Az Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MMKE) olyan testületté vált, amely igazi sóhivatalként asszisztált a káoszhoz, dilettáns tanácsaival tovább növelte a bajt – állítja Szakács Árpád újságíró, könyvkiadó, a Mediaworks országos főszerkesztője a MagyarIdők.hu-n megjelent publicisztikájában. Az MMKE elnöke ugyanakkor az Alexandra-bolthálózat bedőlésével kapcsolatban az ATV-ben arról beszélt, a könyvkiadók két és fél éve megpróbálták megmenteni a csődtől Matyi Dezső cégcsoportját, és a hiányzó hárommilliárd forint eltűnt a cégcsoport szétszervezése közben.
Az Alexandra könyvesbolt-hálózat bedőlése kapcsán a könyvkiadók hárommilliárd forint állami gyorssegélyt szeretnének, a könyvkiadás és könyvterjesztés megmentése érdekében kieszközölni. Egyes vélemények szerint ugyanakkor a könyvszakmában elmaradt a rendszerváltás, és a mivel a kiadók korábban minden intő jel ellenére kiálltak Matyi Dezső cégtulajdonos mellett, tulajdonképpen csak azt kapják, amit megérdemeltek.
Fehérgallérosok piramisjátéka
Szakács Árpád a MagyarIdők.hu-n megjelent publicisztikájában arról ír, jelenleg Kocsis András Sándor, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MMKE) elnöke „kongatja a vészharangot” az Alexandra bolthálózat bedőlése miatt, és azt várja a kormánytól, hogy hárommilliárd forinttal támogassa meg a veszélybe került könyvkiadást. Szakács hozzáteszi, sajtóhírek szerint ezt a javaslatot Balog Zoltán és L. Simon László is támogatná.
A publicista arról ír, a magyar könyvpiac olyan átalakuláson ment át döntően az elmúlt 15-20 évben, amelyből a jelentős koncentrációt követően az öt legnagyobb cég került ki győztesként. A terjeszkedés receptje az volt, hogy „banki kapcsolataikon keresztül hitelt vesznek fel, dömpingárakkal tönkreteszik a versenytársakat, átveszik a hatalmat a hálózatrendszerben, ahonnan ugyancsak kiszorítják a konkurenciát, például a 60 százalékos árréssel”. Az agresszív terjeszkedés további eleme, hogy a könyvesboltok megjelentek a plázákban is, így tették tönkre a kisbolti forgalmat.
Pont az MMKE kérte két éve a kiadókat, hogy tartsanak ki Matyi Dezső mellett
A könyvpiac nagy része fehérgalléros bűnözők és hazárdjátékosok kezébe került – írja az átalakulás kapcsán Szakács Árpád hozzátéve, hogy a piramisjáték, amely végül bedőlni látszik a könyvpiac jellegéből adódóan elhibázott elképzelés volt. Miközben kiderült, hogy a képtelenség kitermelni a plázák magas bérleti díját, a reklámot és a marketinget, a fizetésképtelenség miatt a kiadók egy része tússzá vált. Szakács véleménye szerint több esély is volt a kiszállásra, de a kiadók „önként és dalolva folytatták a haláltáncot”. Hozzáteszi, a legnagyobb arcátlanságot mégis az MMKE követte el, amely három évvel ezelőtti közgyűlésén úgy határozott, még egy esélyt adnak Matyi Dezsőnek, az Alexandra cégbirodalom fejének. Matyi Dezső azonban továbbra is „mindent ugyanúgy csinált, ahogy korábban, hiszen máshoz amúgy sem értett”. Szakács Árpád hagsúlyozza, a magyar könyvszakma, a kiadói vonal dilettantizmusának köszönhetően most csak azt kapja, amit megérdemelt. Nem többet, nem kevesebbet.
A többségi balliberális kiadók kihasználják erőfölényüket
Szakács Árpád arról is ír, azért is megfontolandó az említett hárommilliárdos állami támogatás, mert a kultúrpolitikusok jelentős része nincs tisztában azzal, mennyire áthatja az ideológia a könyvkiadási és könyvterjesztési piacot. Mint fogalmaz, ezen a területen sem következett be tényleges rendszerváltás, a szakma 90 százalékban a balliberális oldalhoz húz. Szakács szerint az a probléma, hogy az említett kör rendszeresen beleszól a politikába, kulturális művek kiadása és terjesztése tekintetében visszaélnek azzal az erőfölénnyel, amellyel rendelkeznek. Hozzáteszi, az MKKE-ülései inkább kormányellenes szeánszok, ahol több időt szánnak, a Fidesz kultúrpolitikájának becsmérlésére, mint az Alexandra csődjének megtárgyalására.
Majd ezt követően bejelentkeztek a kormánypártoknál hárommilliárd forintos támogatásért. Érdekes tárgyalási technika
– jegyzi meg a szerző, akinek véleménye szerint
az MKKE olyan testületté vált, amely igazi sóhivatalként asszisztált a káoszhoz, dilettáns tanácsaival tovább növelte a bajt, a folyamatos politizálással teljesen elszigetelődött, lobbiértéke nulla. Mi mást lehetne csinálni, mint feloszlatni a szervezetet és a helyét stílszerűen behinteni sóval.
A könyvszakma focicsapata
Kocsis András az ATV-ben elismerte, már három éve látszott, hogy megroppant az Alexandra-birodalom, amelyet két és fél éve a kiadók mentettek meg. Az interjúban hozzátette, a rendszer már nem volt tovább fenntartható, ugyanakkor bedőlésnek súlyos a következményei lehetnek. Kocsis András arról is beszélt, nem tisztázott, hogy tulajdonképpen hová is került a cégcsoportból 3,5 milliárd forint, de ez többek közt annak is köszönhető, hogy Matyi Dezső szétszedte a cégbirodalmát önálló egységekre. Hozzátette, 5-8 éves vizsgálat deríthetné ki, hogy lovardába, szőlészetbe vagy focicsapatba vándorolt ez a pénz. Mint fogalmazott, egy időben ezt úgy fogalmazták meg, hogy „a könyvszakmának van egy focicsapata”.
Kocsis András a jelenlegi helyzettel kapcsolatban elmondta, probléma egyrészről, hogy egyes hírek szerint az Alexandra könyvesboltok visszatartják a kiadók bizományban kihelyezett könyveit, de az is problémát okozhat, ha súlyos, milliárdos értékű könyvállomány zúdul vissza a kiadókhoz. Az Alexandra bedőlését követően kétosztatúvá válik a könyvpiac. Érdekvédőként úgy vélte, az említett eltűnt milliárdok már elvesztek a könyvszakma számára, arra igyekeznek figyelni, hogy a legkisebb kiadókat is sikerüljön megmenteni a csődtől.
Forrás: MagyarIdők/ATV/Index; kezdőkép: owl.hu;
Facebook
Twitter
YouTube
RSS