Ha valamire, akkor az összezavarásra bizonyosan jó volt február 29-e. Hogy miért írom ezt? Hétfőn tartották a “Nem leszek suliban” akciót, melynek célja, hogy már a szülők is kifejezzék a tanárok mellett, hogy milyen oktatást tartanak megfelelőnek a gyermekeik számára. Elvitathatatlan, hogy a vártánál jóval többen töltötték a hétfőt a tanintézmény falain kívül. Egyébiránt nekem is van olyan ismerősöm, aki nem engedte a lányát iskolába. De felhívva több intézményt – ezek listája fellelhető az erre létre hozott Google térképen – a telefon túl felén lévő, nem minden esetben tudta mit válaszoljon, sőt több esetben kaptam azt a választ, hogy ők nem támogatták a felhívást. Ergo, még maguk az érintettek sem biztosak benne, hogy az ilyen jellegű felhívások és megmozdulások hozhatják -e meg számukra a hosszútávú megoldást.
Mindig vannak hiányzók egy 600 fős iskolából, de ez betudható betegségnek is
– mondta a PestiSrácok.hu-nak a ceglédi Török János Mezőgazdasági Szakképző Iskola igazgatója. Bácskai József azt is hozzátette, ők nem csatlakoztak a mai kezdeményezéshez, így arra sem tudott válaszolni, hogyan kerültek bele az összesítésbe.
Egy-két diák hiányzását jelentették a szaktanárok
– jött a válasz a zalaegerszegi Deák Ferenc Szakközépiskola és Szakiskola iskolatitkárától, Kováts Évától, de azt már nem tudta megmondani, hogy a hiányzók miért nem jöttek iskolába.
A tanulók 1/3-a maradt otthon. Nagyjából 250-en.
– kaptuk a tájékoztatást Sárkány Pétertől, a Kőbányai Szent László Gimnázium igazgatójától. Az intézményvezető nem lepődött meg a kérdésen, és megerősítette a csatlakozást tényét is. Úgy látja “a demonstráláshoz mindenkinek joga van, a mostani akció pedig egy egyszeri alkalom, amelynek célja a figyelemfelhívás, de ez nem veszélyezteti a tanévet” – fogalmazott. Azt, hogy a későbbiekben bárkit elmarasztaljanak, vagy hátrány érjen azért, mert nem ment iskolába – jobb esetben nem csak a lógás lehetőségéért, hanem így szolidarítva a tanárokkal –, elképzelhetetlennek tartja.
Pontos számok nincsenek, de a tiltakozó akció meghívójában létrehozott postban mindenki bátran beírhatja, hogy az ő iskolájában, illetve osztályában mennyien hiányoztak hétfőn. Ezek az adatok szolgálnak alapul a már említett Google maps térkép összesítésének.
Nem csak így gyűlnek az adatok, rajtunk kívül több portálra (444.hu; Index) futottak be hívások, hol mennyien álltak ki a tanárok mellett.
Nem mindenki értett egyet
Ugyanolyan tanítási nap (volt) a mai, mint a többi – írta megkeresésünkre az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI). Válaszukban arra is kitértek, hogy az iskolák döntő részében rendben folyt a tanítás, nem volt szükség rendkívüli szünet elrendelésére. A szülőnek jogában áll igazolni a gyermek távollétét, de az már a szülő erkölcsi felelőssége, hogy a saját gyermekét hagyja vagy nem hagyja eszközként felhasználni egy politikai indíttatású akcióhoz – teszik hozzá. Az EMMI álláspontja szerint nem szabadna a gyermekeket felhasználni politikai akciókhoz és a mai akció semmilyen mértékben nem szolgálja a gyermekek és a pedagógusok ügyét. Kifejtették azt is, hogy a gyermekek és a pedagógusok érdekét kizárólag a párbeszéd és a közös munka szolgálja. A Köznevelési Kerekasztal legutóbbi, második ülésén ismét sokat haladtunk, újabb ügyekben született megállapodás a kormány és a megjelent pedagógus- és civil szervezetek között. Azok a szervezetek, amelyek valóban felelősséget éreznek a gyermekekért és pedagógusokért, azok ott vannak, tárgyalnak és részt vesznek a közös munkában – zárul a levél.
De az akcióval kapcsolatos ellenérzését fejezte ki az Index egyik munkatársa is, aki cikkében Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter álláspontjához igen hasonló véleményt formált meg. Szerinte „a gyerekeket nem szabad sakkfiguraként használni az oktatásügyről vitatkozó felnőttek konfliktusában.”
Egy tipikusnak nem mondható hétfő – képekben is
És ha már igazolás
Annak, aki nem tudta, hogyan és milyen formában igazolja le a mai napot gyermekének, a szervező erre is megadta a választ.
Elérte a célját február 29-e
Elégedett a mai nap eredményeivel a “Nem leszek suliban” akció kitalálója. Puskás Krisztina portálunknak azt mondta, a cél a figyelemfelhívás és a tanárokkal való szolidarítás volt, szerinte ez sikerült. Az esemény Facebook-meghívója szerint nagyjából 34 ezren jelezték, hogy támogatják a mai eseményt, 17 ezren érdeklődtek utána, és elmondása szerint 125 ezerre tehető azok száma, akik a lehetséges gyerekprogramokra voltak kíváncsiak. Bár pontos számot nem tudott mondani, de valahol a 34 és a 125 ezer között látja reálisnak a létszámot. Szerinte olyan 50-70 ezren lehettek azok, akik ma nem az iskola falain belül töltötték a napot.
Folytatást ígér a szegedi anyuka
Első körben, ami biztos, hogy ott lesznek a Civil Közoktatási Platform által meghirdetett giga pedagógustünetesen, március 15-én a Kossuth téren. De vannak ezentúl is tervek, egészen addig, míg be nem következik az a változás, amelyet szeretnének. Tárgyalni is szeretnének, de csak abban az esetben, ha kormány azokat szólítja meg, akik a frontvonalon harcolnak. Puskás Krisztina szerint a Civil Közoktatási Platform tömöríti azokat a szakembereket, akiknek nagyobb rálátása van az oktatási helyzetre, mint a kormány által életre hívott Közoktatási Kerekasztal résztvevőinek.
Címlapfotó: Facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS