A kormány 17,5 százalékról nyolcvan százalékra fogja emelni az agrártámogatások nemzeti kiegészítésének mértékét – mondta a miniszterelnök szombaton, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) gazdakongresszusán. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez azt jelenti, hogy a nemzeti, az uniós és várható magánbefektetői forrásokkal együtt a következő években kilencezer milliárd forint jut majd az agráriumnak.
Ez háromszor annyi pénz, mint amennyi eddig volt
– tette hozzá. A kormányfő szerint ezzel az összeggel el kell oda jutni, hogy az agrár-feldolgozóipar nyolcvan százalékban magyar tulajdonban legyen. Hozzátette: ha húsz százalék a külföldi és nyolcvan százalék a magyar tulajdon az élelmiszeriparban, akkor azt is el lehet érni, hogy az emberek által fogyasztott élelmiszer nyolcvan százalékban magyar legyen. A kormányfő fontosnak nevezte, hogy erősítsék a vidék népességmegtartó erejét. Ezért azt szorgalmazta: minden vidéki járásban biztosítani kell mindazt azt a civilizációs vívmányt, amelyik a városokban elérhető.
Kell tiszteséges munka, jó közoktatás és egészségügy, szabadidős lehetőségek, járható utak, internetelérhetőség
– sorolta. Kijelentette: a kormány az agrárszervezetekkel kötött megállapodásában azt vállalja, hogy se felnőttnek, se diáknak ne kelljen napi egy óránál többet ingáznia ahhoz, hogy európai minőségben élhessen. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Magyarország a jövő nyertese lesz és lehet, ha két fontos nyersanyagát, a földet és a vizet jól használja ki, és egy ütésálló, saját magát ellátni képes gazdaságot épít fel. A gazdakongresszus résztvevőit arra figyelmeztette: ne engedjék, hogy ezek a derék városi népek kiénekeljék a sajtot a szánkból és lebeszéljenek bennünket Paks II megépítéséről.
Olcsó, elérhető árú energia nélkül nincs versenyképes magyar mezőgazdaság
– jelentette ki. A fiatal gazdáknak azt kívánta, hogy a magyar vidék politikai hagyományában is a találják meg a helyüket.
Fontos, hogy tudják, hogy a kisgazdapárti politikai hagyományt ma Fidesznek hívják
– tette hozzá, megjegyezve azt is, hogy ő a rendszerváltás óta az első falusi miniszterelnök. Egyben reményét fejezte ki, hogy Magyarországon is kialakul az a hagyomány, hogy a családok politikai állásfoglalásában hosszútávú, stabil megbízhatóság alakul ki, vagyis egy idő után az embernek nem kell azon gondolkodnia, hova szavaz, mert azt választja, amit a szülei és a nagyszülei.
Forrás: Orbán Viktor Facebook-oldala; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS