„Németország ezzel egész Európát veszélybe sodorhatja” – ezt a mondatot már gyakran hallhattuk az elmúlt években, elég csak az elhibázott migrációs politikájukra gondolni. Azonban a jelenlegi német balliberális–zöld kormány az országuk erkölcsi és társadalmi romlását még jobban fel szeretné gyorsítani, mégpedig a drogok dekriminalizálásával, elfogadásával. Ennek kapcsán szervezett a Drogkutató Intézet és a Mathias Corvinus Collegium egy kerekasztal-beszélgetést, ahol arról is szó esett, hogy egy ilyen intézkedés milyen hatással lehet Németországon kívül a többi EU-s országra nézve. A beszélgetésre a PestiSrácok.hu is ellátogatott.
„A németországi marihuána-legalizációs tervezet veszélyei Magyarországra nézve” címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést és előadást a Drogkutató Intézet (DKI) és a Mathias Corvinus Collegium (MCC). A beszélgetés apropóját az adta, hogy Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter nyár közepén jelentette be, hogy kormányuk a marihuána termesztésének és fogyasztásának úgynevezett ellenőrzött legalizálását javasolta. A tervezet szerint a kannabisz birtoklása 25 grammig és a termesztése is legális lesz, fejenként három tő kendernövény erejéig. Az úgynevezett kannabiszklubok egyszerre legfeljebb 25 gramm, havonta összesen 50 gramm kannabiszt értékesíthetnek tagjaiknak.
A beszélgetésben részt vett Bauer Bence, a Magyar–Német Intézet igazgatója, Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Drogmegelőzési Központ osztályának vezetője, Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója, valamint Ozsváth Kálmán, a Drogkutató Intézet vezető elemzője.
Bauer Bence, a Magyar–Német Intézet igazgatója szerint semmi meglepő nincsen a német kormánynak ebben az intézkedésében, hiszen egy zöld és balliberális kormánya van az országnak. Ugyanakkor kitért arra is, hogy soha nem volt olyan elutasított kormánya az országnak, mint a jelenlegi, hiszen alig van olyan intézkedése a kormányzatnak, amellyel a németek nagy többségükben egyet tudnának érteni.
Ennek a kormánynak párttöbbsége van, de társadalmi nincsen
– fogalmazott a német politikai szakértő.
Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Drogmegelőzési Központ osztályának vezetője beszédében kitért arra, hogy rendkívül nehéz magyar szemmel ezt a problémát bírálni, hiszen a magyarok a családokat, a fiatalokat, a közösségeket támogatják, és nem a droglegalizációt. Sőt, felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországnak egy rendkívül jól működő, úgynevezett „elterelési” programja van. A program – amely már húsz éves múltra tekint vissza – több mint 50 ezer kliensnek segített. A programban jelenleg 232 szakember dolgozik, akik az orvosok, pszichológusok és szociális szférában dolgozók soraiból kerülnek ki, legalább öt év szakmai tapasztalattal a hátuk mögött. A szakember szerint viszont a legnagyobb probléma a drogokkal általában az, hogy azok „nem egyéni gondok, hanem az egész környezeti szférának gondot okoznak”. Majzik Balázs hozzátette, hogy a legfrissebb kutatási eredmények szerint a 15–65 évesek korosztályában Németországban a lakosság 28,2%-a fogyasztott már THC-tartalmú tudatmódosító szert, míg ez az adat Magyarországon 6,1%.
Ozsváth Kálmán, a Drogkutató Intézet vezető elemzője a droglegalizáció három fázisát mutatta be. Az engedélyeztetés első szakaszában mindig gyógyító „szándékkal” vonják forgalomba a tudatmódosítókat, orvosi rekreációs céllal. A második fázisban az úgynevezett könnyű drogokat – ide tartozik a marihuána is – legalizálják, majd az utolsó fázisban már az úgynevezett kemény drogok forgalmazása, terjesztése és fogyasztása is megengedett. Ilyen kábítószer például a heroin, a kokain vagy éppenséggel az extasy. Szerinte korunk egyik legnagyobb problémáját az is jelenti, hogy számos helyről, legfőképpen filmekből, sorozatokból és a közösségi médiából kapjuk (legtöbb esetben a fiatalabb nemzedék) az érzékenyítést. Véleménye szerint, ha Németország engedélyezi a drogok szabad vásárlását és terjesztését, az nemcsak magára nézve járhat következményekkel.
Németország ezzel egész Európát veszélybe sodorhatja, hiszen nincsenek belső határaink, nincsen már a klasszikus, korábbi határrendészet, ami ellenőrizne
– fogalmazott Ozsváth Kálmán.
Beszédében arra is kitért, hogy Volodimir Zelenszkij jelenlegi ukrán elnök már 2019-ben a kannabisz elfogadása mellett kampányolt, és pont ebben az évben, pár hónappal ezelőtt az ukrán parlament el is fogadta a marihuana legalizációját. Döntését azzal magyarázták, hogy a tudatmódosító hatása segít a traumák és fájdalmak – lelki és testi értelemben egyaránt – enyhítésében. A vezető elemző szerint egyetlenegy megoldás tudná ezt a kérdéskört megoldani: a teljes tiltás.
Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója szerint azért veszélyes a németországi enyhítés és engedélyezés, mert rendkívül sok német turista érkezik hazánkba, például a fiatalok a magyarországi fesztiválokra. Véleménye szerint, ha egy német fiatal Németországban drogot vásárol legálisan és azt elhozza Magyarországra, és ne adj’ Isten, egy magyar fiatalnak ad vagy elad belőle, azzal nemcsak saját magát, de a magyar fiatalt is veszélybe sodorja, és nem mellesleg a magyar hatóságoknak is többszörös munkát fog jelenteni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS