Nem túl meglepő módon a franciáknál se vált be a szivárványkoalíció. Macron ugyan újrázhatott, azonban az még kérdéses, hogy sikerül-e kormányt alakítaniuk. Ha ugyanis olyan kormány alakulna, amely a szélsőbaloldali LFI-nek ad tárcákat, a középjobb azonnal bizalmatlansági indítványt kezdeményez; ha viszont Emmanuel Macron kihagyja az LFI-t a kormányból, a pártelnök, Jean-Luc Mélenchon „impeachment”-et indíthat a köztársasági elnök elmozdítására. Pénteken megkezdődtek az egyeztetések az új kormányról.
A köztársasági elnök székhelyén, a párizsi Elysée-palotában pénteken megkezdődött kormányalakítási egyeztetések egyelőre nem hoztak intézményes megoldást arra, hogy a nemzetgyűlési többség támogatását élvező kabinet alakuljon – számolt be a Le Figaro nyomán a Híradó.hu. A kormányalakítási tárgyalások megkezdésére 47 nappal a legutóbbi parlamenti választások után került sor, ami példátlan az V. Köztársaság történelmében.
Franciaországnak nincs elfogadott jövő évi költségvetése, s az ország történelemének egyik leghosszabban elhúzódó, súlyos gazdasági és belpolitikai válságát éli át.
Az államfő pénteken a baloldali pártokkal és a Köztársaságiakkal (LR) egyeztetett, hétfőn konzultál a legerősebb konzervatív párt, a Nemzeti Tömörülés (RN) képviselőivel. Egy esetleges koalíció megalakulása egyértelműen az LFI kormánybeli jelenlétének kérdésén bicsaklik meg.
Laurent Wauquiez, az LR frakcióvezetője kijelentette: a konzervatív középpárt képviselői azonnal megszavaznák a bizalmatlansági indítványt egy olyan kormány ellen, amelyben Jean-Luc Mélenchon pártja, az LFI is miniszteri tárcákat kap. Wauquiez mellett a párt két másik politikusa, Bruno Retailleau és Annie Genevard is úgy vélte, hogy az LFI „veszélyes a Köztársaságra”.
A felszólaló parlamenti képviselők túlnyomó többsége számára lehetetlen egy kormány megalakítása az Új Népfront programjával, hiszen az magába foglalja az LFI minisztereivel létrejövő kabinetet
– jelentette ki az AFP-nek a MoDem nevű kis, középjobbos párt elnöke, a francia belpolitikában fajsúlyos szereplőnek számító François Bayrou.
Mélenchon szélsőséges személyisége és a piacgazdasággal, illetve a parlamentáris demokrácia gyakorlatával több pontban összeegyeztethetetlen programja mellett az Új Népfront jelöltje, a Macron által látványosan nem támogatott, korábban senki által nem ismert Lucie Castets okozott meglepetést. Meghallgatásán kiderült, hogy – bár valamiféle középutas program ígéretével lépett fel – a radikális baloldal programját érvényesítené és az LFI politikusait is bevinné az új kormányba.
Mindeközben Mélenchon a Valence közelében fekvő Drôme-ból, ahol az LFI nyári egyetemet tartják, megismételte korábbi fenyegetését, miszerint impeachmentet kezdeményez, tehát a köztársasági elnök elmozdítását célzó indítványt nyújt be Emmanuel Macron ellen, ha nem hajlandó kormányfőnek kinevezni az Új Népfront jelöltjét Lucie Castets-t.
Kedd előtt nincs új miniszterelnök – adta hírül a Le Monde. A baloldali lap a zöldek országos titkárát, Marine Tondelier-t idézi, aki szintén keddre ígért választ az új kabinet ügyében. Macron az RN-nel és a Köztársaságiak korábbi elnökével, a Marine Le Pennel való együttműködést kereső, ezért pártjából kizárt korábbi LR-elnökkel, Eric Ciottival is tárgyal. Az államfő hétfőn a szenátus elnökével, Gérard Larcherrel és a Nemzetgyűlés fejével, Yaël Braun-Pivet-vel is megbeszélést folytat. Az Elysée szerint viszont nem kizárt, hogy kedden „újabb egyeztetésekre kerül sor” – ami akár elnapolhatja az új kormányfőjelölt megnevezését.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Facebook
Twitter
YouTube
RSS