Elsőfokú ítélet előtt áll a Dataplex-ügy. Politikusok nem kerültek a bíróság elé, az egyetlen vádlott a MÁV Informatika Kft. volt vezérigazgatója, Hercegh Tamás, akire végrehajtandó szabadságvesztést kért az ügyész. Ítélet jövő héten várható.
A Fővárosi Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja Hercegh Tamást, az ügyész végrehajtandó szabadságvesztést, a védelem felmentést kért. December 7-én várható ítélet. A 2014 februárjában benyújtott vádirat szerint a MÁV Informatika Kft. volt vezérigazgatója 2005 októberében a költözés szükségességének, illetve költségigényének megalapozott és indokolt felmérése, valamint kellő anyagi forrás biztosítása nélkül kötött bérleti szerződést a Dataplex Kft.-vel számítástechnikai berendezések biztonságos elhelyezéséről. A végül meghiúsult költözésre már kifizetett költségekkel, valamint a szolgáltatás igénybevétele nélkül kifizetett díjjal a volt vezérigazgató több mint százmillió forint vagyoni hátrányt okozott a MÁV Informatika Kft.-nek.
A Dataplex-ügy Bajnai Gordonhoz, a szocialisták 2009–2010 közötti miniszterelnökéhez, valamint Kóka Jánoshoz, az első Gyurcsány-kormány gazdasági miniszteréhez köthető. A Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. egyik leányvállalata az első Gyurcsány-kormány idején, 2005-ben 2,5 milliárd forintért megvásárolta a szerverhotelt működtető Dataplexet, majd továbbadta három ciprusi offshore társaságnak, amelyek 5,1 milliárd forintért a Magyar Telekomnak értékesítették azt. Bajnai a Wallis mellett az egyik ciprusi offshore társaságban is érdekelt volt. A tranzakciókat az MSZP–SZDSZ-kormány szabad demokrata erős embere, a gazdasági tárca vezetője, Kóka János hagyta jóvá.
A Magyar Nemzet dokumentumok alapján azt írta 2014-ben, hogy a Wallis-érdekeltség pár hónap alatt azért tett szert több milliárd forint haszonra, mert a Dataplex forgalmi értékének növekedéséhez hozzájárult a szabad demokraták tárcavezetője, Kóka János vezette Gazdasági Minisztérium felügyelete alatt működő több állami cég megrendelése is. A Dataplex-szerződések miatt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal tett feljelentést, szerintük a céggel kirívóan előnytelen szerződéseket kötött a Magyar Posta, a Mavir és a MÁV Informatika is, összességében vélhetően milliárdos károkat okozva az államnak. A Hercegh Tamás elleni vádemelést követően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a Mavir és a Magyar Posta szerződéseit is vizsgálta. Ezek a nyomozások azonban vádemelés nélkül fejeződtek be, miután az összegyűjtött bizonyítékok alapján senkit sem lehetett bűncselekmény elkövetésével gyanúsítani, a két politikust sem.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS