Pesti Srácok

Nem kell többé keresgélni a TAJ számot, vagy magunknál tartani a személyit – indul a Digitális Állampolgárság Program (videó)

Indul a Digitális Állampolgárság Program. A mobilalkalmazással egyre több ügyet lehet majd egyszerűen, sorban állás nélkül elintézni. Mostantól például a rendőri igazoltatásnál sem kell a személyi, elég lesz a telefonon lévő applikációt használnia annak, aki már regisztrált – jelentette be Dömötör Csaba.

A parlamenti államtitkár kifejtette, hogy a regisztráció után néhány nappal kap az ember egy visszaigazolást, és onnantól kezdve használhatja a szolgáltatást.

– fejtette ki.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá.

Mobilapplikáción a digitális állampolgárság

Mobilra költözik az igazolvány, az aláírás és az ügyintézés is – foglalta össze még tavaly év végén a hamarosan induló DÁP applikáció legfontosabb célkitűzéseit Rogán Antal pénteken a Karmelita kolostorban tartott tájékoztatón. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerint a Digitális Állampolgárság (DÁP) egészen új lehetőségeket rejt az állampolgárok és a gazdasági szereplők számára egyaránt, miközben az adatvédelemben is új korszakot nyithat meg. Az Európai Unió eIDAS-irányelvével összefüggésben kifejlesztésre kerülő új alkalmazás ugyanis nemcsak kiváltja a fizikai iratokat, de felhasználók személyes biztonságát is garantálja a különböző ügyintézési folyamatok integrálásával. Szintén újítás, hogy a korábban egyedi azonosítóként használt személyi szám helyett olyan egyedi azonosítót kapnak a magyar állampolgárok, amelyek integráltan használhatóak mind az állammal, mind a gazdasági szereplőkkel kapcsolatos ügyintézésben.

Mint ismert, a kormány még tavaly elfogadta a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programot, amely meghatározza a következő évek államigazgatási fejlesztéseit. A Miniszterelnöki Kabinetiroda által elkészített program célja, hogy végre Magyarországon is megteremtse az egyszerű, kényelmes és hatékony közigazgatási ügyintézés feltételeit. Az elmúlt egy év munkája most a célhoz közeledik, Rogán Antal pénteken a Karmelitában közölte a sajtó képviselőivel, hogy a jogi szabályozás elkészült, ezzel összefüggésben pedig egy alkotmánymódosítást is az Országgyűlés elé terjesztettek.

A hosszútávú célok között szerepel, hogy az új rendszerben kétféle ügyintézési típus lesz: az egyik az életesemény alapú, a másik pedig az e-Papír. Utóbbit a mostani rendszerhez képest teljes körűen megújítják. Az életesemény alapú ügyintézésről elmondta, hogy abban a leggyakoribb ügyek a születéssel és az autóátírással függnek össze, ezért ezt a kettőt a tervek szerint már 2025-ben elérhetővé teszik. A fejlesztés lényege, hogy az ügyintézés egy gombnyomással elindítható, ezt követően pedig a szükséges dokumentumokat az állam szerzi be. Hozzátette, azzal számol, hogy 2025-ben már minden, 10 ezer feletti esetszámú ügy digitálisan intézhető lesz, ahogy az életesemények közül a születéssel és az autóátírással összefüggő ügyek is.

Továbbá elkezdődik a piaci szereplők bevonása is, hogy egy banki ügy vagy biztosítás intézésénél is használni tudják ezt a központi mobilalkalmazást. Ennek lényege, hogy amennyiben az ügyfél úgy rendelkezik, a szolgáltató, vagy bank hozzáférhet személyes adataihoz a szerződés során, így egyben az adatfelvétel és a digitális aláírás is megtörténik néhány mozdulattal, papírmunka nélkül.

A digitális állampolgárság az államot is kötelezi arra, hogy digitális állam legyen. Vagyis az állam proaktív szerepet vállal az ügyintézésben, ennek értelmében az állampolgárnak nem kell különböző határidőket észben tartania, ezekre a DÁP automatikusan emlékeztet. A rendszer része továbbá egy felhőalapú szolgáltatás, ahonnan bármikor, instant módon lekérhetőek a szükséges iratok hiteles másolata.

Fotó: kormany.hu

Ajánljuk még

A “momfluenszerek” káros hatása politikán átívelő téma lett? - Már a liberálisok is felszólalnak a képernyő előtt nevelt gyermekek jogaiért - Libz of TikTok Hungary

Libz'z of TikTok május 7.
2022 áprilisában népszavaztunk a gyermekvédelemről. Akkor még a liberálisok szerint csak “orbáni propaganda” volt a gyermekek védelme, most azonban úgy tűnik, hogy egyre inkább átnyúlik a politikán a gyermekvédelem. Nyíltan liberális tartalomgyártók ugyanis sorra szólalnak fel azok ellen az anyák ellen, akik már a legkisebb koruktól fogva felhasználják gyermekeiket arra, hogy tartalomgyártással pénzt keressenek az interneten. Amellett, hogy ez rendkívül torz hatással van a gyermekek - főként mentális - fejlődésére, mondani sem kell, hogy az interneten a gyermekek képeivel különböző módon visszaélő beteg állatok is bőven megtalálhatóak. A veszély tehát sokoldalú, mégis sok édesanya tagadja mindezt és továbbra is hiszi, hogy gondviselőként nem árt azzal a gyermekének, ha kipakolja őt és a közös intim pillanataikat az internetre. A Libz of TikTok adásában Bálint Botonddal leszögeztük: itt lenne az ideje, hogy valóban a politikán átívelő, társadalmi egyetértésben lévő téma legyen végre a gyermekek jogainak védelme.