Ugye emlékeznek: a Repon Consulting and Research Kft. és annak ügyvezetője, Romhány Gergely kvázi “védelmi pénzt” fizettetett volna a Csonti Car Kft. tulajdonosával. A PestiSrácok.hu ezt megírta. Tudják mi történt? Cikkünk megjelenése után hackertámadások sorozatát szenvedte el portálunk, oldalunkat többször is elérhetetlenné tették kiberbűnözők. Ez vajon véletlen? Két hackertámadás között tovább nyomoztunk, és kiderült: a jogász végzettségű Romhány Gergely gyakornokként a Nemzeti Nyomozó Iroda internetes bűnözéssel foglalkozó csoportjánál gyakornokoskodott, majd az azóta megszűnt, majd NETI Informatikai Tanácsadó Kft.-vé átalakult, kormányzati cégnél, a Puskás Tivadar Közalapítványnál dolgozott, amely rendvédelmi és a nemzetbiztonsági intézményeknek végez hálózatbiztonsági szolgálatatásokat, többek között internetes tartalmak eltávolítását. Mi több, az alapítványt egy volt III/I-es hírszerző, Kőhalmi Zsolt vezette, és mások mellett az MSZP-s Baja Ferenc felügyelte. Van még kérdés?
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Csonti Car-os cikkünk után a PestiSrácok.hu is komoly hackertámadások célpontjává vált, péntek óta többször is elérhetetlenné tették portálunkat ismeretlen kiberbűnözők. A támadások jó része egyetlen IP címről jött, informatikusaink most azon dolgoznak, hogy felfedjék a hackerek kilétét. Több mint érdekes és aligha a véletlen számlájára írható, hogy valakik éppen azután kezdték el bombázni a PestiSrácok.hu-t, hogy megjelentettük az autókereskedő kálváriáját a Repon Consulting and Research Kft-vel. Ismert, Romhány Gergely, a cég ügyvezetője kvázi “védelmi pénzt”, 1,2 millió forintot fizettetett volna Csontos Zoltánnal olyan szolgáltatásokért, amelyek IT szakemberek szerint legálisan kivitelezhetetlenek.
Gyakorlat az NNI-nél, a csúcstechnológiai bűnözés elleni osztályon
Miután a fantáziánkat nem hagyta nyugodni a Repon Kft. és Romhány Gergely rejtélyes felbukkanása, így két hackertámadás között tovább nyomoztunk. Kiderült, Romhány Gergely 2009-ben a Nemzeti Nyomozó Iroda Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztály jogi gyakornoka volt, majd 2011 február és 2013 júniusa között az azóta megszűnt és NETI Informatikai Tanácsadó Kft.-vé átalakult, kormányzati cégnél, a Puskás Tivadar Közalapítványnál dolgozott, amely a rendőrségnek és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak végzett különféle hálózatbiztonsági munkákat, többek között internetes tartalmak eltávolítását. Az alapítványról korábban az Index derítette ki, hogy egy egykori III/I-es hírszerző, Kőhalmi Zsolt vezette, és mások mellett az MSZP-s Baja Ferenc felügyelte. A Puskás Tivadar Közalapítványt a kormány alapította és látta el feladatokkal, több projektet is államtitoknak nyilvánítottak. Az Index cikke szerint az alapítvány korábban lehallgatórendszert fejlesztett nemzetbiztonsági célokra, milliárdokat kapott a kormányzati gerinchálózat védelmére, és Nemzeti Hálózatbiztonsági Központot üzemeltetett. A PTA kuratóriumában mérnökök, közgazdászok és jogászok ültek, köztük Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem korábbi rektora, akiről éppen a PestiSrácok.hu írta meg, hogy busás, milliós végkielégítéssel, közös megegyezéssel távozott egyetemi pozíciójából, majd az intézmény szinte azonnal visszafoglalkoztatta milliós fizetésért.
Politikai kifizetőhely?
Kőhalmi Zsolt, a PTA kuratóriumának elnöke az Index megkeresésére nem titkolta szolgálati múltját, de hangsúlyozta hogy hírszerző volt, külföldön dolgozott, nem itthon. „Támadó játékos voltam” – mondta. Érdekes, hogy éppen a PTA által 2003-ban alapított NT Nonprofit Közhasznú Kft. osztott szét állami milliárdokat az információs társadalom létrehozására. Azt már a Mandiner derítette ki, hogy a szocialista kormányok idején a Miniszterelnöki Hivatal a PTA-n keresztül támogatta a senzheni China High Tech Fair nevű kiállításhoz kapcsolódó budapesti rendezvényt, amiből a Mandiner szerint egy Gyurcsány Ferenchez, és tanácsadójához, Dessewffy Tiborhoz köthető magáncég is profitálhatott. Az Index kérdésére Kőhalmi Zsolt visszautasította, hogy az NT Nonprofit Kft. politikai kifizetőhelyként is működne.
A közalapítvány a korábbi Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) támogatásával hozta létre a CERT-Hungary Központot, amely a kritikus információs infrastruktúrákat védte, az elektronikus kormányzati rendszerek elleni támadások, fenyegetések elhárítása volt a feladata. A kibertámadások kivédése volt a fő cél. A CERT-Hungary a támadást követő órákban képes volt reagálni, partnereik segítségével akár Ausztráliában is le tudták állítani a hackerek szervereit. A CERT incidenskezelő munkacsoportot is működtetett. Érdekes, hogy a Repon Kft. nevében Romhány Gergely is incidensmenedzsmentet kínált fel Csontos Zoltánnak, ráadásul az ügyvezető azt írta egy általunk megtalált önéletrajzában, hogy a CERT-Hungary-t is segítette, támogatta munkájával.
Szocialista ejtőernyős váltotta a hírszerzőt
Az Index cikke alapján azt is érdemes megemlíteni, hogy miután Kőhalmi Zsolt 2010-ben már a visszavonulásra készült, politikai kérdéssé vált utódlása. A közalapítvány 2009. novemberi, Baja Ferenc és Bódi Gábor MSZP-s államtitkárok részvételével megtartott kuratóriumi ülésén döntöttek úgy, hogy kiírják az ügyvezető igazgatói pályázatot, miközben a megbízás időtartamát is megemelték háromról öt évre. A posztra ketten pályáztak, közülük az egyik éppen Bódi Gábor, akinek szakállamtitkárként a felügyelete alá tartozik a PTA. A Fidesz nyilvánosan támadta a pályázatot, akkor azt mondták, Bódi személyében egy „szocialista ejtőernyős” kerülhet a PTA élére. Ennek ellenére mégis Bódi lett a nyertes pályázó, az új vezető munkaszerződését azonban határozatlan idejűre módosították 2 hónapos felmondási idővel, hogy kivédjék a bebetonozás vádját.
Romhány 2010-ben elítélte az internetes bűnözőket
A PestiSrácok.hu Romhány Gergely 2010-es szakdolgozatába is beleolvasott, amelyet a Repon Kft. ügyvezetője az ELTE jogi karára adott le. Az online házkutatás helye és szükségessége a magyar büntetőeljárásban című dolgozatában olyan kulcsmondatokra is bukkantunk, mint például: „az első támadást azok tették, akik az internet nyújtotta szabadsággal és magas szintű szakértelmükkel visszaéltek haszonszerzés és saját büntetőjogilag is elítélendő vágyaik kielégítése végett”. „Az internet használók és az internet közötti társadalmi szerződést szegik meg azok, akik az általa nyújtott lehetőséggel visszaélnek. Az államnak kötelessége az ilyen elkövetőkre a társadalom ítélete alapján a megfelelő büntetés kiszabása, s az ilyen személyek ezen módon való eltávolítása az internetes közösségből” – írta Romhány az összegzésében. Miután e tekintetben tökéletesen egyet értünk Romhány Gergellyel, a PestiSrácok.hu is azon van, hogy a Csonti Car és portálunk támadói is elnyerjék a büntetésüket.
Az NNI asztalán a cikkünk
Portálunk és Csontos Zoltán a támadásokról tájékoztatta a Romhány Gergely előző munkáltatója által életre hívott CERT-Hungary Központot, ahonnan azt a tanácsot kaptuk, hogy forduljunk a rendőrséghez, mert „a Kormányzati Eseménykezelő Központ az állami- és önkormányzati szervek incidenskezelési feladatait látja el, így gazdasági társaságokkal kapcsolatos incidensekre hatáskörrel nem rendelkezik”.
Kérdéseinket elküldtük hát a rendőrséghez is, de onnan még nem kaptunk választ, úgy tudjuk, hogy ott egyenlőre vizsgálják a nyomozás megindításának lehetőségét, ami több napot vesz igénybe. A “szakvéleményt” valószínűleg éppen a Nemzeti Nyomozó Iroda Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztálya állítja majd ki, ahol Romhány gyakornokoskodott. Emellett újfent megkerestük Romhány Gergelyt is, hogy tájékoztasson minket, mivel foglalkozott a Puskás Tivadar Közalapítványnál, miként vett részt az internetes tartalmak eltávolításában, milyen szerepe volt a CERT-Hungary létrehozásában, és miként vett részt a kibertámadások elhárításában, de e-mailben feltett kérdéseinkre a mai napig nem kaptunk választ. Romhány Gergelyt telefonon is kerestük, de kategorikusan kijelentette: szóban nem, csak írásban kommunikál velünk. A Repon Kft. ügyvezetőjét hiába tájékoztattuk arról, hogy éppen azt próbáljuk tőle megkérdezni, hogy mikor várhatunk választ elektronikus levélben feltett kérdéseinkre, mire Romhány Gergely megismételte, telefonon nem beszél velünk. Az ügyvezetőnek hiába mondtuk el harmadjára is, hogy éppen az írásos megkeresésünk miatt keressük, egyszerűen kinyomta a telefont.
Hab a tortán az is, hogy cikkünk megjelenése után valaki, vagy valakik a korábban megszüntetett Csonti Car-os kamu Facebook oldalakat is újra aktiválták, enyhén szólva kihívó és sértő tartalommal, profilképpel. Lelkük rajta. Mi tovább nyomozunk, tovább szorítjuk a hurkot a hackerek nyakán…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS