Két hét után újra interjút adott Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban. A magyar kormányfő legutóbb az Északi Áramlat elleni szabotázsról, az inflációról és az Oroszországgal szemben kivetett szankciókról is beszélt. Orbán Viktor akkor úgy fogalmazott, az inflációt a szankciók okozzák, most pedig azt hangsúlyozta: a józan ész előbb-utóbb tért nyer. A háború következményei rengeteg áldozatot követelnek, a mi életünket is megnehezíti a gazdaságon keresztül. A kormányfő arra számít, hogy a tűzszünet és a béketárgyalások melletti hangok erősödni fognak – ezek szerinte Magyarországon is megvannak, mert itt józan emberek élnek.
A miniszterelnök a Kossuth Rádióban arról beszélt: az a kijelentés, hogy a háborút végig kell vinni, arra mutat, hogy még hosszú ideig lenne háború a szomszédunkban, ezért arra számít, hogy a tűzszünet és a béketárgyalás melletti hangok erősödni fognak, ahogyan nálunk már a kezdetektől ez volt a vélemény. Elmondta:
Magyarországnak elegendő gáz áll rendelkezésre, az ország gázellátása biztosított.
A nemzeti konzultáció Orbán Viktor miniszterelnök szerint azért is fontos, hogy mindenki rájöjjön: mindenki veszélyben van – a kormányfő erről a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című pénteki műsorában beszélt. Kijelentette: a magas árak mögött jelentős részben a szankciók állnak. Közölte, hogy a kormány a következő hetekben várhatóan újabb termékekkel bővíti a központilag maximált árú termékek listáját. Beszámolt arról is, hogy a cégek számára rendelkezésre álló hitelek kamatát megállítják 7,7–8 százalék körül.
Ennek költségeit a bankoknak kell majd kifizetniük
– tette hozzá. Szólt a kormány azon céljáról is, hogy 2023 év végére az infláció egy számjegyű legyen.
Nem jó dolog, amikor be kell avatkozni a gazdaság bonyolult rendszerébe, de bizonyos krízishelyzetek ezt indokolják
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Brüsszel és a pénz viszonya kaotikus, ha azt mondják, adnak annyi pénzt, ami tízszer annyit mozdít meg, akkor lehet, hogy az a végén tizedannyi
– fogalmazott Orbán Viktor arra a kérdésre válaszolva, miszerint Washington és Brüsszel folytatja Ukrajna finanszírozását, ami 3600 milliárd eurós tételt tesz ki. A miniszterelnök ennek kapcsán azt mondta, három olyan tétel van, ami pénzkiadás az Európai Uniónak. Az egyik a fegyverek tétele, ez szerepel az unió költségvetésében, 9 milliárd euró. A második tétel, “ami felsejlik a láthatáron”, Ukrajna újjáépítése, ami “komoly teher lesz” az EU-országoknak.
A most leginkább kínzó kérdés az Ukrajna működéséhez szükséges pénz
– mondta Orbán Viktor.
Ez havonta 5 milliárd euró, az a kérdés, ki fogja odaadni ezt a pénzt. És akar-e mindenki részt venni ebben? Mi akarunk-e ilyen pénzt odaadni az ukránoknak?
– tette hozzá.
Ezek nehéz döntések. Magyarország is nehéz döntés előtt áll
– jelentette ki.
Ha energiáról beszélünk Európában, akkor két kérdésről beszélünk, hogy van-e, és hogy mennyibe kerül
– mondta. Szerinte két ötlet van a hiányzó mennyiség pótlására: az egyik, hogy fogyasszunk kevesebbet, a másik, hogy a szankciók miatt kieső orosz energia helyett hozzunk be máshonnan energiát, elsősorban gázt. Orbán Viktor felidézte: Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, az nem barátság, hogy az amerikaiak négyszer annyiért adják nekünk az LNG-gázt, mint amennyiért előállítják. Az energiával kapcsolatban a kormányfő szerint két kérdés van: van-e, és ha van, mennyibe kerül. A hiányzó gáz pótlására két megoldás lehet: vagy kevesebbet fogyasztunk, vagy máshonnan hozzuk be, hogy helyettesíteni tudjuk az orosz gázt. Ennek azonban fizikai akadályai vannak.
Az Európai Unió területére ma kevesebb gáz érkezik, mint amennyit egy év alatt elhasználunk. Télen fűteni kell, az iparnak működnie kell – ennek a feltételei adottak, az ár más kérdés. Nyáron kell betárolni, feltölteni a tározókat, azonban amikor a télen kiürülnek a tárolók, akkor ismét fölfelé fognak menni az árak
– fogalmazott a kormányfő, hozzátéve: néhány hónapig van elegendő gáz Európában. A drágulásokkal és a gázbeszerzéssel kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette, hogy Magyarország képes arra, hogy saját magának szerezze be a gázt. A szerződések garantálják, hogy a gázellátás rendben legyen. Úgy véli, az ország csak rosszul járna azzal, ha közös európai gázbeszerzés lenne.
Közös lónak túros a háta, köszönjük, ebből nem kérünk
– fogalmazott, majd hozzátette, hogy egész Európában szankciós felárat kell fizetni a gázért. Orbán Viktor szerint a szankciók korábban arról szóltak, hogyan lehet gyorsan befejezni a háborút, de valójában Európa magának ásott gödröt a döntésekkel, Magyarország ugyanakkor azzal érvel, hogy másszon ki a közösség ebből a gödörből, ha már beleesett. A miniszterelnök szerint a háttérben rengeteg pénz mozog, sok a spekuláns, nehéz érteni, ki, mit, miért mond. Minden országban vannak extraprofitra játszó spekulánsok, a hangulat emiatt ködös, rosszkedvű.
Újabb ársapkákat vezetnek be a cégek védelmében
Orbán Viktor szerint a nemzeti konzultáció azért volt fontos, hogy észleljék az emberek, hogy mindenki veszélyben van. A cégek szerinte amiatt vannak veszélyben, mert leromlik a teljesítményük ebben a helyzetben, a különböző kormányzati segítségekkel pedig a munkanélküliség kialakulását igyekszik elkerülni a kabinet.
A kormánynak mindenképpen el kell érnie, hogy 2023 végére az infláció egyszámjegyű legyen. A cégek azért vannak veszélyben, mert romlik a versenyképességük a magas árak miatt. A cégeket azért kell megmentenünk, hogy ne legyen munkanélküliség, ezért vannak árstopok, rezsivédelem, és ezért döntött a kormány arról, hogy a központilag árszabályozott termékek listáját újabbakkal bővítsük
– jelentette be a miniszterelnök.
Mentesség a sportlétesítményeknek
Közben megjelent a Magyar Közlönyben az új rendelet, amely módosítja az egyes intézmények veszélyhelyzeti működését. Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt új szabály szerint az eredeti csak annyiban változik, hogy a 18 Celsius-fokos szabály alól mentességet ad néhány intézménynek. A hőmérséklet-korlátozás nem érvényes olyan sportlétesítményre, amely
a) esetében az adott sportágra vonatkozó, jelen rendelet hatálybalépését megelőzően hatályba lépett országos vagy nemzetközi szakszövetségi előírások alapján az edzés és verseny körülményeire való tekintettel 18 Celsius-foknál magasabb léghőmérséklet biztosítása szükséges, vagy
b) nem üzleti célú közösségi, szabadidős vagy kereskedelmi célú szálláshely-szolgáltatást is biztosít.
A rendelet pénteken már hatályba is lép.
A miniszterelnök szerint egyetlen megoldás van: ha minél több energiát szállítunk be, az fogja levinni az árakat. Most átmeneti nyugalom van, mivel most mindenki feltöltötte a tározókat, ezért néhány hónapig most van elegendő gáz, de ha ezek elkezdenek kiürülni, arra kell számítani, hogy ismét elindulnak felfelé az árak. Mint mondta, Magyarország olyan szerződéseket kötött, amelyek garantálják, hogy a gázellátás rendben legyen. Oroszországból a gáz vezetékeken érkezik, északon ezeket egy terrortámadással tönkretették, de délen, Törökországon keresztül érkezik a gáz, és hazánk meg fogja ezt védeni.
Télen fűteni kell, az iparnak működnie kell, ennek a feltételei ma adottak
– fogalmazott.
Vezető kép: MTI/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS