Külföldi lapok és az ellenzék egy része a mai napon is Orbán Viktor Tusnádfürdőn elmondott szombati beszédével volt elfoglalva. A DK, az MSZP és több külföldi újság is „putyini diktatúráról” beszélt, valamint arra hívták fel az Európai Néppárt figyelmét, hogy el kell dönteniük, felvállalják-e továbbra is az Orbán Viktor vezette Fideszt. Sőt, a Süddeutsche Zeitung liberális szerzője meglehetős elfogultsággal írásában azt közölte, legszívesebben az Európai Unión kívül tudná Magyarországot, míg egy román lap szerint Orbán Viktor „emberarcú fasizmust” vázolt fel Tusnádfürdőn.
Nem csitulnak az indulatok a miniszterelnök szombati beszédével kapcsolatban sem itthon, sem pedig külföldön. Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök Tusnádfürdőn, a 25. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor múlt szombati rendezvényén tartott előadásában arról beszélt, hogy az új magyar államszerveződés alapja a munkaalapú állam, amely nem liberális természetű. A kormányfő egyúttal bírálta azokat “a fizetett politikai aktivistákat”, akik civileknek tüntetve fel magukat külföldi érdekeket próbálnak érvényesíteni Magyarországon. Orbán Viktor szerint a jóléti állam és társadalmi rendszer kimerítette tartalékait, ebben a pillanatban sikertelenségre van ítélve, amin változtatni kell. Mára önmagát emészti fel hatalmas eladósodással, és ez nem fenntartható létezési formája a nyugat-európai társadalmaknak. Arról is szólt: önriogatás volna azt mondani, hogy “besodródunk az orosz medve ölébe”. Magyarország a NATO és az unió tagja, és az “a legnagyobb bajunk”, hogy a külkereskedelmi mérleg több mint kétharmada az unió felé irányul, ami egészségtelen arány. Az lenne az egészséges, ha ez 50 százalék lenne, a másik fele pedig a világ más pontjaira irányulna, hogy “több lábon álljunk” – fűzte hozzá.
Szanyi a Rákosi-diktatúrához hasonlította hazánkat
A Demokratikus Koalíció mai közleményében arról értekezett, hogy az Európai Néppártnak el kell döntenie: vállalható-e számára a Fidesz európai értékeket, hagyományokat, az Európai Uniót elutasító politikája.“Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde elrettentő bizonyítéka a miniszterelnök korlátolt Európa-ellenességének” – fogalmaztak. Szerintük a beszéd nem az európai kereszténydemokráciák szellemiségét, hanem a szélsőséges francia Nemzeti Front és az angol UKIP szemléletét követi, és a kormányfő mondatai azt mutatják: “gyökeresen és tudatosan hátat fordított az európai liberális demokráciák hagyományainak, az Európai Közösség világának”. Szanyi Tibor, az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője keddi, Budapesten megtartott sajtótájékoztatóján Orbán tusnádfürdői beszédét úgy értékelte, hogy a miniszterelnök eddig de facto diktátorként viselkedett, most de jure is bejelentkezett diktátornak. Szanyi Tibor szerint Magyarország lakóinak felelőssége innentől kezdve az, hogy elkergesse a „diktátort”. Úgy fogalmazott, “Rákosi Mátyás idején is csilingeltek a villamosok, zöldelltek a fák és volt mozi. Ez ne homályosítsa el senkinek a szemét”. Magyarországot meg kell menteni attól, hogy orbáni diktatúra áldozatává váljon, és meg kell menteni Európát is, hogy a „putyini diktatúra” áldozata legyen – közölte.
Orbán revizionizmusa miatt aggódnak
A külföldi lapok ma sem hagyták szó nélkül a szombaton Tusnádfürdőn elmondottakat: a szabadelvű román Gandulban Orbán Viktort nemes egyszerűséggel zseb-Putyinnak nevezték. A lap szerint a magyar miniszterelnök egy karizmatikus, meggyőző, ám ugyanakkor “veszélyes kisiklásokra” hajlamos vezető, akinek a cikkíró szerint az a legnagyobb gondja a liberalizmussal, hogy az nem szolgálja a nemzeti érdeket és nem óvja a közvagyont. A szerző ezt úgy értelmezte, hogy az Orbán Viktor által meghirdetett nem liberális államszerveződés valójában a revizionizmusnak teremt keretet és ilyenként egész Európa számára veszélyt jelent. Szintén kritikus hangot ütött meg a jobboldali – Basescu román államfőhöz közel – álló Evenimetul Zilei, és a hasonló irányultságú Hotnews.ro portál is, akik közölték Vladimir Tismaneanu Orbán Viktor szédületes irányváltása című elemzését. Az Amerikában élő politológus szerint Orbán Viktor, aki “a polgári demokrácia nagyszerű ígéreteként érkezett” a politikába és Nagy Imre 1989-es újratemetésén mondott beszédével örökre beírta magát Kelet-Európa történelmébe, most a “putyini rendőrállamot dicsőíti“, egyre inkább egy tekintélyelvű “etnokrácia” felé fordul, amely már “fojtogatja a demokráciát”.
„Emberarcú fasizmus”
Az Orbán politikája Kelet-Európát veszélyezteti című írásában Cristian Campeanu, a jobboldali beállítottságú Romania Libera vezércikkírója pedig úgy vélekedett, hogy a magyar miniszterelnök “emberarcú fasizmust” javasolt a liberális demokrácia helyett tusnádfürdői beszédében. A szerző szerint Orbán Viktor a civil szférát és a szabad sajtót “külföldről pénzelt” ellenségként próbálja elhallgattatni és szerinte ez a “rossz példa” ragadós lehet azokban a kelet-európai országokban, ahol a demokrácia még nem elég érett. A liberális Adevarul blogrovatában Demény Péter közölt cikket Orbán Viktor sötét karizmája címmel. A szerző vitába szállt Sabin Gherman erdélyi román újságíróval, aki Orbán Viktor gazdasági eredményeit dicsérte. Demény szerint ugyanis minden “diktátornak” megvan a maga jó oldala, ez azonban nem feledteti a Brüsszellel szemben folytatott “faragatlan” diskurzust, vagy azt, hogy idegengyűlölő “ál-értelmiségiekkel” vette körül magát – állította a cikkíró.
A német szerző kitenné Magyarországot az Európai Unióból
A Ziarul Financiar gazdasági lapban arról cikkeztek, hogy Orbán Viktor a szingapúri, kínai, indiai, orosz és török modellt akarja követni, vagyis olyan országokét, amelyek nem a “hagyományos nyugati értékek” útján járnak. A cikkíró szerint a magyar miniszterelnök által dicsért országok közül csak az államkapitalizmust megtestesítő Szingapúr tekinthető fejlett és stabil gazdaságnak, a többi állam egy főre eső GDP-je nem, vagy alig magasabb a magyarnál. A Süddeutsche Zeitung liberális német lap arra emlékeztette olvasóit, hogy a magyar miniszterelnök már régen nem tud igazán meglepetést okozni, de “most felülmúlta önmagát”. Orbán Viktor a liberális demokráciát elavultnak, hazája függőségét az uniós partnerektől pedig egészségtelennek nevezte, olyan országokat dicsért, mint Kína, Törökország és Oroszország, és azt mondta, hogy a sikerek fontosabbak az emberi jogoknál – fűzték hozzá. Ezek után “már csak egy kérdés következhet: tényleg el kell viselni Orbánt az EU-ban?” – írta a Süddeutsche Zeitung kommentátora. Szerinte hamarosan a beszéd “relativizálása” következik, ami mindig is része volt “Orbán mutatványainak”, és ami eddig megvédte attól, hogy fizetnie kelljen olyan kirohanásokért és törvénymódosításokért, amelyeknek “igazán semmi közül az EU alapvető értékeihez”. Most azonban “sürgősen és komolyan fel kell tenni a kérdést, hogy az általa kormányzott Magyarország az EU része akar-e lenni” – majd hozzátették, hogy az Európai Néppártnak “ajtót kell mutatnia” Orbán Viktornak. A Fidesz kizárása az Európai Néppártból “igencsak esedékes” – írta a liberális lap szerzője.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS