egyik legnagyobb kihívás az, hogy egy rendkívül nehéz helyzetben kell megtervezni a jövőt. Ugyanakkor kiemelte: a koronavírus-járvány egyúttal ráirányította a figyelmet az agrárszektor, mint az egyik legfontosabb stratégiai ágazat kiemelt fontosságára; rávilágított erős és gyenge pontjaira, többek között az import- és exportfüggőség kockázataira. Hozzátette: mindezek a felismerések tükröződtek a kormányzati intézkedésekben, amelyek azon túl, hogy biztosították a magyar élelemiszerellátás biztonságát, a nemzetközi versenyben is tartós versenyelőnyhöz kívánják juttatni a hazai termelést. Az agráminiszter elmondta: hazánk mintegy 25 millió fő ellátására képes, még a vásárlói roham idején is volt elég élelmiszer az országban, miközben volt olyan nap, amikor a vásárlási pánik miatt háromszor annyit vásároltak, mint egy karácsonyi napon. Kiemelte: miközben Magyarországon erősödött a vásárlói tudatosság, azaz annak belátása, hogy a magyar termékek vásárlásával a hazai gazdaság erősödik, ösztönözni kellett a nagy áruházláncokat arra, hogy lehetőleg minél több magyar termékkel töltsék fel a polcokat, ugyanakkor fel kellett lépni a túlárazások tisztességtelen kereskedelmi gyakolatával szemben.
Az agráriumot is érintette a kormányzat gazdaságmentő csomagja
Nagy István elmondta: az életbevágó kormányzati gazdaságvédelmi intézkedések között több is érintette az agrárium szereplőit, köztük a hiteltörlesztési moratórium 2020. december 31-éig, a társasági és az iparűzési adó szeptember 30-áig történő meghosszabbításának, és a rövidített foglalkoztatási időszakra igényelhető bértámogatások lehetőségének megteremtésével. A járvány alatt külön hangsúlyt helyeztek a nemzetközi áruforgalom zavartalanságának biztosítására, az idénymunka kérdésére, valamint a munkahelyüket elvesztők és a munkaerőhiányban szenvedő vállalatok egymásra találására. További könnyítés volt, hogy a veszélyeztetett szektorokban – turizmus, vendéglátás, szezonális termelési formák – 2020. június végéig a munkavállalóknak csak az egészségbiztosítási hozzájárulást kell megfizetniük. Az agrárminisztérium tájékoztatása szerint a kormányzati intézkedéseken túlmenően a tárca egy 25 milliárd forintos támogatási programot is indított, amely csaknem 35 ezer potenciális kezdeményezettet érint, a vállalkozásokon keresztül további 140 ezer munkavállalóval. A 25 milliárd forintos többletforrásból 24 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást célzottan az élelmiszeriparnak, a dísznövény-, a zöldség-, a bor-, a sertés-, a baromfi-, a hal-, a juh és kecske-, a nyúl-, a húsmarha- és a tejelőszarvasmarha-ágazat, a méhészet, valamint a lótenyésztés szereplői számára különítettek el. A tárca tervei szerint júniustól, három ütemben kezdődhet meg a kérelmek leadása, a kifizetésekre pedig augusztustól lehet számítani.
Lehetőség szerint nyertesei legyünk a járvány okozta gazdasági krízisnek
Nagy István hangsúlyozta: a jövő céljai között elengedhetetlen fontosságú a versenyképesség fenntartása és ösztönzése, hogy az agrárium ne legyen vesztese, sőt, a lehetőségekhez mérten győztese lehessen a koronavírus-járvány okozta világgazdasági krízisnek. Ennek érdekében hirdeti meg az Agáráminisztérium azt a beruházási pályázati csomagot, amely a nagy hozzáadott értékű beruházásokat ösztönzi mintegy 80 milliárd forintos értékben. Mint kifejtette, a pályázat érinti a teljes állattenyésztési ágazatot, amelynek révén lehetőség nyílik az állattartásra, valamint az előállított termék kezelésére, tárolására szolgáló épületek, építmények létrehozására, kialakítására, továbbá építéssel nem járó projektek megvalósítására is az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzésén keresztül. Hozzátette: a rendelkezésre bocsátott keret másik részéből, 30 milliárd forint értékben az üveg- és fóliaborítású növényházak építését és korszerűsítését, a zöldség-gyümölcs hűtőházi kapacitások, hűtőtárolók és zöldségtárolók építését, meglévő létesítmények bővítését, korszerűsítését ösztönzik, amely kiegészül a betakarítás utáni áruvá alakítást szolgáló válogatást, csomagolást szolgáló technológiák támogatásával. Aláhúzta: az elnyerhető támogatások összegét 500 millió forintról 2 milliárdra emelték; terveik szerint az állattartó telepek korszerűsítésére irányuló pályázatot júliusban, a kertészeti ágazat fejlesztésére irányuló pályázatot augusztusban ismerhetik meg az érintettek.
Vezetőkép: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS