A héten hazánk szervezésében Nemzetközi Alumni találkozó lesz Budapesten. A két naposra tervezett konferencia egyfajta öregdiák találkozó, résztvevői valamikor Magyarországon diplomáztak, most pedig hazájuk politikai, üzleti, tudományos vagy kulturális életében játszanak kiemelkedő szerepet. A budapesti háttérbeszélgetésen kiderült, a konferencia a kezdete annak a célkitűzésnek, hogy pár éven belül megduplázódjon a nálunk tanuló külföldi hallgatók száma. Ők később saját hazájukban lehetnek Magyarország képviselői. Balog Zoltán a sajtóeseményen kiemelte azt is, nem szabad párhuzamot vonni a kormány oktatáspolitikája és a migráció kérdése között. Hozzátette, mindenki számára nyitva állnak hazánk határai és egyetemei, ha legálisan, a törvényeket betartva érkeznek.
Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter szerint a kormány felsőoktatás-politikája komoly hagyományokra tekint vissza a rendszerváltás előtti időkig és a rendezvény meghívottjai közül többen az 1956-os forradalmat követő években tanultak nálunk. “Talán ez lehet a kapocs” – utalt a két esemény között húzódó viszonyra. Olyan kapcsolatrendszer kialakításban gondolkodnak, amely összeköti a Magyarországon tanult diákokat egymással és később ők lehetnek hazánk egyfajta „lobbistái” nagykövetei saját országukban – emelte ki a Balog Zoltán. Rengeteg pozitív élményt adott már maga a szervezés is, hiszen számtalan ma saját hazájában jelentős pozícióban lévő személyről derült ki, hogy 50-60 évvel ezelőtt valamelyik magyarországi egyetem padjait koptatta. A korábbi ciprusi elnök valamikor a Közgázon végzett és a két napos eseményen ő is az előadok közt lesz – mesélte a felfedezést Balog.
Az Alumni találkozó teret ad annak, hogy ezeket a kapcsolatokat felkutassuk, összekösse a valamikor itt tanult diákokat és célja az is, hogy megmutassa számukra, hol tart ma Magyarország, illetve, mennyit változott, mióta utoljára itt jártak.
– fogalmazott a miniszter.
Nem szabad összekeverni a szezont a fazonnal
A migráció ügyében kemény és elutasító álláspontot képvisel a magyar kormány, miközben a határainkat az egyetemeinket a kultúránkat az országunkat megnyitjuk mindenki felé, aki legálisan érkezik hozzánk, tiszteletben tartja a törvényeinket és aki érdekelt a nemzetközi együttműködésben – szögezte le Balog Zoltán. A kormány migrációs politikája nem változtat az oktatáspolitika nyitottságán, de mindenfajta iszlámellenes politikát elutasítanak – emelte a ki a miniszter. Nem csak támogatni, de bővíteni is szeretnék a külföldi tanulok magyar egyetemeken való tanulását – tette hozzá.
A cél a duplázás
Idén 9+3 milliárd forintot míg a 2017-es költségvetésben már 14 milliárd forintot fordítanak a Stipendium Hungaricum programra, melynek célja az utánpótlás kitermelése. Jelenleg 45 országból kicsivel több mint 3500-an tanulnak valamely magyarországi felsőoktatási intézményben. Azt szeretnék, ha a 2017/18-as tanévben ez a szám 5000 lenne, ami később 8000 főre emelkedne – sorolta a számokat Palkovics László, hozzáfűzve, hogy a magyar felsőoktatási stratégia célja megduplázni a külföldi hallgatók számát. Most a diákok 9 százaléka külföldi, a cél, hogy 2024-re a külföldi hallgatók száma 15 százalékra nőjön. A legtöbben természetesen az orvostudományi képzés miatt jönnek hozzánk, de népszerű a műszaki, a zenei-művészeti, az agrár és vízügyi képzés is. Szíriából 200 fölött van a nálunk tanulók száma, míg Azerbajdzsánból 213-an, Kínából 300-an, Mongóliából 159-en, Tunéziából 177-en, Japánból 115-en járnak valamely magyarországi egyetemre vagy főiskolára. Hasonlóan a magyar diákokhoz bármely képzésen részt vehetnek. A legnagyobb számban a Pécsi Tudományegyetem fogad külföldi tanulókat, majd a Debreceni egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) és Corvinusra is rengeteg külföldi jár. A magyar ösztöndíj rendszer a magyar diákok külföldön tanulását is támogatja. A Campus Mundi nevet viselő ösztöndíjprogramban 9 milliárd forintot szánnak a hallgatói mobilitás támogatására. A Makovecz-program által anyagilag és jogilag is lehetővé tették a hallgatói cseréket minden magyar nyelvű tanszék, intézmény, részintézmény, magyar kar számára a Kárpát-medencében. Az oktatási államtitkár beszélt arról is, hogy gondolkodnak magyar intézmény létrehozásáról külföldön, olyan országban, ahol szolgálja a magyar érdekeket és támogatja a hazai cégek külföldi működését. Már zajlanak a tárgyalások egy délkelet-ázsiai magyar intézmény működtetéséről.
Ideje nemzetközi színtérre lépni
“Hat és fél év kormányzás eredményeit szeretnék nemzetközi szinten megmutatni” – emelte ki Novák Katalin. A korábbiaknál még nagyobb hangsúlyt szeretnének a jövőben a nemzetközi kapcsolatokra fektetni, ezért több olyan rendezvény lesz Magyarországon az elkövetező időkben, amelyek ezt szolgálják majd – tette hozzá a család, ifjúsági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár. Novák Katalin megismételte az alumni találkozóra olyan volt külföldi hallgatókat várnak, akik ma saját hazájukban befolyással bírnak. A két napos konferencia több helyszínen zajlik és 110 regisztrált résztvevője van, akik több mint 60 országból érkeznek. Az első napon plenáris ülést tartanak, a második, szakmai napon, öt tematikus kerekasztal-beszélgetés lesz.
Magyarország is az álmok hazája
Biztonság, szeretet, törődés és lehetőség, hogy valóra válthassa az álmait. Dr. Alotti Nasri-nak ezt jelenti Magyarország. A zalaegerszegi szívsebész-főorvos 40 éve érkezett Damaszkuszból Magyarországra tanulni. A történelmünk, a kultúránk és a nívós felsőoktatás miatt döntött hazánk mellett. Ő azon kevesek egyike, aki aztán nálunk maradt és ma ő Zalaegerszeg díszpolgára. Mint mondta mára kis hazánk lett a végső otthona. Nagyon hálás, mert nagyon sokat kapott ettől az országtól. Többek közt édesanyja életét is nálunk mentették meg – fogalmazott a szakember, aki szintén részt vesz majd az Alumni találkozón.
Címlapfotó: pcmac.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS