Több mint 250 millió 20 ezer forintos bankjegy van forgalomban, ám évente csak néhány száz darab hamisított kerül elő, jellemzően kis, vidéki boltokból. A kísértés nagy, ám mégsem próbálkoznak sokan a bankó hamisításával. Ennek oka, hogy gyakorlatilag hamisíthatatlan, annyi a biztonsági elem, jel benne, rajta. Ráadásul biztonsági pénzpapírra készül metszett nedves nyomással. Nem tudta ezt az a miskolci atyafi, aki úgy gondolta, majd ő megoldja a lehetetlent, és tintasugaras színes nyomtatóval készített 20 ezresnek látszó papírfecniket irodai másolópapírra. A bukás biztos volt, a Nemzeti Védelmi Szolgálat ki is szúrta. Az atyafi bűntársaival rács mögé kerültek.
Másolópapírra színes tintasugaras nyomtatóval 20 ezresnek látszó rajzolatot nyomtatni olyan, mint Velorexre ráírni, Alfa Romeo, és azt hinni, van egy luxusjárgányunk – amatőrség, sőt gyerekesen ostobaság
– ezt mondta a PS tudósítójának egy, a bankjegyek világában egykor otthonos nyugalmazott szakember, miután szembesítettük a ténnyel: hamis húszezresek kerültek forgalomba, a rendőrök az ügyben négy férfit és egy nőt hallgattak ki gyanúsítottként.
Nézzük az alaphírt a pénzhamisításról a rendőrség honlapjáról.
A Sárospataki Rendőrkapitányság – a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján – indított nyomozást pénzhamisítás bűntett gyanúja miatt 2024. április végén, miután több helyszínről hamis 20 ezer forintos bankjegyekről érkeztek bejelentések. A gyanú szerint egy 37 éves miskolci férfi hamis 20 000 forintos bankjegyeket készített abból a célból, hogy azokat forgalomba hozza. A beváltásban egy 29 éves vajdácskai férfi és családtagjai segítettek, akik a hamis pénzzel főként sárospataki üzletekben, kisebb értékben különböző termékeket vásárolt.
A Sárospataki Rendőrkapitányság, és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Felderítő Osztály, valamint a Közterületi Támogató Alosztály munkatársai május 29-e előtt eddig öt személyt fogtak el. A rendőrök több helyszínen tartottak kutatást, ahol laptopot, elektromos adatokat, tintasugaras nyomtatót, fémszálakat, vízjeleket, festékeket, próbanyomtatásokat és 45 darab 20 000 forintos bankjegyet foglaltak le. Az elkövetőket pénzhamisítás gyanújával hallgatták ki, majd a 37 éves és 29 éves férfit őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatásukat is.
A bankjegyhamisító bukása törvényszerű volt
Alapvető tudnivaló, hogy a magyar bankjegyek közül a 20 ezres annyi biztonsági elemmel védett, hogy gyakorlatilag nem készíthető róla profi hamisítvány. A biztonsági bankjegypapír beszerzése, bár diósgyőri papírra nyomják, szinte reménytelen magánember számára. A metszett nedves mélynyomás pedig olyan rajzolatot ad a biztonsági bankjegypapíron, ami semmi mással nem összetéveszthető.
Vegyen elő a kedves PS-olvasó egy valódi 20 ezres bankót és egy fénymásoló papírt, majd tapintsa meg mindkettőt. A fénymásoló papír felülete sima, a bankó felülete érdes. Ezt színes tintasugaras nyomtatóval nem lehet reprodukálni. Arról nem beszélve, hogy számos biztonsági elemnek is meg kell lennie a bankjegyen. Így vízjel, vakjel, biztonsági szál, színváltó nyomat és egyebek. (Lásd az MNB bemutatóját erről.)
Annyi a biztonsági elem, a speciális alapanyag plusz a speciális nyomdai eljárás, hogy valamennyit csak hatalmas befektetéssel tudná teljesíteni a hamisító. Annyiba kerülne, hogy az egy darab hamis 20 ezresre jutó költség nagyságrendekkel nagyobb volna, mint a bankó névértéke. Így nem éri meg a befektetés még a szervezett bűnözők számára sem. Az amatőrök pedig gyorsan lebuknak.
Érdekesség: a kisebb címleteket leginkább fénymásolással sokszorozták a hamisítók, ám a 20 ezrest nem lehet fénymásolni sem, egy speciális biztonsági elem lehetetlenné teszi ezt.
Sokkal több hamis euró bukkan fel, mint forint
Sokkal több hamis euróra bukkant tavaly a Magyar Nemzeti Bank hazánkban, mint forintra, ami azért érdekes, mert ennél az Európai Unió közös fizetőeszközét használó Szlovákiában is kevesebb a csalás – írta a Világgazdaság. A jegybank szakértői 2362 darab különböző valutahamisítványt, ezen belül 2270 darab hamis euróbankjegyet vizsgáltak meg tavaly szeptember végéig. A készpénzforgalomból mindössze 363 darab forinthamisítványt szűrtek ki tavaly a harmadik negyedév végéig. Ez az adat a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában továbbra is kiemelten kedvezőnek tekinthető.
A rendőrség erre figyelmeztet
Bár a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű hamisítványokkal találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban, tapintással, szemrevételezéssel és a pénz mozgatásával könnyen ellenőrizhetjük a valódi pénzen szabad szemmel is látható biztonsági elemeket. A Magyar Nemzeti Bank bankjegyhamisítások kiszűrését szolgáló információi, valamint a bankjegyek ellenőrzésével kapcsolatos ajánlásai az alábbi linken elérhetők.
Ha arra gyanakszik, hogy hamis pénzt akarnak önnek átadni, ne fogadja el! Ha már átvette, tegyen bejelentést a legközelebbi rendőri szervnél! Bűncselekményt követ el az is, aki olyan bankjegyet ad ki a kezéből, amelyről sejti vagy tudja, hogy hamis! Jobb az óvatosság, a körültekintés, az ellenőrzés, mert nem árt, ha tudják: a hamis bankjegyet lefoglalja a rendőrség és az MNB nem ad helyette valódi bankjegyet
– teszi hozzá a PS.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS