A Guardian-nek adott interjút Nemes Jeles László, az Oscar-díjas Saul fia című film rendezője. A beszélgetés során Nemes Jeles kifejtette: úgy tapasztalta, Európán belül Franciaországban a legrosszabb az antiszemitizmus.
A lappal készült interjúban a rendező kifejti: korábban az angliai antiszemitizmus miatt aggódott, mostanra viszont arra jutott, hogy Franciaországban a legrosszabb a helyzet.
A zsidóellenes érzések határozottan léteznek, és elsősorban baloldalról jönnek — ez pedig igen összezavaró.
Nemes Jeles hozzátette: az antiszemitizmus megítélése a liberális demokráciában átesett a ló másik oldalára. Manapság már nem lehet szabadon értekezni például a holokausztról az iskolákban.
Mikor elköltöztem Magyarországról Franciaországba, annyira megkönnyebbültem, hogy többet nem kell félnem az intoleranciától. Akkoriban az ilyen nézeteket elutasították, vagy legalább elnyomták. Manapság viszont sok iskolában félnek a tanárok, hogy a holokausztról beszéljenek, mintha egyfajta verseny zajlana a szenvedésért… Mára túlléptünk a kritikus ponton.
A rendező a nyugat identitáspolitikát is kritizálta. Szerinte fehérnek lenni egyfajta erkölcsi bűnnek számít a liberális eszmerendszerekben, ez pedig az emberiségre nézve rendkívül veszélyes tendenciákat hordozhat magában.
Sosem neveztek korábban “fehér férfinak”, de most már fehér férfi lettem, aki történetesen kelet-európai és zsidó. És azt akarják, hogy csak a magamfajta emberekről beszéljek. Ez szétszabdalja az emberiséget — és lényegében nem más, mint fordított rasszizmus. Úgy működik ugyanis, mint a rasszizmus, ám közben a tolerancia gyönyörű ruhájába csomagolja magát. És ez különösen veszélyes
– fejtette ki gondolatait Nemes Jeles.
Forrás: Mandiner/The Guardian/Neokohn; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS