Negyedmilliárd forintot kért egy üzletember állítása szerint Botka László szegedi és Toller László volt pécsi polgármester német befektetőktől azért, hogy hozzásegítsék őket a Szent István-akna megvásárlásához – írja a Magyar Idők. F. Attila egy tegnap közölt interjúban azt mondta: ő személyesen ötvenmilliót adott át 2006-ban a két politikusnak.
Negyedmilliárd forintot kért segítségéért cserébe Botka László, Szeged szocialista polgármestere és az MSZP volt miniszterelnök-jelöltje, valamint Toller László, a 2010-ben elhunyt pécsi városvezető – erősítette meg korábbi kijelentését a Szeged Ma portálnak adott interjújában F. Attila. A férfi a 2000-es évek elején német befektetők képviseletében keresett ingatlant, a pécsi Szent István-akna tűnt a legígéretesebbnek, amely akkor a gazdasági tárca alá tartozó Mecseki Bányavagyon-hasznosító Rt. (MBVH) kezelésében volt. A Magyar Idők megtudta: a társaság 2001-ben kezdett foglalkozni a terület fejlesztésének gondolatával, még egy tervpályázatot is kiírtak, eredményét az év második felében hirdették ki. Botka, aki 1994 és 1998 között egyszer már tagja volt az Országgyűlésnek, majd 2002-ben ismét mandátumot szerzett, jó ismerőse volt Toller Lászlónak, aki 1994-től 2009-ig volt MSZP-s országgyűlési képviselő és 1998 és 2006 között Pécs polgármestere. F. Attila az interjúban azt állította:
A tárgyalásokat a MBVH-val Dr. Botka László úr hozta össze, sőt, a tárgyalások egy jelentős részén ő is jelen volt a részvénytársaság pécsi irodaházában.”
Botkáék 2004-ben felajánlották: megfelelő ellentételezésért cserébe felgyorsítják a folyamatot. „A következőt ajánlották: a Gazdasági Minisztérium átadja az ingatlanokat a pécsi önkormányzat ingatlan- és vagyonkezelő cégének, a Pécsi Városüzemeltetési és Vagyonkezelő Rt.-nek (PVV), majd azt pályáztatás nélkül eladja a befektetőknek.
Azt ígérték, ezt a folyamatot ők végigviszik, elejétől a végéig, hiszen befolyásukkal ezt ők megtehetik (két nagyon befolyásos és erős pártpolitikusról beszélünk). Viszont ennek ára van. A vételár, az ingatlan méretéhez (és értékbecsléséhez képest) relatív szociális lesz, körülbelül 210 millió forint, amit adásvételi szerződés útján be kell utalni a PVV-hez, továbbá a szociális árért és az »ügyintézésért« cserébe 250 millió forintot készpénzben, papír nélkül oda kell adni Botka László és Toller László úr kezeihez”
– nyilatkozta F. Attila.
Az említett szerződés, s ez egybevág azzal, amit a férfi állít: a PVV csakugyan 210 millióért adta át 2006-ban az aknát a Peterdy 36 Ingatlanforgamazó Kft.-nek, amelyet F. Attila képviselt. Az ingatlant 2005-ben vette át a város, az adás-vételi szerződést pedig 2006 tavaszán, nem sokkal Toller László autóbalesete előtt kötötték meg. A Peterdy 36 pedig rövidesen továbbadta a területet a beruházás miatt alapított projektcégnek, a Szent István Park Kft.-nek. Arra a kérdésre, hogy miért mentek bele a csúszópénz kifizetésébe, F. Attila elmondta: a németek a földtől nem akartak elesni. Tehát nem volt választásuk:
vagy megvásárolják az ingatlanegyüttest ebben a modellben, vagy Dr. Botka László és Toller László eladja más befektetőnek a Szent István-aknát, ugyanezekkel a feltételekkel”
– mutatott rá F. Attila. A kenőpénzt több részletben fizették ki, F. Attila állítása szerint az egyik alkalommal személyesen intézte az ügyet. Akkor ötvenmillió forintot vitt reklámszatyorban a Parlamenthez közeli, Biarritz nevű étterembe. Visszaemlékezése szerint Botka kimért volt, Toller László viszont viccelődött.
Amikor jeleztem, hogy meghoztam a pénzt, Toller úr nevetve azt mondta, akkor fele a pártnak, fele a dolgozó népnek!”
– idézte fel. Arra a felvetésre, hogy miért hallgatott eddig, F. Attila azzal válaszolt: az üzlettel összefüggésben eljárás indult ellene költségvetési csalás kísérlete miatt, védekezését pedig részben arra alapozta, hogy elmondja a teljes igazságot a Szent István-aknáról. Az első híradások után Botka László tagadta, hogy bármi köze lenne a kétes ügylethez.
A teljes cikket itt olvashatják.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS