Múlt vasárnap visszatért Oroszországba Alekszej Navalnij, az orosz politika ellenzéki ikonja, akit Moszkvába érkezése után le is tartóztattak. A bloggerből politikussá avanzsált, egyébként jogász végzettségű Navalnij első dolga letartóztatása után az volt, hogy kijelentette: nem akar öngyilkos lenni, egészségesnek érzi magát – majd azzal a lendülettel tüntetéssorozatot szervezett több orosz nagyvárosba. De mégis mekkora az esélye a kormányváltásra a rácsok mögül? Mit akar elérni az orosz-német kapcsolatokat megkavaró figura, a Putyin legnagyobb ellenfelének kikiáltott blogger?
Alekszej Navalnij ügye már egy ideje komoly dossziékat tölt meg a politikai újságírás polcain. Az ellenzéki politikus korrupcióellenes kampányai és mérgezési ügye Oroszország felé irányította a világsajtó figyelmét. Az orosz kormányközeli sajtó általában nem is nevezi nevén, a köztudatból igyekszik kiiktatni, az ellenzéki médiumok azonban már színre kerülésekor piedesztálra emelték. Története rendkívül hasonlít Viktor Juscsenko 2004-es indulására: korrupciós vádak a kormány ellen, mérgezés, politikai áldozati szerep, majd tüntetésszervezés. A Navalnij által Putyin állítólagos dácsájáról közzétett videó is azt idézi, amikor az ukrán sajtó megtelt a Janukovics arany wc-jéről készült képekkel. A Navalnij-projekt külföldi beágyazottsága jelenleg is magától értetődőnek látszik, az azonban még teljes homályban van, hogy az orosz “mélyállam” részei, az oligarchák, a hadsereg, a titkosszolgálatok, a politikai és közigazgatási elit komolyan vehető részei támogatják-e.
Az orosz kormányról sok mindent elmondhatunk, azonban dilettantizmussal semmiképpen nem vádolható, felmerül tehát a kérdés, hogy hosszas berlini tartózkodása alatt hogyan volt képes a blogger hozzájutni egy ilyesfajta felvételhez, és hogyan volt képes országos tüntetéssorozatot szervezni a rácsok mögül? A megmozdulásokon, ahol a “Szabadságot Navalnijnak” és a “Putyin tolvaj” jelszavak dominálnak, több ezer ember vett részt. Az önmeghatározása szerint “elnyomás figyelő” Ovdinfo elnevezésű portál szerint a cikkünk elkészültéig száztizenegy városban összesen 3296 embert vettek őrizetbe a zavargások miatt. Ez a szám soknak tűnhet, de annak fényében, hogy csak Moszkvában több, mint tizenkétmillióan élnek, már nem is olyan hatalmas. A tüntetések a tervek szerint folytatódni fognak, Navalnij pedig további megmozdulásokra biztatja híveit, de jelenleg a helyzet alakulása még képlékeny. Bár a nemzetközi sajtó, illetve a washingtoni külügy máris elítélte az orosz rendőrség fellépését, Moszkva egyelőre látszólag nem igazán veszi komolyan az eseményeket. A Pravda mindössze pár mondatban jegyzi a megmozdulásokat, Putyinnal kapcsolatos legfrissebb hírük pedig az, hogy miként emlékezett meg az elnök Larry King haláláról.
Az mindenképpen borítékolható, hogy az események itt nem állnak meg, azonban az is biztosnak látszik egyelőre, hogy nem kerül sor az amerikai vagy a fehérorosz megmozdulásokhoz hasonló volumenű eseményekre.
A Navalnij-sztorit a továbbiakban is követni fogjuk.
Forrás: Pravda, Ovdinfo, Youtube; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS